Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Scania odjeżdża ze Słupska. Zwolnieni pracownicy już szukają nowej pracy

Do końca pierwszego kwartału 2024 roku spółka Scania całkowicie zakończy działalność w zakładzie produkcji nadwozi autobusów w Słupsku. 21 października zorganizowane zostaną specjalne targi pracy przeznaczone dla zwalnianych pracowników. To m.in. efekt współpracy spółki z samorządem województwa pomorskiego i lokalnymi instytucjami publicznymi w celu znalezienia tym pracownikom nowych miejsc pracy.
Scania odjeżdża ze Słupska. Zwolnieni pracownicy już szukają nowej pracy

Autor: Scania | Facebook

Scania w Słupsku kończy działalność

Spółka Scania Production Słupsk S.A. powstała w 1992 roku i była jednym z największych pracodawców w Słupsku. Niestety, segment autobusów mocno odczuł negatywne skutki pandemii koronawirusa, co przełożyło się na spadek liczby zamówień i spowodowało trwałą utratę rentowności. Za kilka miesięcy firma całkowicie zakończy działalność w zakładzie produkcji nadwozi autobusów w Słupsku.

- W celu utrzymania rentowności oraz konkurencyjności Grupa Scania musiała zrewidować strategię rozwoju i zrestrukturyzować działalność. Produkcja autobusów w słupskiej fabryce będzie stopniowo wygaszana. Należy jednak podkreślić, że Scania nie zniknie kompletnie z lokalnego rynku, pozostając przy produkcji podwozi autobusowych – mówi Robert Eriksson, dyrektor zarządzający Scania Production Słupsk S.A.

ZOBACZ TEŻ: Scania zamyka fabrykę w Słupsku i rozmawia ze związkami. Solidarność: Nie akceptujemy nędznej oferty

Jak informują w Grupie Scania, po podpisaniu porozumień z pracownikami i we współpracy z instytucjami samorządowymi trwa skoordynowana akcja pomocy w znalezieniu nowego zatrudnienia dla zwalnianych pracowników.

- Scania podjęła liczne działania mające na celu zabezpieczenie odchodzących pracowników. W tym procesie wspierają nas prezydentka miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, lokalne instytucje ZUS oraz Powiatowy Urząd Pracy. Nawiązaliśmy także współpracę z Urzędem Marszałkowskim i podległymi mu instytucjami, żeby zapewnić odpowiednie wsparcie zwalnianym pracownikom – mówi Lilianna Łuczkiewicz, dyrektor personalna Scania Production Słupsk S.A.

Potwierdza to marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Nawiązałem kontakt z zarządem Grupy Scania oraz powołałem grupę roboczą, której poleciłem przygotowanie programu pomocy w znajdowaniu zatrudnienia dla zwalnianych pracowników. Doceniam starania zarządu Grupy Scania, który pomimo trudnej sytuacji, wyszedł z konkretnymi propozycjami na wsparcie dla zwalnianych pracowników. Dobrze, że transparentnie zaprezentowali harmonogram stopniowego wygaszania produkcji. To pozwoliło nam efektywnie zaplanować nasze działania. Działając razem będziemy mogli pomóc zwalnianym pracownikom - mówi marszałek Mieczysław Struk.

Współpraca przynosi już konkretne rezultaty. Udało się wyselekcjonować 60 podmiotów, które zgłosiły chęć zatrudnienia pracowników i zaproszono je na organizowane 21 października dla pracowników Scanii specjalne targi pracy. Swoją obecność potwierdziło ponad 40 firm z różnych części Pomorza. Trwają również prace, w uzgodnieniu z firmą Scania, nad przygotowaniem oferty inwestycyjnej nieruchomości, na których funkcjonowała dotychczas fabryka autobusów w Słupsku.

- Celem jest pozyskanie inwestora, który mógłby na bazie istniejącej infrastruktury uruchomić inny zakład produkcyjny. Optymalnym kierunkiem mógłby być sektor elektromobilności. Słupsk ma ku temu duży potencjał, z uwagi na rozwijany w mieście Słupski Klaster Bioenergetyczny – dodaje Mirosław Kamiński z Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama