Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Gdańsk: Słup zniknął z ronda przy ul. Starogardzkiej

Słynny na całą Polskę słup linii średniego napięcia zniknął we wtorek, 5 września z jezdni ronda u zbiegu ulic Starogardzkiej, Czerskiej i Niepołomickiej. Energa-Operator wyznaczyła termin do wyłączenia sieci oraz dała wykonawcy budowy zielone światło do usunięcia przeszkody.
słup na rondzie prz ul. Starogardzkiej w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Słup na rondzie w Gdańsku zniknął

Wokół rozsławionego ronda praca wre. W piątek, 1 września na ul. Starogardzkiej w Gdańsku wprowadzono ruch wahadłowy, co związane było z profilowaniem pobocza drogi. Budowa połączona jest z modernizacją ok. 250-metrowego fragmentu ul. Starogardzkiej, od planowanego ronda do granic Gdańska. W ostatnich dniach, oprócz kolejnej zmiany organizacji ruchu, kierowcy dostrzegli również, że z jezdni zniknął słup linii średniego napięcia, który od kilku tygodni wprawiał mieszkańców, notabene, w osłupienie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kierowcy drwią z kuriozalnego słupa. Czy i kiedy zniknie z ronda?

Mimo zapewnień z początku lipca o woli niezwłocznego załatwienia sprawy, Energa-Operator dopiero teraz wytypowała właściwy termin do wyłączenia sieci i dała wykonawcy budowy zielone światło do usunięcia przeszkody. Sprawę załatwiono w jedno popołudnie. Słup usunięto z ronda.

– Przez ostatni miesiąc czekaliśmy na wskazanie terminu wyłączeń przez Energę-Operator. Aby usunąć słup, konieczne było wyłączenie sieci na pewnym obszarze. Udało się tego dokonać i wczoraj (5 września) w godzinach popołudniowych słup został usunięty – wyjaśnia Aneta Niezgoda, główna specjalistka Zespołu ds. Informacji Publicznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Skąd wziął się słup na rondzie w Gdańsku?

Powodem wybudowania ronda wokół przeszkody było odwołanie Energi-Operator z marca 2023 r. od decyzji wojewody o wydaniu tzw. ZRID-u, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, a z drugiej strony, konieczność kontynuowania przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska prac budowlanych przed sezonem zimowym. Po oddaleniu uwag przez wojewodę było pewne, że słup zniknie. Jednocześnie kilkutygodniowe oczekiwanie na dopełnienie formalności nadało rondu ogólnopolskiego rozgłosu, niestety, jako budowlanego bubla.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sto lat planowania, czyli o absurdach architektonicznych polskich miast

Od wtorku, 5 września o rondzie prawdopodobnie będzie mówić się już wyłącznie w kontekście prowadzonych wokół niego prac.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa