Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Samobójstwa dzieci w 2023 roku. Spadły ponure statystyki na Pomorzu

W minionym roku w naszym województwie samobójstwo popełniło 11 młodych ludzi. I choć każda z tych śmierci jest ogromną tragedią, to po raz pierwszy od trzech lat widać poprawę ponurych statystyk. Jako pierwsi publikujemy ogólnopolskie dane na temat samobójstw i prób samobójczych dzieci i nastolatków w 2023 r.
Samobójstwa dzieci w 2023 roku. Spadły ponure statystyki na Pomorzu

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Pomorze: Najwięcej prób samobójczych w 2022 roku

Ubiegłoroczny raport Fundacji GrowSPACE odbił się szerokim echem w całym kraju. Alarmowano, że tylko w 2022 r. w Polsce z własnej ręki zginęło 150 dzieci miedzy 7 a 19 rokiem życia, zanotowano także 2031 prób samobójczych. W statystykach przodowało Pomorze, z 16 skutecznymi samobójstwami i odnotowanymi 417 próbami. Drugie miejsce zajmowało województwo śląskie, gdzie było 301 prób samobójczych.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego na Pomorzu jest najwięcej prób samobójczych dzieci?

Dziś jako pierwsi publikujemy najnowsze analizy, dotyczące 2023 roku, opracowane przez dr. Mariusza Kaszubowskiego, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Okazuje się, że Pomorskie nie zajmuje już niechlubnego, pierwszego miejsca w kraju.

Rok 2023 - po raz pierwszy od trzech spadek liczby samobójstw

- Analiza powstała na podstawie danych z dnia 3 stycznia 2024 za pośrednictwem Systemu Analitycznego TEMIDA, uzyskanych z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku - wyjasnia Anna Czarnowska, rzeczniczka WSP. -  Dane za rok 2023 dotyczyły całego kraju z podziałem na województwa.

Z danych policji wynika, że po raz pierwszy od trzech lat odnotowano w naszym województwie spadek skutecznych prób samobójczych wśród młodych ludzi. W 2023 r. na Pomorzu zginęło 11 młodych osób. W 2022 r. odnotowano 16 samobójczych zgonów, a rok wcześniej - 15. Nadal jednak przekraczamy ogólnopolską średnią, wynoszącą 9,1.

CZYTAJ TAKŻE: Każda śmierć samobójcza jest tragedią. Jest także aktem agresji uderzającej w otoczenie

Najgorszą sytuację w Polsce zaobserwowano w województwie zachodniopomorskim, gdzie na milion mieszkańców przypada 6,52 przypadków samobójstw dzieci i młodzieży. Drugie miejsce zajmuje województwo warmińsko-mazurskie (6,35 na milion mieszkańców), trzecie - Wielkopolska (5,15 na 1 milion), czwarte Dolny Śląsk (4,84 na milion mieszkańców). Pomorze, gdzie odnotowano 4,69 samobójstw na milion osób jest na piątym miejscu w kraju. Najlepiej prezentuje się województwo świętokrzyskie, gdzie na jeden milion osób przypadają 1,63 samobójstwa. Największy wzrost skutecznych prób samobójczych odnotowano w województwie zachodniopomorskim (z 4 do 11 co daje wzrost o 175 proc.) zaś największy spadek w województwie świętokrzyskim (z 8 do 2, co daje aż czterokrotny spadek).

Próby samobójcze - manifestacja, czy determinacja?

Stanowczo lepiej prezentują się  pomorskie statystyki dotyczące prób samobójczych.

Jak tłumaczy Anna Czarnowska, w przypadku prób samobójczych, aby można było dokonać miarodajnego porównania pomiędzy województwami, podano liczbę skutecznych prób samobójczych w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców.

- Takie podejście nie budzi wątpliwości co do jakości danych - mówi rzeczniczka szpitala na gdańskim Srebrzysku. -  Wciąż bowiem odnotowuje się ogromne różnice w liczbie wszystkich zarejestrowanych prób samobójczych pomiędzy obszarami, wynikające ze sposobu rejestracji tych zdarzeń. Często zarejestrowane próby samobójcze nieletnich mają charakter jedynie deklaracji celem manifestacji bądź chęci zwrócenia na siebie uwagi,  a nie rzeczywistego zamiaru. Równie często takie próby nie są w ogóle rejestrowane np. w środowisku,  gdzie tego typu czyny są wciąż tematem tabu

W WSP słyszę, że jeszcze innym wyznacznikiem pewnego rodzaju wrażliwości społecznej lub też skuteczności zapobiegania zderzeniom suicydalnym wśród dzieci i młodzieży jest wskaźnik procentowy udziału prób skutecznych do wszystkich zarejestrowanych.

Tutaj najmniej skutecznych prób mamy w województwach świętokrzyskim, pomorskim i łódzkim, gdzie odpowiednio co 42 lub 36 próba zakończyła się śmiercią. Najwięcej skutecznych prób samobójczych w stosunku do wszystkich jest w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Tutaj zginęło co szóste, próbujące zabić się dziecko.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama