Ze Starogardu wyjechał transport humanitarny do zaprzyjaźnionego Borysławia na Ukrainie

Z inicjatywy prezydenta Starogardu miasto zorganizowało transport humanitarny dla żołnierzy walczących w okolicy Borysławia na Ukrainie - miasta partnerskiego Starogardu. Łączna wartość zgromadzonych towarów to około 120 tys. zł. Decyzję o wsparciu Borysławia poparli radni podczas czerwcowej sesji. Teraz transport wyruszył na Ukrainę.
Krystyna
Paszkowska
17.08.2023 / 13:13

To nie pierwsza akcja miasta wspierająca mieszkańców zaprzyjaźnionego Borysławia na Ukrainie. Śpiwory, karimaty, latarki, powerbanki, nożyce taktyczne, środki chemiczne, bielizna i żywność. Takie zaopatrzenie wyjechało 16 sierpnia ze Starogardu Gdańskiego do miasta partnerskiego Borysław z przeznaczeniem dla żołnierzy walczących o wolność Ukrainy.

Czytaj też: Paweł Kowal: Moim zdaniem proces rozkładu Rosji jest już nie do zatrzymania

Pomoc humanitarną zainicjował Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu. Podczas czerwcowej sesji radni poparli inicjatywę prezydenta. W środę zakupione oraz podarowane przez kilka firm starogardzkich towary zostały załadowane na auta.

– Towary miasto zakupiło według specyfikacji otrzymanej od mera miasta partnerskiego Borysław – mówi Małgorzata Rogala, zastępca naczelnika Wydziału Informacji Społecznej w starogardzkim magistracie. – W transporcie znalazły się: żywność o długim terminie ważności, karimaty, śpiwory, bielizna, nożyce taktyczne, powerbanki, latarki, odzież ochronna i kosmetyki. Ich łączna wartość to prawie 90 tys. zł.

Do wsparcia akcji pomocowej prezydent zaprosił także starogardzkich przedsiębiorców. Na apel gospodarza miasta odpowiedziało kilka firm: EGA, POLMET, Dak-Bud, Gama Sp. z o.o., BROKER, GREGOR-TRANS, EUROBUD. W pomoc dla Borysławia zaangażowało się także Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Firmy dostarczyły towary na łączną kwotę prawie 30 tys. zł.

Zakupy zorganizowane przez miasto były przemyślane.

– Nie widać końca tej wojny – mówi Janusz Stankowiak. – Nie chcemy i nie możemy być bierni. Stąd ta inicjatywa. Chcemy chociaż w ten sposób wesprzeć walczących. Dlatego zwróciłem się do mera miasta Borysław z prośbą o wskazanie potrzeb na tę chwilę. Zakupiliśmy i otrzymaliśmy w darowiźnie wszystkie towary wskazane w specyfikacji. Mam nadzieję, że przydadzą się na froncie – dodał prezydent Starogardu.

Czytaj też: Borysław na Ukrainie miastem partnerskim Starogardu Gdańskiego

Warto odnotować, że przy załadunku pomagali strażacy ze starogardzkiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Towary przewozi Marcin Kurowski. Do pokonania jest ponad 700 km. Towarzyszy mu delegacja z miasta, która po raz pierwszy odwiedzi przy tej okazji partnerskie miasto w Ukrainie – Borysław. Prezydent Stankowiak osobiście przekaże zebrane dary merowi Igorowi Jaworskiemu.

Borysław jest najmłodszym stażem miastem partnerskim Starogardu. Co prawda, pierwsze kontakty między Starogardem a Borysławiem nawiązano w 2019 roku, jednak umowa o partnerstwie podpisania została już po rosyjskim ataku, w czerwcu 2022 roku. Tym samym Borysław dołączył do trzech wcześniej zaprzyjaźnionych miast: Diepholz w Niemczech oraz Luohe i Foshan, oba w Chinach.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze