Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gdańsk pamięta o prezydencie. 3. rocznica śmierci Pawła Adamowicza

Złożenie kwiatów, ogłoszenie laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza, otwarcie wystawy „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi” oraz ciekawy projekt artystyczny i debaty w ECS - to tylko kilka z wielu inicjatyw przygotowanych w związku z trzecią rocznicą tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Te oficjalne uroczystości rozpoczynają się w czwartek 13 stycznia. Większość wydarzeń będzie można śledzić online, gdyż będą transmitowane na stronie www.gdansk.pl.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Obchody rocznicy śmierci Pawła Adamowicza oficjalnie rozpoczną się w czwartek 13 stycznia, w rocznicę ataku nożownika w pobliżu Katowni. – Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku czynić nas będą lepszymi ludźmi.

W czwartek o godz. 19.30 w okolicach Katowni, w miejscu, gdzie doszło do ataku na prezydenta, hołd złożą m.in. bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W tym czasie z carillonu Ratusza Głównego rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, który wykona carillionistka Monika Kaźmierczak. Będzie to wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do którego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta.

SPRAWDŹ: Czy można wybaczyć mordercy brata? Rozmowa z Piotrem Adamowiczem

Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska

3. rocznica śmierci Pawła Adamowicza

W piątek o godz. 10.00 w Bibliotece Głównej UG (sala kinowa) rozpocznie się uroczystość święta szkoły (adresowana tylko do społeczności szkolnej), a w programie m.in. prezentacja przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego „Paweł Adamowicz jako gdańszczanin”, przemowy zaproszonych gości, w tym wdowy Magdaleny Adamowicz, brata Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka Mieczysława Struka. Profesor Maria Mendel porozmawia z uczniami klasy o profilu humanistycznym Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku „Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku”.

O godz. 12.00 w bibliotece ECS nastąpi ogłoszenie (w formule online) pierwszego laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza, która przyznawana będzie za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Nagroda ustanowiona została przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. - Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują. Jest to inicjatywa ICORN i grupy członków Europejskiej Partii Ludowej – mówią organizatorzy.

ZOBACZ: Trzeci rok mroku po tamtym światełku do nieba. Zabójca się nie przyznaje, wkrótce proces

Uroczyste wręczenie Nagrody im. Pawła Adamowicza zaplanowane jest na 27 stycznia, podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów. O godz. 14.00 w Ratuszu Głównego Miasta otwarta zostanie wystawa fotograficzna „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi”. To inicjatywa Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów. Na wystawę złożą się fotografie, które pokażą czas żałoby w Gdańsku po śmierci Pawła Adamowicza - od momentu informacji o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do uroczystości pogrzebowych. Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są: Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski. Kuratorkami wystawy są Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska i fotoreporterka Karolina Misztal.

Uwaga, liczba miejsc na wernisaż wystawy jest ograniczona i obowiązują akredytacje dziennikarskie. Dla mieszkańców i turystów wystawa udostępniona będzie od 15 stycznia do 28 lutego w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta. Natomiast w sobotę, 22 stycznia o godz. 11.00 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi Karolina Misztal. Zapisy będą prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

O godz. 18.00 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się msza święta w intencji Pawła Adamowicza, po której, przy grobie zamordowanego prezydenta odbędzie się modlitwa międzywyznaniową.

Archiwalne zdjęcia na fasadzie ECS

Od wtorku 11 stycznia do niedzieli włącznie między godz. 17.00 a 23.00 na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało dzięki staraniom Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia prezydenta.

W piątek i sobotę między godz. 11.00 a 11.40 będzie można również posłuchać koncertów carillonowych. W piątek z wieży kościoła św. Katarzyny, a w sobotę z wieży Ratusza Głównego Miasta. Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska.

Organizatorzy proponują też mieszkańcom, którzy chcą przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, wywieszenie w tych dniach flag Polski i Gdańska.

CZYTAJ TEŻ: Zabójca Pawła Adamowicza zrezygnował z obrońcy

– Słowa mają ogromną moc, dodają sił i podnoszą na duchu, ale i potrafią zabić. Trzeba o nich rozmawiać, bo w strefie prywatnej i publicznej to sfera bardzo nieuporządkowana. Złe słowo było jedną z przesłanek zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza

Magdalena Mistat / zastępca dyrektora ECS

Natomiast w Europejskim Centrum Solidarności przygotowano projekt „Dobre Słowo / Słowo Złe”.

– Słowa mają ogromną moc, dodają sił i podnoszą na duchu, ale i potrafią zabić. Trzeba o nich rozmawiać, bo w strefie prywatnej i publicznej to sfera bardzo nieuporządkowana. Złe słowo było jedną z przesłanek zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS.

Punktem wyjścia do debaty są dwie instalacje artystyczne. To dzieła gdańskiej artystki Magdaleny Peli, artystki wizualnej, malarki, antropolożki. Pierwsza dedykowana jest złym słowom. Prezentowana będzie w galerii Mesa w ECS, tuż obok muzealnego sklepu, w postaci wizualnej i dźwiękowej. To uplecione ze złych słów koło o średnicy 80 cm, które artystka ochrzciła mianem „Keloidu” (keloidy to łagodne nowotwory tkanki, będące odpowiedzią na nieprawidłowy proces gojenia się ran). – Obraz składa się z ręcznie wyszywanych przeze mnie słów – keloidów, które przekazało mi kilkadziesiąt osób z najbliższego otoczenia. Poprosiłam ich o podzielenie się najbardziej bolesnymi słowami, które usłyszeli w życiu. Słowami, które jak blizny nigdy nie znikną – opowiada Magdalena Pela.

Antidotum na złe słowa są dobre słowa. Z inspiracji ECS powstał „Stół dobrych słów”, który będzie eksponowany w ogrodzie zimowym. Będzie to instalacja stołu o średnicy trzech metrów. Na pleksi pomalowanym jednolitym kolorem zostały wyryte dobre słowa, które były zbierane od październiku 2019 roku w specjalnej skrzynce.
Do 13 stycznia można przyjść do ECS i porozmawiać z artystką i obejrzeć stół. W sobotę o godz. 16.00 autorka Magdalena Pela zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po instalacjach.

W ECS przygotowano także warsztaty: dla rodziców, młodzieży, dorosłych oraz dla par.

  • 11 stycznia (wtorek), 19.00–21.00

Jak wychowywać dziecko do dialogu?
Warsztaty dla rodziców dzieci w wieku 5–10 lat
Miejsce: ECS, ogród zimowy (wstęp wolny, rezerwacja miejsc).

  • 12 stycznia (środa), 19.00–21.00

Jak za pomocą słów budować dobre relacje PARTNERSKIE?
Warsztaty dla par
Miejsce: ECS, ogród zimowy (wstęp wolny, rezerwacja miejsc).

  • 13 stycznia (czwartek), 19.00–21.00

Jak rozmawiać, żeby otwierać, a nie zamykać?
Warsztaty dla rodziców nastolatków
Miejsce: ECS, ogród zimowy (wstęp wolny, rezerwacja miejsc).

  • 14 stycznia (piątek), 19.00–21.00

Jak używać słów, żeby budować dobre relacje?
Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
Miejsce: ECS, ogród zimowy (wstęp wolny, rezerwacja miejsc).

  • 15 stycznia (sobota), 17.00

Wieczór dla przyjaciela, wśród gości m.in. Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Miejsce: ECS, ogród zimowy (wstęp wolny, rezerwacja miejsc).

  • 15 stycznia (sobota), 18.00–19.30

Dobrosłów: 1 wiersz, 1 aktor, 1 słuchacz. Zamysł jest taki, aby każdy gość jednego wieczoru odwiedził kilku aktorów. Ci będą czekać w trzech przestrzeniach ECS. Wstęp wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka