Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Gdańsk: Koncert w stulecie urodzin Maestry Koloratury Haliny Mickiewiczówny

Poprzez swój śpiew uświadomiła wszystkim słuchaczom, że czas przemija, lecz Jej Sztuka pozostaje niezapomniana –wciąż żywa – wspomina artystkę prof. Piotr Kusiewicz.
100. urodziny Haliny Mickiewiczówny, koncert w Akademii Muzycznej w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | aMuz

„Ciepło głosu i serca”. Koncert w 100. rocznicę urodzin Haliny Mickiewiczówny

„Ciepło głosu i serca” to  tytuł koncertu, którym gdańska Akademia Muzyczna uczciła 100. rocznicę urodzin wybitnej polskiej śpiewaczki doby powojennej, nazywanej słowikiem Warszawy, Haliny Mickiewiczówny, w latach 1972-2001 pedagoga tej uczelni. Inicjatorką wydarzenia była prof. Aleksandra Kucharska-Szefler, absolwentka Haliny Mickiewiczówny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Haliny Mickiewiczówny w Akademii Muzycznej

Wieczór rozpoczęła promocja książki Katarzyny Igi Gawęckiej „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”. Wśród wykonawców koncertu byli absolwenci Maestry i wychowankowie absolwentów. Poprowadził go prof. Piotr Kusiewicz, który tak wspomina wybitną artystkę:

„Szczęście tak krótko trwa i rozwiewa się jak mgła, ledwie z marzeń się wyłoni, już zapomnieć trzeba o nim…”. Pełne nostalgicznej zadumy słowa, otulone ciepłą muzyką „Tanga” Izaaka Albeniza, zamykają pierwszą płytę CD Haliny Mickiewiczówny, wydaną przez firmę fonograficzną DUX. Zawiera ona najwspanialsze nagrania dokonane przez Artystkę na przestrzeni lat 1952-1962. Nie bez powodu zatytułowano ją „Maestra koloratury” – znajdujemy bowiem na niej zróżnicowany repertuar, pozwalający docenić niecodzienny kunszt wokalny, słodycz piękności głosu, a nade wszystko prawdziwe mistrzostwo w operowaniu techniką koloraturową. Zamieszczone na końcu płyty wspomniane „Tango” pozostaje w swoistej opozycji do pozostałych utworów – wszystko się zatrzymuje, mamy czas na refleksję, jakieś wielopłaszczyznowe podsumowanie swojego istnienia…

PRZECZYTAJ TEŻ: Akademia Muzyczna w Gdańsku wśród najlepszych w Polsce

To właśnie „Tango” rozbrzmiało w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku na rozpoczęcie koncertu zorganizowanego dla uczczenia stulecia urodzin Maestry. Poprzez swój śpiew uświadomiła wszystkim słuchaczom, że czas przemija, lecz Jej Sztuka pozostaje niezapomniana – wciąż żywa. Do ostatnich swoich dni pracowała ze swoimi studentami w nowym, imponującym rozmiarami gmachu Akademii Muzycznej. Była bardzo szczęśliwa i dumna z faktu, że doczekała możliwości pracy we wspaniałych warunkach. Mimo upływu 22 lat od chwili odejścia, wciąż odczuwa się brak Osoby, która wnosiła tak wiele radości, serdeczności, dowcipu, ciepłego słowa dla każdego, bez względu na to, jakie miejsce zajmował w strukturze pracowników uczelni. Brakuje jednego z najwspanialszych pedagogów przekazujących wiedzę i tradycje dawnego świata wielkich polskich śpiewaków.

PRZECZYTAJ TEŻ: Akademia Muzyczna w Gdańsku wśród najlepszych w Polsce

Dzięki zachowanym nagraniom zatrzymany został największy skarb, prawdziwy testament muzyczny Wspaniałej Artystki. Młode pokolenia śpiewaków mają szansę na nieustannie żywe, jakże inspirujące i kształcące, spotkania z Haliną Mickiewiczówną – Maestrą Koloratury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa