Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Centrum Dolna Brama już działa

Od 26 sierpnia działa Centrum Dolna Brama, w którym swoją siedzibę mają Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego, Centrum Informacji i Animacji Senioralnej oraz Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Centrum Dolna Brama już działa

Autor: Piotr Wittman | gdansk.pl

- Otwieramy miejsce, które będzie pewnym eksperymentem. W Gdańsku nie boimy się eksperymentów, nie boimy się podejmowania nawet trudnych wyzwań - mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dzisiaj jest tutaj tyle dobrej energii przyniesionej z bardzo różnych miejsc przez ludzi, którzy już swoją dotychczasową pracą pokazali, że potrafią działać na rzecz innych. Mam nadzieję, że to miejsce będzie Waszym domem, do którego będziemy także zapraszać innych i będziemy wyzwalać.

Miejsce wspólnego działania

Przy ul. Dolna Brama 8 podejmowane będą działania mające na celu animację środowiska lokalnego i domów sąsiedzkich, prowadzone będą  konsultacje społeczne, a część przestrzeni udostępniana będzie organizacjom pozarządowym. Miejsce ma być także narzędziem wspierającym gdańszczanki i gdańszczan w budowaniu tożsamości, silnych lokalnych społeczności, podejmowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, współdecydowaniu o przyszłości miasta czy przyjmowaniu świadomej odpowiedzialności za jakość relacji międzyludzkich w mieście. 

Dolna Brama 8
Szeroka oferta funkcjonowania

Sposób funkcjonowania i oferta Centrum Dolna Brama planowana była od kilku lat. Powstanie Centrum poprzedzone zostało wieloma analizami, zarówno potrzeb gdańskiego sektora społecznego, jak i dobrych praktyk, w tym wizytami studyjnymi
w podobnych przestrzeniach w Europie. W związku z innowacyjnym charakterem Centrum Dolna Brama oraz chęcią współtworzenia
przestrzeni z jej przyszłymi użytkownikami, będzie ono rozwijane stopniowo. W pierwszych tygodniach funkcjonowania oferta obejmuje:

  • bezpłatne użyczenie przestrzeni na realizację działań społecznych:
  • 3 sale warsztatowe z wyposażeniem do organizacji spotkań lub pracy cichej
  • 1 sala konferencyjna na 60 osób
  • 1 sala do pracy wspólnej, organizacji wydarzeń, warsztatów, spotkań
  • otwarta kuchnia i podwórko do odpoczynku, zajęć kulinarnych i ogrodniczych
  • przestrzeń do wypoczynku z mini biblioteczką
Centrum Dolna Brama
Centrum Informacji i Animacji Senioralnej 

W Centrum pracować będzie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów. Miejsce to stanowić będzie rolę punktu informacyjnego dla gdańskich seniorek i seniorów oraz koordynować miejskie działania dedykowane tej grupie mieszkanek
i mieszkańców. 

Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej

W Centrum Dolna Brama nowe siedziby znajdzie 12 gdańskich organizacji kombatanckich. Dzięki temu dotychczas zajmowane przez organizacje lokale wrócą do zasobu miejskiego, a współdzielenie biur w Centrum obniży koszty ich utrzymania. Wspólny adres to także ułatwienie w integracji środowisk kombatanckich czy wspólnym planowaniu obchodów rocznic, czy świąt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama