Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wybory parlamentarne 2023. Konfederacja pokazała w Gdańsku listę kandydatów

Jedną z podstawowych rzeczy, które można zrobić w miarę sprawnie, bez jakiejś wielkiej demolki budżetowej czy wielkich audytów, jest likwidacja 15 uciążliwych, ale nieistotnych jakoś specjalnie z punktu widzenia budżetu państwa, podatków – przekonywał lider „gdańskiej” listy kandydatów do parlamentu federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Ugrupowanie podało też nazwiska osób na liście wyborczej w okręgu, na który składają się Gdańsk i Sopot oraz powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski i tczewski.
Prezentacja kandydatów Konfederacji z listy wyborczej na 15 października 2023 r.
Prezentacja kandydatów Konfederacji z listy wyborczej na 15 października 2023 r.

Autor: Jacek Wierciński | Zawsze Pomorze

Konfederacja Wolność i Niepodległość chce likwidacji podatków

– Na naszej liście znajdują się na miejscu 4. Maciej Malicki, z numerem 6: Jakub Wysocki, jako 11 jest Lechosław Wojtynowski, z numerem 19: Jan Franckiewicz, numer 20: Piotr Błaszkowski, 24: Łukasz Hamadyk i z numerem 22.: ja, Emilia Kuś-Dustet – wymieniała trójmiejskich kandydatów na listach swojego ugrupowania Emilia Kuś-Dustet, rzeczniczka prasowa okręgu sejmowego nr 25 i okręgów senatorskich nr 65, 66 i 67 komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość. – Jako senatorowie startują z listy numer 65 – Sylwester Pruś, i okręg 67 – Łukasz Kulecki. Na tych panów jeszcze zbieramy podpisy [niezbędne do rejestracji kandydatur – dop.red.]. Okręg 66 – Dominik Mazur, jest już zarejestrowany.

Aby Polska mogła się rozwijać i aby miała szansę dogonić inne kraje, potrzebne są silne impulsy, takie jak niskie i proste podatki, wolność gospodarcza, maksymalne uproszczenie przepisów podatkowych i redukcja biurokracji.

Emilia Kuś-Dustet / rzeczniczka prasowa okręgu sejmowego nr 25 i okręgów senatorskich nr 65, 66 i 67 komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość

– Polski przedsiębiorca, który podjął decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej, powinien móc w całej rozciągłości decydować o tym, w jaki sposób i na jaki cel zostaną wydane zarobione przez niego pieniądze – przekonywał sopocianin Lechosław Wojtynowski, kandydat z jedenastką na liście Konfederacji. – Między innymi, powinien mieć możliwość podejmowania decyzji w sprawie składek emerytalnych. Składki emerytalne powinny mieć charakter dobrowolny. Przedsiębiorca prowadzący działalność dokładnie wie, w jaki sposób, w jakiej firmie się ubezpieczyć na przyszłe lata emerytalne, lub ewentualnie może sam odłożyć pieniądze na ten cel, i nie powinien być to narzucany przez system państwowy obowiązek, mający charakter podatku. Dlatego uważamy, że przedsiębiorca, który właściwie zatroszczy się o swoje pieniądze, w wieku kiedy osiągnie wiek emerytalny, uzyska taką emeryturę, jaką sobie skalkulował w ramach tych własnych podjętych decyzji – zaznaczył.

PRZECZYTAJ TEŻ: Konfederacja zaprezentowała pierwszych kandydatów do Sejmu

Kandydujący z pozycji 1. w Gdańsku obecny poseł Konfederacji Michał Urbaniak podkreślił, że potencjalni parlamentarzyści partii są z nią „nie od wczoraj”.

– Chcemy porozmawiać o gospodarce, chcemy rozmawiać o tym, co Polaków boli i jak to może wpłynąć na rzeczywistość, także Trójmiasta. Ale to nie wszystko w programie „Konstytucja Wolności” – to jest program Konfederacji, który już kilka miesięcy temu zaprezentowaliśmy. Przypominamy o tym programie regularnie, zachęcamy do czytania – zadeklarował Michał Urbaniak i, oprócz wspomnianego dobrowolnego oskładkowania na ZUS, które dotyczyć by miało m.in. kilku milionów osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wymieniał kolejne obciążenia finansowe, które powinny z niknąć.

PRZECZYTAJ TEŻ: W co gra Konfederacja i dlaczego pnie się w górę?

– Jedną z podstawowych rzeczy, które można zrobić w miarę sprawnie, bez jakiejś wielkiej demolki budżetowej czy wielkich audytów, jest likwidacja 15 uciążliwych, ale nieistotnych jakoś specjalnie z punktu widzenia budżetu państwa, podatków. To są m.in. podatek od czynności cywilno-prawnych, dotyczących zakupów nieruchomości, to jest podatek cukrowy, opłata zapasowa w cenie paliwa czy opłata „mocowa”, opłata przejściowa, reprograficzna, którą także się dzisiaj płaci, czy podatek tonażowy i podatek od spadku – trzeba pamiętać, że osoby, które spadek zostawiły – spadkodawcy, już raz zapłaciły podatek za swój majątek, to dlaczego także mieliby go płacić spadkobiorcy? – pytał, wymieniając jako daniny do likwidacji także opłatę targową i „opłatę od psa”.

Przygotowaliśmy także jako Konfederacja takie projekty, jak: „tanie paliwo”, „tani węgiel i prąd bez VAT-u”. Dzisiaj mamy bardzo wysokie ceny prądu, ceny paliwa też znowu zaczynają rosnąć. Dowiadujemy się też, że, być może, w różnych częściach Polski tego paliwa może nie być.

Michał Urbaniak / poseł Konfederacji

Obniżenie kosztów transportu ma być, według „Konfederatów”, jednym ze sposobów na walkę z inflacją i utrzymanie konkurencyjności licznych polskich firm działających w tej branży, oraz spowodować redukcję cen towarów w sklepach. Z kolei likwidacja wspomnianych podatków ma być celem walki Konfederacji w Sejmie.

– Niezależnie od tego, po jakiej stronie rządu będziemy: opozycji czy, być może, będziemy rządzić sami, czego też nie możemy, oczywiście, wykluczać, to będą pierwsze z ustaw, które chcemy wprowadzać – mówił lider listy partii w okręgu 25. – Jeśli Polacy nie będą mieli możliwości rozwoju, to Polska stanie się krajem podporządkowanym tym zachodnim, tym silniejszym [państwom].

PRZECZYTAJ TEŻ: Konfederacja w natarciu. Skąd ta siła „trzeciej siły” na krajowej scenie politycznej

Dopytywany przez dziennikarzy, zaznaczył, że obniżenie danin, zgodnie z pomysłami Konfederacji, mogłoby spowodować obniżenie cen paliwa o 1-1,5 złotego na litrze, a to z kolei zmniejszyłoby koszt zakupów w sklepach. Jako czynnik zawyżający wydatki na benzynę, Michał Urbaniak wskazał również „bardzo wysoką marżę Orlenu”, a nadprogramowe zyski koncernu określił jako „błąd” i coś „niegodziwego”.

Prezentacja kandydatów Konfederacji z listy wyborczej na 15 października 2023 r.
Prezentacja kandydatów Konfederacji z listy wyborczej na 15 października 2023 r.

Kandydaci partii Konfederacja Wolność i Niepodległość do Sejmu w okręgu 25

Na okręg nr 25 w wyborach do Sejmu składają się miasta-powiaty: Gdańsk i Sopot, oraz powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski i tczewski.

 1. Michał Urbaniak
 2. Marcin Krzywkowski
 3. Michał Welka
 4. Marcin Malicki
 5. Agnieszka Grzegorzewska
 6. Jakub Wysocki
 7. Arkadiusz Zaborowski
 8. Piotr Sońko
 9. Hanna Flisikowska
 10. Natalia Kołc
 11. Lechosław Wojtynowski
 12. Konrad Seredyński
 13. Piotr Nabakawski
 14. Katarzyna Sakwińska
 15. Grzegorz Żukowski
 16. Karolina Kloska
 17. Arkadiusz Słoniewski
 18. Katarzyna Kwiatkowska
 19. Jan Franckiewicz
 20. Piotr Błaszkowski
 21. Małgorzata Kłos
 22. Emilia Kuś-Dustet
 23. Izabela Błażko
 24. Łukasz Hamadyk

Kandydaci partii Konfederacja Wolność i Niepodległość do Senatu

 • Sylwester Pruś w okręgu nr 65 – Gdańsk i Sopot
 • Dominik Mazur w okręgu nr 66 – powiaty: gdański, starogardzki i tczewski
 • Łukasz Kulecki w okręgu nr 67 – powiaty: kwidzyński malborski, nowodworski i sztumski

PRZECZYTAJ TEŻ: Dziambor: To nie jest Nowa Nadzieja tylko odgrzewane, polityczne kotlety


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama