Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Korki na Mierzei Wiślanej prędko się nie skończą. Trwa remont głównej drogi

Mimo zakończenia intensywnego sezonu turystycznego, ruch samochodowy na Mierzei Wiślanej odbywa się nadal z poważnymi utrudnieniami. Przyczyną jest trwający gruntowny remont głównej – i właściwie jedynej – drogi wojewódzkiej 501, prowadzącej wzdłuż mierzei. Na kilku odcinkach ruch samochodowy odbywa się wahadłowo.
remont drogi 501 na Mierzei Wiślanej
Odcinek drogi wojewódzkiej 501 w pobliżu Skowronek, gdzie ruch kierowany jest wahadłowo

Autor: Piotr Piesik | Zawsze Pomorze

Trwa remont głównej drogi na Mierzei Wiślanej. Są utrudnienia

Modernizacja drogi wojewódzkiej 501 prowadzona jest od ronda w Stegnie, gdzie zbiega się ruch w kierunku plaży, w stronę Jantara i w kierunku Sztutowa – do rogatek Krynicy Morskiej. Nawierzchnia tej trasy znajdowała się już w fatalnym stanie technicznym, nie pomagały bieżące naprawy. Dodatkowe zniszczenia powstały wskutek pracy ciężkiego sprzętu podczas budowy kanału żeglugowego Nowy Świat.

Dobrze więc, że zapadła decyzja o przebudowie drogi: usuwana jest stara, zniszczona nawierzchnia, aż do głębokiej podbudowy. W to miejsce powstaje całkowicie nowa jezdnia z odwodnieniem, w granicach miejscowości także z chodnikami, trasami rowerowymi, oświetleniem i kanalizacją deszczową. Takiej modernizacji ta szosa po roku 1945 nie przechodziła nigdy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kanałem Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną w sierpniu przepłynęły 342 statki

Układ komunikacyjny Mierzei Wiślanej nie pozwala, niestety, na wyłączenie drogi 501 z użytku i poprowadzenie ruchu objazdami. Remont odbywa się więc przy trwającym cały czas użytkowaniu szosy, i nieuniknione są w tej sytuacji utrudnienia. Latem bardzo narzekali na nie przybywający z wielu stron turyści. Niestety, inaczej nie da się tego wykonać. Obecnie drogowcy mają już nieco ułatwione zadanie, bowiem ruch pojazdów jest znacznie mniejszy.

Prace drogowe na odcinku między Stegną a Sztutowem

Remont drogi 501 na Mierzei Wiślanej. Kiedy koniec prac?

Odcinki, na których wahadłowo prowadzony jest ruch pojazdów, znajdują się:

  • od ronda w Stegnie do zjazdu do PSZOK,
  • od Sztutowa do Kątów Rybackich,
  • w okolicach Skowronek,
  • także za kanałem żeglugowym Nowy Świat w kierunku Krynicy Morskiej.

Objazdów nie ma, trzeba „odstać swoje”. Na niektórych odcinkach w dzień ruch kierowany jest przez upoważnione do tego osoby, na innych reguluje go automatyczna sygnalizacja świetlna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Uwaga na utrudnienia i korki na Mierzeję

Wyjeżdżając na Mierzeję Wiślaną, trzeba planować więcej czasu na pokonanie konkretnego dystansu. Prace na DW 501 mają się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka