Wkrótce rozbudowa ul. Admirała Józefa Unruga w Gdyni

Gdynia ogłosiła przetarg na rozbudowę ul. Admirała Józefa Unruga. Inwestycja ma usprawnić transport i zwiększyć przepustowość na newralgicznym dla północnych dzielnic miasta odcinku.
Karol
Uliczny
16.03.2023 / 14:37

Zakresem inwestycji objęty zostanie odcinek ulicy Unruga od skrzyżowania z ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ul. Bosmańską. Po przebudowie ulica ma mieć po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku o nawierzchni bitumicznej, a w rejonie skrzyżowań po trzy pasy. Skrajny prawy pas w każdym kierunku, na odcinkach przeznaczony będzie do poruszania się pojazdów komunikacji miejskiej.

- Po rozbudowie ul. Kwiatkowskiego, z czego efektów tysiące mieszkańców korzysta każdego dnia, przechodzimy z aktywnością na ul. Admirała J. Unruga, która nakładem kilkudziesięciu milionów zmieni zarówno znaczący obszar Obłuża, jak i pozwoli na sprawniejszą komunikację dla Oksywia i Babich Dołów - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - W tym samym czasie rozpoczynają się kluczowe prace budowlane związane z wiaduktem w ciągu ul. Puckiej, inwestycji najwyższej wagi dla Pogórza.

- Cały odcinek zbudujemy od podstaw, od instalacji podziemnych, po przestrzeń związaną z oświetleniem, drogami dla komunikacji, rowerów i aut, chodnika czy przestrzeniami zielonymi. Za kilkanaście miesięcy będziemy podróżować w odmienionej przestrzeni – dodaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Wzdłuż całego odcinka po stronie południowej zaprojektowano chodnik z kostki betonowej oraz ścieżkę rowerową o nawierzchni bitumicznej. W rejonie skrzyżowania ul. Unruga i Flisaków nie będzie skrętu w lewo z ul. Unruga z kierunku wschodniego.  Skrzyżowanie przeniesie ruch pojazdów ciężarowych, które dotychczas poruszały się zjazdem w obrębie przystanku autobusowego w rejonie ul. Kwiatkowskiego. W związku z powyższym dopuszczono zostanie skręt pojazdów z ul. Flisaków w kierunku ul. Kwiatkowskiego oraz wyznaczono dodatkowy pas dla tych pojazdów. Z kolei skrzyżowanie ul. Unruga z ul. Bosmańską będzie miało postać małego ronda z jednym pasem ruchu oraz z dodatkowymi pasami poza tarczą ronda dla najbardziej obciążonych relacji: Bosmańska – Unruga Zach. i Unruga Zach. – Unruga Wsch.

Inwestycja została dofinansowana z programu Rządowy Fundusz Polski Ład w wysokości 30,5 mln zł. Na oferty potencjalnych wykonawców urząd czeka do 28 kwietnia.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze