Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdynia: Autobus wodorowy jeździ po ulicach miasta. Trwają testy

Autobus miejski zasilany wodorem od poniedziałku, 4 września można spotkać na ulicach Gdyni. Trwają testy pojazdu zasilanego paliwem uznawanym za przyszłość w dziedzinie motoryzacji. Wyjątkowy autobus będzie można zobaczyć jeszcze we wtorek, 5 września.
autous napędzany wodorem, Gdynia

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Autobus zasilany wodorem na ulicach Gdyni

Jeszcze do niedawna na ulicach miast i w komunikacji międzymiastowej na całym świecie dominowały autobusy z silnikami spalinowymi, zasilanymi benzyną i olejem napędowym, czyli paliwami na bazie węglowodorów. W nielicznych miastach korzystano z trolejbusów. Od pewnego czasu w użytku znajduje się coraz więcej pojazdów elektrycznych, aczkolwiek, za sprawą zasięgu, częściej można je spotkać w komunikacji miejskiej.

Co w przyszłości? Jednym z kierunków jest zasilanie silników wodorem. Taki właśnie pojazd jeździ w poniedziałek i wtorek, 4 i 5 września ulicami Gdyni.

PRZECZYTAJ TEŻ: Elektryczny autobus zasilany wodorem i oczyszczonym powietrzem. Będzie kursował na sześciu liniach

– Dosyć dawno rozpoczęliśmy nasze zainteresowanie wodorem, który miałby służyć komunikacji publicznej. To nasz kolejny krok w stronę obniżania śladu węglowego, w stronę zeroemisyjności. Cieszymy się, że akurat taki autobus, Caetano, jest testowany w Gdyni jako pierwszym polskim mieście. Musimy zaczekać, aż całkiem dostępna będzie infrastruktura tankowania, bo nabywanie tego rodzaju pojazdów, póki nie mamy do niej bezpośredniego dostępu, byłoby nieroztropne, ale liczę, że wydarzy się to w niedługim okresie – mówiła podczas prezentacji autobusu Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Więcej o testowanym w Gdyni autobusie napędzanym wodorem pisaliśmy w artykule: Gdynia testuje autobus wodorowy. Wkrótce pojawi się na ulicach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama