Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Terminal odbioru skroplonego gazu LNG powstanie w Zatoce Gdańskiej - podpisano ważne dokumenty

Coraz bliżej do powstania w Zatoce Gdańskiej nowej inwestycji o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa – Terminalu LNG FSRU. Porozumienia w sprawie współpracy przy realizacji tego projektu podpisano w siedzibie Kapitanatu Portu Morskiego w Gdańsku. Sygnatariuszami są – krajowy operator gazowej sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM, Urząd Morski w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA.
pływający terminal LNG w Kłajpedzie
Independence, pływający terminal regazyfikacyjny LNG (FSRU) w porcie w Kłajpedzie (fot. KN)

Strony zobowiązały się do współdziałania i wzajemnego wspierania, koordynowania procesów kluczowych dla całości inwestycji oraz przekazywania na bieżąco informacji dotyczących przygotowania i realizacji inwestycji. Porozumienia są logicznym rozwinięciem listu intencyjnego, podpisanego przez tych samych sygnatariuszy we wrześniu 2020 roku.

Na początek rozszyfrujmy nazwy, które wielu spośród nas niewiele mogą mówić, nawet jeśli korzystamy na co dzień z paliwa gazowego. Terminal FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to jednostka pływająca, mogąca prowadzić wyładunek LNG, składowanie i regazyfikację, do tego wiele usług dodatkowych. Czym zaś jest owe LNG? To skroplony gaz, który w 95 procentach składa się z metanu. LNG jest lżejszy od powietrza, by zachować go w postaci skroplonej, musi być przechowywany w temperaturze około minus 162 stopni Celsjusza. To wymusza odpowiednia konstrukcję tzw. kriogenicznych zbiorników.

Budowa Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej uznawana jest za najważniejszy obecnie projekt realizowany przez GAZ-SYSTEM. Umożliwi sprowadzanie paliwa, które pozwoli przyspieszyć odchodzenie od tzw. wysokoemisyjnych źródeł energii.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oceniła, że terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej stanowi odpowiedź na potrzeby nie tylko krajowego rynku. To szansa także dla innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Terminal FSRU jest Polsce potrzebny, ponieważ umożliwi sprowadzenie skroplonego gazu ziemnego z dowolnego miejsca na świecie. Przepustowość Terminalu zabezpieczy ponad 30 procent krajowego zapotrzebowania – powiedział Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM.

Sygnatariusze porozumień w sprawie Terminala FSRU

Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego stwierdził, że nowy projekt będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi portu w Gdańsku. To wpisuje się również w działania kierowanego przez niego Urzędu Morskiego, który obecnie prowadzi największe od dziesięcioleci morskie inwestycje hydrotechniczne.

Czego dotyczą podpisane porozumienia? GAZ-SYSTEM ustalił z Urzędem Morskim zasady współpracy w zakresie podziału prac inwestycyjnych podczas projektowania i robót budowlanych, w tym określania kamieni milowych projektu. Każda ze stron porozumienia pokrywać będzie z własnych środków koszty budowy infrastruktury, za której powstanie będzie odpowiedzialna.

GAZ-SYSTEM będzie odpowiedzialny za wybudowanie:

  • infrastruktury niezbędnej do obsługi Terminalu FSRU, w tym infrastruktury hydrotechnicznej,
  • gazociągu podmorskiego (o dł. ok. 3 km), który połączy Terminal FSRU z krajowym systemem przesyłowym,
  • gazociągów lądowych (ok. 250 km) Kolnik – Gdańsk, Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja.

Urząd Morski w Gdyni ma za zadanie wykonać:

  • falochron,
  • tor wodny podejściowy do linii łączącej północną główkę falochronu osłonowego, południowo-wschodniego Portu Północnego z zachodnią główką projektowanego falochronu FSRU,
  • obrotnicę,
  • oznakowanie nawigacyjne związane z infrastrukturą dostępową.

Już trwają prace projektowe dotyczące konstrukcji falochronu i systemu nawigacyjnego, prowadzone przez Urząd Morski. GAZ-SYSTEM pracuje nad projektem podmorskiego gazociągu, który będzie połączony z siecią gazociągów na lądzie. Szykowane są już przetargi na wykonawców prac budowlanych.

GAZ-SYSTEM i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk porozumiały się co do wsparcia w procesie projektowania, przygotowania i realizacji inwestycji. Chodzi o pomoc w uzyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji, o zapewnienie mediów koniecznych do realizacji. Zarząd Portu ma udostępnić nieruchomości na terenie Portu, sąsiadujące z terenami objętymi inwestycją. Uzgodnione zostaną także szczegółowe zasady korzystania z nabrzeży portowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama