Głównym celem ćwiczeń - jak informował wcześniej resort obrony - jest demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16. Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym.
Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2023 roku. W ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy. Zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewina, 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.
Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie jest okazją do przećwiczenia nowych elementów, których nie można na co dzień zrealizować. Należy do nich na przykład desant techniki wojskowej z okrętu na plażę.
Szef @MON_GOV_PL @mblaszczak: Najlepszą odpowiedzią na zagrożenia jest budowa zdolności obronnych#Zalew23 #wieszwięcej pic.twitter.com/FwVWYJAhF5
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) April 18, 2023
W skład 16. Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia. Od 2 grudnia 2019 r. dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Olsztynie. Jej dowódcą jest gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.
Wesprzyj nas,
aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY
Komentarze