Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Narracje w Gdańsku. Mieszkańcy poznają „Czułe punkty” Oruni

W ramach festiwalu Narracje, w piątek i sobotę, 17-18 listopada Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają gdańszczan na Orunię. Jeszcze w sobotę o godz. 17. będzie można wyruszyć na spacer po „Czułych punktach” dzielnicy.
Narracje 2023, Gdańsk Orunia

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Narracje na Oruni w Gdańsku. Co można zobaczyć?

Kuratorzy: Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski, oraz przewodnicy i przewodniczki będą – tak jak w piątek, 17 listopada – jeszcze w sobotę, 18 listopada czekać o godz. 17. pod Punktem Informacyjnym przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim, by oprowadzić zainteresowanych po „Czułych punktach” Oruni. W programie Narracji są również spacery w języku ukraińskim, które rozpoczną się o godz. 18.45, oraz w języku angielskim, które zaczną się o godz. 19.45. Start z tego samego miejsca.

PRZECZYTAJ TEŻ: Festiwal Narracje rzuca światło na Przeróbkę

Podczas czternastej edycji Narracji można obejrzeć prace: Kateryny Badianowej, Alicji Czyczel, Magdaleny Franczak, Barbary Gryki, Martyny Jastrzębskiej, Daniela Kotowskiego, Marty Krześlak, Ingi Levi i Ija Kiwa, Grażyny M. Olszewskiej, Cezarego Poniatowskiego, Marty Romankiv, Jadwigi Sawickiej, Uli Zerek i Liliany Zeic. Artyści i artystki, sięgając do historii dzielnicy, przypominają pracownice pralni i farbiarni Maxa Kraatza, postać botanika i meteorologa Gottfrieda Reygera, kultową telewizję prywatną Sky Orunia czy legendarny, zaginiony pomnik Leniwej Panny. Odnoszą się także do aktualnych problemów dzielnicy – m.in. tych dotyczących trudności w codziennym przemieszczaniu się pomiędzy różnymi jej punktami i dostępności miejsc codziennego użytku dla osób o zróżnicowanych potrzebach. Prace artystyczne skłaniają publiczność do uważnego doświadczania sztuki, przyrody, społeczności, pomagając przy wspólnym budowaniu czułej mapy Oruni.

PRZECZYTAJ TEŻ: Instytut Kultury Miejskiej już w Kunszcie Wodnym. Trwa weekend otwarcia

W Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań przy  ul. Dworcowej 11 między godz. 17.30 a  20.30 odbędą się zajęcia dla najmłodszych uczestników festiwalu. Dzieci mogą wybrać spośród dwóch modułów kreatywnych zajęć, których tematyka pogłębia festiwalowe wątki. Zaplanowane działania pozwolą nie tylko ciekawie spędzić czas, ale też lepiej poznać i zrozumieć Orunię. Nie trzeba się zapisywać, można dołączyć się w każdej chwili. Szczegółowy program znajduje się TUTAJ.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dzielnice Gdańska na Twojej głowie!

Klub Festiwalowy FAJER CLUB hosted by POISE przy Stacji Orunia GAK, ul. Dworcowa 9, będzie czynny od godziny 17. do 1. po północy w niedzielę, 18 listopada. Kolektyw POISE. POISE jest przestrzenią poświęconą eksploracji języka audiowizualnego, pretekstem do zawiązywania nowej społeczności, opartej na życzliwości i wzajemnym szacunku. Przygotowany przez Kolektyw POISE FAJER CLUB to miejski festyn – miejsce integracji i aktywizacji uczestniczących, przestrzeń czynnego spędzania czasu oraz przełamywania międzypokoleniowych barier. W programie DJ sety, karaoke, koncert zespołu Three Deaths, niespodziewane performansy. O bar zadba tu Lang.fuhr, a przed budynkiem znajdą się foodtrucki.

Narracje w Gdańsku. Jak dojechać?

Na Narracje można dojechać w godz. 18.00-00.30 (co ok. 30 min.) liniami specjalnymi:

  • 613 (trasa: Łostowice Świętokrzyska-Świętokrzyska-Małomiejska-Podmiejska-Trakt św. Wojciecha-Gościnna) 
  • oraz 614 (trasa: Dworzec Główny-Podwale Grodzkie-Wały Jagiellońskie-Okopowa-Trakt św. Wojciecha-Gościnna).
  • Spod Dworca Głównego na Orunię kursują też autobusy regularnych linii: 132, 189, 200, 205, 207, 232, 289 (w każdym przypadku należy wysiąść na przystanku „Gościnna”). W drodze powrotnej skorzystać można z nocnego autobusu N5, jadącego z przystanku „Gościnna” (na żądanie) do Dworca Głównego.
  • Na Orunię przyjechać można również pociągiem Polregio. Przystanek PKP znajduje się mniej więcej w połowie festiwalowej trasy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama