Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Malborski zamek jako rezydencja królewska w listopadzie dostępny będzie za darmo

Monumentalny zamek w Malborku w swej historii był również rezydencją polskich monarchów - Muzeum Zamkowe w Malborku bierze więc udział w corocznej akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czyli można będzie zwiedzić muzealne wystawy bezpłatnie, akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Malborski zamek jako rezydencja królewska w listopadzie dostępny będzie za darmo

Autor: Muzeum Zamkowe w Malborku

Akcja „Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich” odbywa się zarówno na zamku w Malborku jak też w oddziałach Muzeum Zamkowego w Kwidzynie i Sztumie.

Bezpłatne bilety wstępu będą w Malborku do pobrania od 31 października. Muzeum zaprasza zwłaszcza do obejrzenia wystawy czasowej „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” oraz wystawy „Wazowie na Zamku”. Trzeba pamiętać, że choć bilety za wstęp są bezpłatne, to uiścić należy opłatę za przewodnika lub audioprzewodnik. Takie opłaty za audioprzewodnik obowiązują także w zamkach w Kwidzynie oraz Sztumie.

Czytaj też: „Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”. Takiej wystawy na zamku jeszcze nie było

Ponadto organizowane są bezpłatne lekcje muzealne. Należy je wcześniej zarezerwować w kontakcie z Działem Edukacji muzeum. Oto ich tematy:

 1. Malbork jako twierdza i arsenał królewski.
 2. Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym.
 3. Kult religijny w kościele Zamku Malbork.
 4. Instrumenty i muzyka na Zamku Malbork.
 5. Pisma, kroniki, pamiętniki jako źródło do poznania dziejów zamku w Malborku. Warsztaty z kaligrafii, nauka praktycznego pisania liter i słów dla wszystkich zainteresowanych grup wiekowych.
 6. Wizerunki świętych w malborskiej rezydencji.
 7. W rezydencji królowej. Warsztaty tworzenia mozaiki adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i dla klas I-III.
 8. Łuki sklepienne nigdy nie śpią. Empiryczna próba zrozumienia i zmierzenia się z mechaniką działania łuku, fundamentalnego elementu stylu gotyckiego.

 

Podczas lekcji na zamku w Kwidzynie będzie można wysłuchać opowieści o dawnych mieszkańcach Doliny Kwidzyńskiej

Muzeum zaprasza ponadto na bezpłatną prelekcję „Diariusz pobytu króla Zygmunta III w Malborku”, która odbędzie się 25 listopada o godzinie 12 w ośrodku konferencyjnym Karwan.

W zamku w Kwidzynie również przygotowane zostały bezpłatne lekcje muzealne. Ich tematy:

 1. Na menonickim szlaku - opowieść o dawnych mieszkańcach Doliny Kwidzyńskiej, w części warsztatowej projektowanie regionalnego wzoru.
 2. Ceglane kolosy - opowieść o zamkach i kościołach Polski północnej w średniowieczu, zapoznanie się z architekturą gotycką na podstawie zespołu zamkowo - katedralnego w Kwidzynie.

Lekcje można rezerwować pod adresem email: [email protected], tel. 669 622 266.

W zamku w Sztumie przygotowano również bezpłatne lekcje muzealne

18 i 25 listopada odbędą się warsztaty z nauki przędzenia na kołowrotku. 15 i 29 listopada bezpłatna prelekcja "Architektura gotycka w Zamku w Kwidzynie” połączona z prezentacją więźby dachowej. Zapisy na warsztaty oraz prelekcję pod adresem e-mail: [email protected], tel. 55 646 37 99.

W zamku w Sztumie przygotowano również bezpłatne lekcje muzealne. Oto ich tematy:

 1. Dawne stroje. Zajęcia dedykowane grupom przedszkolnym, przygotowane na podstawie wystawy „Stroje dostojników Zakonu Niemieckiego i polskiego dworu królewskiego”.
 2. Prusowie i ich baby. Zajęcia dla klas I-IV szkół podstawowych. Zajęcia odbywają się na podstawie wystawy Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku. Zajęcia połączone z warsztatami rzeźbiarskimi (praca w glinie).
 3. Murarz, strycharz, i różne wątki, czyli o co chodzi z tą cegłą? Zajęcia dla grup przedszkolnych oraz klas I-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia dotyczą materiału, z którego zbudowano Zamek w Sztumie – cegły gotyckiej.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. Zamawianie lekcji pod nr tel. 506 819 463.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama