Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Artystki związane z Trójmiastem nagrodzone Paszportami „Polityki”

Hania Rani otrzymała Paszport „Polityki” za wprowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością, a Katarzyna Szyngiera za reżyserię „1989”, musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję.
Artystki związane z Trójmiastem nagrodzone Paszportami „Polityki”

Autor: Karol Makurat i gdansk.pl

Już po raz 31. przyznano nagrody kulturalne Paszporty „Polityki”. Paszport Kreatora Kultury odebrał Józef Hen, a przyznany po raz pierwszy Paszport Czytelników - Łona.

To jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Przyznawana od 1993 r. twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne w siedmiu kategoriach:

  • film,
  • teatr,
  • sztuki wizualne,
  • muzyka poważna,
  • muzyka popularna,
  • kultura cyfrowa (od 2016 r.)

Kapituła w ten sposób podsumowuje to, co w minionym roku było najlepsze w polskiej kulturze. W tym roku po raz pierwszy przyznano też Paszport Czytelników - otrzymał go raper Łona. Tradycyjnie wręczono też nagrodę specjalną, Kreatora Kultury. Nagrodzono nią pisarza i dramaturga Józefa Hena, który w ubiegłym roku skończył 100 lat.

Dla nas to dobra wiadomość, bo aż dwie artystki związane z Trójmiastem: Katarzyna Szyngiera i Hania Rani zostały w tym roku nagrodzone „Paszportami”.

Katarzyna Szyngiera: „1989”, musical pozytywnego mitu

Laureatką najważniejszej z nagród wręczonych w sopockim teatrze Atelier została reżyserka Katarzyna Szyngiera – współtwórczyni musicalu „1989”

Katarzynę Szyngierę nagrodzono w kategorii Teatr. To reżyserka pochodząca z Gdańska, która co prawda wyjechała stąd, ale wróciła do Teatru Szekspirowskiego z prapremierą wyjątkowego spektaklu - musicalu „1989”, który był koprodukcją z krakowskim Teatrem im. Słowackiego.

ZOBACZ TEŻ Katarzyna Szyngiera z nagrodą Pomorzanki Roku! Doceniona za musical „1989”

„1989” pokazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy, nie tylko od strony samej polityki, ale też życia rodzinnego. Na scenie ożywają wydarzenia znane z podręczników i biografii oraz kronik filmowych. A oglądane są oczami trzech, wyjątkowych par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. To wszystko jest pięknie wyśpiewane, czy raczej wyrapowane. W tekstach piosenek słyszymy jak idee rywalizują z miłością, jak entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Towarzyszymy bohaterom w ikonicznych już momentach, podczas strajku w stoczni i przy Okrągłym Stole, a także w chwilach intymnych, radości czy dramatu, przeżywanych w zaciszach mieszkań albo cel więziennych.

PRZECZYTAJ TEŻ Katarzyna Szyngiera: Szukajmy w historii tego, co nas połączy, a nie podzieli

Musical został nie tylko doceniony przez krytyków, ale przede wszystkim publiczność, która głosowała na niego „nogami”. Bilety bowiem sprzedawały się na wiele tygodni przed każdym spektaklem.

Uzasadnienie przy przyznawaniu Paszportu dla Katarzyny Szyngiery brzmiało:

„Nagroda za tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych. Za reżyserię "1989", musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję”.

Hania Rani: dla szerokiej publiczności

Drugą, związaną z Trójmiastem artystką, która otrzymała Paszport „Polityki, jest pochodząca z Gdańska Hania Rani. Zwyciężyła w kategorii zawsze mocno obstawionej „Muzyka popularna” (nominowani wraz z nią byli też: Furia i Łona). Uzasadnienie nagrody dla niej brzmiało tak:” - Za prowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością, za imponujący rozwój własnej estetyki oraz autorskie łączenie gatunków i muzyki z tekstem.

Hania Rani, czyli Hanna Maria Raniszewska urodziła się w Gdańsku i tu też kończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego.

To artystka wszechstronna - kompozytorka, pianistka i wokalistka. Wraz z Dobrawą Czocher współtworzyła zespół Tęskno. Jest laureatką kilku Fryderyków i nagrody w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  Bowiem od kilku lat jej muzyka jest też wykorzystywana w filmach takich jak: „Jak najdalej stąd”, Śniegu już nigdy nie będzie”, „Inni ludzie” czy „Śubuk”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka