Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wazowie w Malborku. Nowa wystawa 400 lat po przybyciu króla Zygmunta III

Nowa, interesująca wystawa plenerowa eksponowana jest w Muzeum Zamkowym w Malborku. Tytuł „Wazowie w Malborku” wyjaśnia wszystko - wystawa dotyczy związków malborskiej warowni z monarchami dynastii Wazów. Najnowsza ekspozycja - dostępna na Placu 60-lecia Muzeum Zamkowego, w pobliżu recepcji oraz kas - czynna będzie do końca grudnia bieżącego roku.
Wazowie w Malborku. Nowa wystawa 400 lat po przybyciu króla Zygmunta III
Dynastia Wazów rozpoczęła panowanie w Polsce od króla Zygmunta III

Autor: Muzeum Zamkowe w Malborku

Nowa wystawa składa się z kilkunastu plansz, na których przedstawiana jest historia pobytu króla Zygmunta III z rodziną w Malborku i Prusach Królewskich. Co ciekawe, przygotowana została niemal dokładnie 400 lat po przyjeździe monarchy na zamek. 

Wystawę przygotował dr Rafał Panfil, kustosz Muzeum Zamkowego. Jak wyjaśnia: tutejszy zamek przez ponad 300 lat był rezydencją królów Polski, często w jego wnętrzach gościli monarchowie, dworzanie, urzędnicy państwowi, goście z całej Europy. Rocznica pobytu króla Zygmunta III w Malborku oraz przygotowana wystawa to również okazja do wydania naukowej edycji źródła opisującego przebieg wizyty, przechowywanego w Archiwum Państwowym w Gdańsku. Materiały zostały spisane w języku niemieckim przez pisarza miejskiego, którego nazwisko niestety nie zachowało się. 

PRZECZYTAJ TEŻ Malborski zamek w listopadzie dostępny za darmo
Wystawa eksponowana będzie w Malborku do końca bieżącego roku

Król Zygmunt III przyjechał do Malborka latem 1623 roku, przebywał tu w maju i czerwcu. Towarzyszyli mu: małżonka, królowa Konstancja Habsburżanka, królewicz Władysław Zygmunt (późniejszy król Władysław IV) i córka Anna Katarzyna Konstancja. Mieszkali na I piętrze dawnej siedziby wielkich mistrzów zakonu. Monarcha udawał się stąd m.in. do Elbląga i Pasłęka. Król pojechał m.in. do folwarku Mątowy Wielkie, gdzie oglądał skutki przerwania wałów przeciwpowodziowych oraz prace naprawcze. W trakcie pobytu pary królewskiej w kościele zamkowym odbył się ślub Zofii Konstancji Sobieskiej i Zygmunta Ferdynanda Szczepańskiego - dworzan królowej i króla. Wesele trwało przez kilka dni. Zygmunt III opuścił Malbork 30 czerwca 1623 roku, udając się do Gdańska.

– Na wystawie prezentujemy reprodukcje portretów rodziny królewskiej i plansze z tekstami przybliżającymi przebieg wizyty królewskiej oraz obrazujące ją reprodukcje planów, map, dokumentów, monet i widoków z epoki. Miejscem ekspozycji jest plac przed kasami zamkowymi – dodaje dr Rafał Panfil.

Muzeum Zamkowe przygotowuje w ramach zajęć edukacyjnych prelekcję nt. pobytu Wazów w Malborku pt. „Diariusz pobytu króla Zygmunta III w Malborku. Omówienie i prezentacja fragmentów źródła”. Prelekcja odbędzie się 25 listopada o godz. 12 na terenie Ośrodka Konferencyjnego Karwan. Wstęp na nią jest bezpłatny. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama