Wojsko ćwiczy na Mierzei Wiślanej. Na miejscu prezydent Andrzej Duda

W Porcie Morskim Nowy Świat na Mierzei Wiślanej, we wtorek, rozpoczęły się ćwiczenia Zalew-23. Udział w nich wzięło 2500 żołnierzy i zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Manewrom przyglądali się prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Krystyna
Paszkowska
18.04.2023 / 17:48

Głównym celem ćwiczeń - jak informował wcześniej resort obrony - jest demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16. Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. 


Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2023 roku. W ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy. Zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewina, 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.

Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie jest okazją do przećwiczenia nowych elementów, których nie można na co dzień zrealizować. Należy do nich na przykład desant techniki wojskowej z okrętu na plażę.


W skład 16. Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia.  Od 2 grudnia 2019 r. dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Olsztynie. Jej dowódcą jest gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze