robot da vinci, Gdyńskie Centrum Onkologii

(fot. Szpitale Pomorskie)

Operacje z użyciem robota ruszają w Gdyńskim Centrum Onkologii

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni otwarto Centrum Robotyczne. Symbolicznym „sercem” jednostki jest robot da Vinci do chirurgii małoinwazyjnej, który w sobotę, 3 września ma zostać wykorzystany do pierwszej operacji urologicznej w Gdyńskim Centrum Onkologii. To nowoczesne urządzenie kosztuje niebagatelną kwotę 8,5 mln zł, daje za to ogromne korzyści operowanym pacjentom.
Piotr
Piesik
2.09.2022 / 13:19

System do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci został zakupiony przez Szpitale Pomorskie. W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni z jego użyciem wykonywane będą w pierwszej kolejności zabiegi urologiczne, przeprowadzane przez specjalistów ze szpitali w Gdyni i w Wejherowie. To m.in.:

  • radykalne wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu,
  • radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu,
  • wyłuszczenie guza nerki,
  • także operacje rekonstrukcyjne i naprawcze.
robot da Vinci, Gdyńskie Centrum Onkologii

Symboliczne przecięcie wstęgi Centrum Robotycznego (fot. Szpitale Pomorskie)

Ponadto z użyciem robota planowane są zabiegi z zakresu:

  • ginekologii onkologicznej,
  • otolaryngologii
  • oraz chirurgii kolorektalnej.

– Operacje wykonywane przez chirurgów za pomocą robota da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta, m.in. narzędzia są wprowadzane przez 8-mm otwory, zamiast tradycyjnie przez wszystkie powłoki ciała. To także mniejsza utrata krwi, szybsze gojenie ran, a po zabiegu szybsza rekonwalescencja – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

robot da Vinci, Gdyńskie Centrum Onkologii

(fot. Szpitale Pomorskie)

Szpitale Pomorskie są dziewiętnastym miejscem w kraju, gdzie wykonywane będą zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci. Na świecie w 69 krajach zainstalowanych jest już łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas na całym świecie wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci.

Jak podaje Cezary Kozanecki, prezes Synektik, która dostarczyła nowoczesny sprzęt i będzie prowadzić jego serwisowanie:

– W Europie wykonano ponad milion procedur z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci. W Polsce tylko w 2021 roku – ponad 2 tysiące. Chirurgia robotyczna, podobnie jak kiedyś laparoskopia, jest nowością na polskim rynku, ale w wielu krajach na świecie jest już standardem.

robot da Vinci, Gdyńskie Centrum Onkologii

Robot da Vinci o wartości 8,5 mln zł będzie wykorzystywany na bloku operacyjnym Gdyńskiego Centrum Onkologii (fot. Szpitale Pomorskie)

Szpitale Pomorskie zarządzają czterema podmiotami medycznymi:

  • Szpitalem Morskim im. PCK i Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni,
  • Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie
  • oraz Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

W ramach szpitali funkcjonują dwa Szpitalne Oddziały Ratunkowe, dwie izby przyjęć, 51 oddziałów (w tym 20 zabiegowych), 49 poradni. W spółce pracuje ponad 3600 osób, w tym m.in. 870 lekarzy, 1100 pielęgniarek, 160 położnych i 140 ratowników medycznych. 

robot da Vinci, Gdyńskie Centrum Onkologii

(fot. Szpitale Pomorskie)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze