Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rumia w przyszłym roku będzie obchodzić urodziny. To już 800 lat!

W przyszłym roku minie 800 lat od pojawienia się wzmianki o Rumi w dokumencie księcia Świętopełka II potwierdzającym nadania ziemskie na rzecz zakonu cystersów z Oliwy. W sobotę, 18 listopada przedstawiono program miejskich obchodów.
Rumia

Autor: Rumia.eu

800 lat Rumi! Obchody w 2024 roku

Choć prawa miejskie Rumia uzyskała dopiero w 1954 roku, to pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w dokumentach w 1224 roku (czyli nawet 19 lat wcześniej niż wspomniano o sąsiedniej Gdyni). Rumia może być jeszcze starsza, bo dokument Świętopełka II potwierdza nadania ziemskie dokonane jeszcze za życia księcia Sambora, zmarłego przed 1205 rokiem. Osada ta była zarządzana przez oliwskich cystersów, którzy na Pomorze Gdańskie przybyli w 1186 roku.

Śladów po cystersach pozostało w Rumi niewiele. Można je dostrzec w ruinach średniowiecznego kościoła przy ul. Kościelnej, założeniach pofolwarcznych Janowa czy w nakładających się na średniowieczne szlakach komunikacyjnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łapy, łapy, cztery łapy i czip pod skórą

Inauguracja obchodów 800-lecia Rumi odbyła się w sobotę, 18 listopada. Jak informuje miasto Rumia w portalu społecznościowym, uczestnicy spotkania, prowadzonego przez społecznego pełnomocnika do spraw historii miasta i zarazem dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Dariusza Rybackiego, mogli się dowiedzieć nie tylko, jakich czasów sięgają dzieje miasta, ale również, jakie atrakcje są przygotowywane przez urząd, w związku z okrągłym jubileuszem. Zwieńczeniem konferencji, w której uczestniczył m.in. burmistrz Michał Pasieczny, był spacer historyczny połączony z losowaniem książek pt. „Śladami dawnej Rumi”.

Na godzinę 16. zaproszono mieszkańców do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na koncert muzyki cysterskiej w wykonaniu zespołu Capella Cistercian.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama