Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

W Tczewie testy na kartę rowerową dostępne również elektronicznie

Zastanawiasz się, jak zdobyć kartę rowerową? Tradycyjne zdawanie nie jest dla Ciebie, i to z różnych powodów? W Tczewie pojawiła się nowa możliwość dla każdego zainteresowanego wyrobieniem karty rowerowej – to elektroniczne testy. Prace nad modelem Tczewskiej Karty Rowerowej były prowadzone we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną HECA – Tczewscy Kurierzy Rowerowi.
rowery
(fot. UM Tczew)

– Wprowadzamy kolejne udogodnienie dla szkół dotyczące przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową – mówi Grzegorz Pawlikowski, oficer rowerowy przy Urzędzie Miejskim w Tczewie. – Przygotowane przez nas testy są dostępne również w przystępnej formie elektronicznej. Dzięki temu egzamin teoretyczny jest możliwy do przeprowadzenia bez użycia papieru. Takie testy można wykonać w szkolnej sali komputerowej, a w przypadku nauki zdalnej – nawet z domu.

Testy są dostępne na stronie Tczewskiej Karty Rowerowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tczew organizuje zbiórkę rowerów dla uchodźców z Ukrainy

Jak zapewnia Grzegorz Pawlikowski, każdy może skorzystać z takiego testu i sprawdzić swoją wiedzę.

– Zachęcamy do wypełniania i podnoszenia swojej wiedzy na temat prawidłowej i bezpiecznej jazdy na rowerze – dodaje.

Tczewska Karta Rowerowa. Jednolite zasady dla wszystkich szkół

Przypomnijmy, w 2020 roku w ramach realizacji „Programu rozwoju ruchu rowerowego w szkołach – Hop! Na Rower”, we współpracy z nauczycielami tczewskich szkół podstawowych, został opracowany model Tczewskiej Karty Rowerowej. Powstała inicjatywa ma na celu zwiększenie frekwencji dzieci przystępujących i zdających egzamin na kartę rowerową dzięki ujednoliceniu zasad przeprowadzania egzaminów w szkołach podstawowych w Tczewie.

– Prace nad programem objęły warsztaty dla nauczycieli z zakresu opracowania jednolitych dla Tczewa arkuszy egzaminacyjnych, a także przygotowywania i egzaminowania uczniów na kartę rowerową – informuje oficer rowerowy.

Organizatorzy ruchu rowerowego liczą, że ujednolicenie zasad przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową wpłynie na bezpieczniejsze poruszanie się po drogach, co przyczyni się do zmniejszenia odsetka wypadków z udziałem rowerzystów.

Nowy regulamin z zasadami przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową w szkołach podstawowych w Tczewie został wprowadzony zarządzeniem prezydenta miasta z listopada 2020 r. jako obowiązkowy dla wszystkich szkół.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ruszyła 6. edycja konkursu Rowerem do pracy w Tczewie

Grzegorz Pawlikowski podkreśla, jak ważne jest sprawdzanie swoich umiejętności, wiedzy z zakresu ruchu drogowego.

– Wydaje się to szczególnie istotne w kontekście tegorocznej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które m.in. zwiększyło karę za „kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia” (art. 94 § 1a) do 200 zł – dodaje.

Prace nad modelem Tczewskiej Karty Rowerowej były prowadzone we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną HECA – Tczewscy Kurierzy Rowerowi.

Kiedy rowerzysta może jechać rowerem po chodniku?

Przypomnijmy kilka ważnych kwestii związanych z jazdą rowerem po mieście. Jazda rowerem po chodniku jest zasadniczo niedozwolona. Zgodnie z art. 33 ust. 5:

  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
    • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
    • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h, wynosi co najmniej 2 m,
    • brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
    • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdynia dopłaci do rowerów elektrycznych

– Pamiętajmy również, że, nawet jeżeli prawo pozwala nam na jazdę po chodniku, to jesteśmy tam tylko gośćmi – przestrzega oficer rowerowy. –  Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka