Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Od kiedy i dla kogo?

Przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli – o tym minister edukacji zamierza w środę rozmawiać ze związkowcami. Nowych przepisów nauczyciele jednak nauczyciele mogą spodziewać się najwcześniej od przyszłego roku.
Małgorzata
Gradkowska
31.01.2023 / 20:39

Na przywrócenie art. 88 Karty nauczyciela bardzo liczy środowisko nauczycielskie, od lat domagające się prawa do wcześniejszych emerytur. Uchylony w 2009 r. przepis uprawniał bowiem nauczycieli do przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu 30 lat stażu pracy - bez warunku odpowiedniego wieku.

Nadzieję na wprowadzenie takiego rozwiązania daje teraz minister edukacji, choć zanim zaczął mówić o wcześniejszych emeryturach, postraszył zwolnieniami. Przypomnijmy - w ostatnich dniach 2022 r. zapowiedział, że – według niego – w kolejnych latach pracę z powodu niżu demograficznego może stracić nawet 100 tys. nauczycieli. I choć eksperci rynku pracy uważają, że zwolnień będzie najwyżej 20 tys. i to dopiero za 4-5 lat, to minister stwierdził, że sposobem na zwolnienia może być wcześniejsza emerytura.

Na środę 1 lutego minister zapowiedział spotkanie z oświatowymi związkami zawodowymi - dotyczące właśnie nowych przepisów. 

- Do omówienia jest kilka kwestii: przede wszystkim które roczniki w pierwszej kolejności i od którego roku miałyby przechodzić na taką emeryturę, na jakich zasadach, co ze świadczeniem kompensacyjnym i co z możliwością dodatkowej pracy w szkole, będąc już na emeryturze – zapowiedział minister edukacji.

Do omówienia jest kilka kwestii: przede wszystkim które roczniki w pierwszej kolejności i od którego roku miałyby przechodzić na taką emeryturę, na jakich zasadach, co ze świadczeniem kompensacyjnym i co z możliwością dodatkowej pracy w szkole, będąc już na emeryturze

Mają to być rozmowy także m.in. o tym, czy wszyscy mieliby teraz z takiego przepisu korzystać, jaki byłby sposób naliczania czy od kiedy stosować ten przepis.

Jednak już wiadomo, że prawo do wcześniejszej emerytury nie będzie przywrócone od 1 września 2023 r., gdyż - jak ocenia Przemysław Czarnek - w roku szkolnym 2023-2024 w szkołach będzie jeszcze wystarczająca liczba uczniów. Ale zainteresowanych nauczycieli uspokaja, że toczą się już na ten temat  rozmowy z prezes ZUS.

Po spotkaniach związkowców z przedstawicielami resortu Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP informował, że eksperci MEiN przedstawili pisemną interpretację dotyczącą przywrócenia wcześniejszych emerytur. Ma z niej wynikać, że nauczyciele urodzeni do 31 grudnia 1977 roku będą mogli przejść na emeryturę, bez względu na wiek. Musieliby jednak spełnić dwa warunki: 30 lat pracy, w tym 20 lat przy tablicy.

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze