Manifa Trójmiejska przejdzie ulicami Gdańska

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca ulicami Gdańska przejdzie 19. Manifa Trójmiejska. Towarzyszyć jej będzie w tym roku hasło "Całego życia! Równych praw! Godnych płac!". Start: godz. 17 spod fontanny Neptuna.
Redakcja
Zawsze Pomorze
7.03.2023 / 16:17

19. Manifa Trójmiasta 2023

Manifa przejdzie ulicą Łąkową przez Dolne Miasto i zatrzyma się na Finał pod Centrum Sztuki Współczesnej “Łaźnia”. Tam o 18:30 wystąpi Katarzyna Chmielewska z Teatru Dada von Bzdülöw z performansem “D.N.A. Kobiety”.

Akcja organizowana jest oddolnie przez ponad 20 inicjatyw i organizacji, które co roku łaczą siły na marcową manifestację na rzecz praw kobiet i praw człowieka.

Manifa na froncie walki o prawa kobiet

W tym roku uczestnicy Manify wspierać będą szereg inicjatyw. To m.in. ogólnopolska kampania "Tylko TAK Oznacza Zgodę" i postulat zmian w kodeksie karnym w sprawie zgwałcenia, oparcia jego definicji na braku zgody (tak jak w większości krajów EU) i minimalnej kary: 3 lat więzienia.

- Na Trójmiejskiej Manifie przypomnimy też, że dalej nie mamy prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji, choć poparcie społeczne dla zniesienia zakazu aborcji w Polsce wzrosło do 68 proc. (dane z badania w listopadzie 2022) - informują organizatorzy. 

Manifa będzie także okazją do wyrażenia solidarności z Justyną Wydrzyńską z Aborcyjnego Dream Teamu, nękaną rozprawami sądowymi przez prokuraturę i Ordo Iuris. 

- Na Manifę, jak co roku, przyjdźmy z tęczowymi flagami i symbolami. Będziemy żądać wsparcia osób queer, trans i równych praw dla nich, a także dla małżeństw jednopłciowych i tęczowych rodzin, wspierając ogólnopolską kampanię "Zorientowani na rodzinę". 

Na Trójmiejskiej Manifie przypomnimy też, że dalej nie mamy prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji, choć poparcie społeczne dla zniesienia zakazu aborcji w Polsce wzrosło do 68 proc.

Trójmiejska Manifa upomni się też o edukację seksualną, rządowy program dla in-vitro i nowoczesną antykoncepcję. Polska jest na ostatnim miejscu w Europie pod względem dostępu do antykoncepcji, wyprzedza nas nawet Białoruś. To także okazja do zwrócenia uwagi na godne i równe płace i niezrealizowane żądania podwyżek wynagrodzeń tzw. sfeminizowanych zawodów: nauczycielek, opiekunek, pielęgniarek, pracownic administracji i usług itp.

- Wyrazimy też poparcie z Inicjatywami: “Chcemy Całego Życia” oraz “Protest OZN i ich rodzin” na rzecz zniesienia zakazu pracy dla rodziców i opiekunek_ów, pobierających świadczenia na osobę z niepełnosprawnością - tłumaczą organizatorzy. 

19. Manifa Trójmiejska stanie też po stronie osób, doświadczających mobbingu w pracy. 

- Manifa to manifestacja na rzecz pokoju i przestrzegania praw człowieka. W drugim roku eskalacji wojny w Ukrainie, a także podczas trwającego już ponad półtora roku dramatycznego kryzysu uchodźczego na granicy polsko - białoruskiej będziemy skandować hasła na rzecz wsparcia dla Ukrainy i zakończenia krwawych wywózek w Puszczy Białowieskiej - czytamy w zapowiedzi. 

Usunięto obraz.

Autorką grafiki 19. Trójmiejskiej Manify: Patrycja Cichosz - artystka i robotnica sztuki, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Patrycja działa głównie w obszarze malarstwa, równocześnie angażując się w działalność prospołeczną. Urodzona w 1995 roku w Głownie, mieszka i pracuje w Gdańsku. To, co tworzy, oscyluje wokół tematu doświadczania opresji, oraz czynnego oporu wobec niej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze