Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Katarzyna Szyngiera z nagrodą Pomorzanki Roku! Doceniona za musical „1989”

Niezwykła uroczystość z koncertowym akompaniamentem, dziesięć (a właściwie jedenaście) wspaniałych wyróżnień i nagroda dla ogółu Mieszkańców Pomorza za solidarność oraz wsparcie okazane Ukrainie i jej mieszkańcom. To tylko część bilansu środowej wielkiej Gali „Pomorzanka/Pomorzanin roku 2022”. Laureatką najważniejszej z nagród wręczonych w sopockim teatrze Atelier została reżyserka Katarzyna Szyngiera – współtwórczyni musicalu „1989”.
Katarzyna Szyngiera z nagrodą Pomorzanki Roku! Doceniona za musical „1989”

Autor: Fot. karol Uliczny | Zawsze Pomorze

To najważniejsza nagroda „Zawsze Pomorze”, przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla województwa pomorskiego, które swoją działalnością, zaangażowaniem, pasją w minionym roku rozsławiły Pomorze w kraju i zagranicą oraz są wzorem do naśladowania. Prestiżowy tytuł ogłaszany jest, co roku, w kwietniu, czyli miesiącu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, ustanowiony w 1991 roku przez Reporterów bez Granic, a więc organizację pozarządową zajmującą się monitorowaniem prawa do wolnej prasy i wolności wypowiedzi w mediach na całym świecie przypomniał na wstępie uroczystości otwartej przez występ kwartetu trąbkowego młodych talentów z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”, Mariusz Szmidka.

Warto przypomnieć, że partnerami wyróżnienia są Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Teatr Atelier, Centrum Ogrodnicze Justyna oraz firma Ziaja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomorzanka/Pomorzanin roku 2021. Poznaliśmy nagrodzonych podczas uroczystej gali!

Wskazanie w takim plebiscycie osób, które w najwyższym stopniu swoją pasją, swoim zaangażowaniem w pracy, swoimi umiejętnościami, swoją wiedzą stanowią taki szczególny rodzaj ambasadorów województwa pomorskiego. Te osoby, o których dzisiaj będziemy mówić – laureaci tegorocznego plebiscytu, to są osoby, które w największym względzie mogą zmieniać rzeczywistość – podkreślił marszałek Mieczysław Struk, który wskazywał, że choć zdarza się, że „Zawsze Pomorze” krytycznie ocenia działania samorządu województwa i inne lokalne władze, to jako wolne medium jest dla regionu bardzo cenne.


Wiceprezydent Piotr Borawski w imieniu będącego partnerem plebiscytu Gdańska wskazywał, że Gdańsk i Pomorze to jedne z najlepszych miejsc do życia w Europie. Gratuluję wszystkim dzisiaj wyróżnionym, nagrodzonym, bo to wy tworzycie tę niezwykłą społeczność, to niezwykłe miejsce – tutaj u nas na Pomorzu, gdzie wszyscy się tak dobrze czujemy – mówił.

Nagroda Specjalna „Pomorzanin Roku 2022” – została przyznana mieszkańcom Pomorza  za mobilizację, solidarność i ofiarną pomoc udzieloną Ukraińcom, uciekającym przed wojną. Tak jak większość Polaków, otworzyli oni swoje serca, domy i kieszenie dla uciekających przed wojną Ukraińców. Swoim zaangażowaniem, hojnością i solidarnością zainspirowali świat. Dali przykład miłości bliźniego. Tą nagrodą Kapituła Konkursu wyraża wdzięczność i składa hołd mieszkańcom Pomorza za ich niezwykłą postawę na rzecz ponad stu tysięcy Ukraińców, którzy zamieszkali w naszym województwie. Jednocześnie pragnie uwrażliwić tych, którzy są już zmęczeni mówieniem o tej wojnie, by nie ustawali w niesieniu pomocy i nigdy się od nich nie odwrócili. Wyróżnienie reprezentowane przez symboliczną, specjalną statuetkę rzeźbę wykonaną przez Wojciecha Sęczawę, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na ręce marszałka województwa, Mieczysława Struka złożył były konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.

- Chciałbym podziękować za ten wielki zaszczyt i móc podziękować Pomorzanom i wszystkim Polakom za tę wielką solidarność, którą okazaliście i wciąż okazujecie  powiedział konsul Lev Zacharczyszyn, który podkreślił, że każdy obywatel naszego kraju jest godny tego wyróżnienia.  24 lutego Polacy Pomorzanie pokazali, że potrafią mówić językiem solidarności, działać dziełem solidarności i czuć sercem solidarności – zaznaczył, a nawiązując do słów Martina Luthera Kinga dodał: Mam marzenie, żeby Polacy i Ukraińcy od 24 lutego 2022 r. i już na zawsze byli braćmi. Zadeklarował również: Wierzę, że te straszne ofiary narodu ukraińskiego nie będą zmarnowane.

Z kolei Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza i członek kapituły przyznającej nagrodę, przypomniał, że wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli organizowane było już podczas pierwszej rosyjskiej agresji – w 2014 roku. Gdy wybuchła ta pełnoskalowa wojna – rok temu, nastąpiła jeszcze większa mobilizacja naszej pomorskiej społeczności. Już nie tylko organizacje humanitarne, organizacje gospodarcze, samorządy, ale również pojedyncze osoby prywatne, rodziny deklarowały i zgłaszały chęć przyjmowania rodzin ukraińskich. Ale pomagaliśmy im nie tylko tu – dodał.

Spośród 18 nominowanych do tytułu „Pomorzanki/Pomorzanina Roku 2022” przyznano 10 wyróżnień.

Złota Dziesiątka (a właściwie Jedenastka) laureatów tytułu „Pomorzanina/Pomorzanki Roku 2022”:

  • Miejsce X. Rafał Płotka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie. Nagrodzony za udowodnienie, że wielką sztukę można też przyciągnąć do małej wsi. To pomysłodawca i realizator ogólnopolskiego projektu „ArtGOK", którego celem jest umożliwianie niedużym instytucjom kultury dostępu do dzieł najwybitniejszych artystów sztuk wizualnych, promocja regionu i twórców lokalnych oraz zrzeszającej ponad 40 podmiotów i artystów z całej Polski akcji „Nie damy się! Kultura w Twoim domu”. Koordynator wielu akcji i projektów kulturalnych na poziomie ogólnopolskim i lokalnym.
  • Miejsce IX. Ryszard „Tymon” Tymański, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass, autor piosenek oraz producent muzyczny. Nagrodzony za aktywność artystyczną i muzyczną. Za książkę „Sclavus” i koncert charytatywny reaktywowanego zespołu „Miłość”. W 2022 debiutował jako prozaik utrzymaną w duchu postmodernizmu historią trójmiejskiej formacji Totart „Sclavusa”. W grudniu 2022 doszło też do jednorazowej reaktywacji zespołu Miłość w najsłynniejszym składzie na koncert charytatywny na rzecz córki saksofonisty Macieja Sikały, który stał się wielkim wydarzeniem muzycznym. Już niebawem nasz laureat zostanie też reżyserem.
  • Miejsce VIII. Piotr „Tuse” Jaworski, gdański artysta streetartowy, tatuator i didżej. Nagrodzony za antywojenne wielkoformatowe murale „Together we stand” i „No more war”, które rozsławiły Trójmiasto. Pierwszy z murali został spopularyzowany w mediach społecznościowych dzięki Witalijowi Kliczko. Drugi za sprawą mappingu na budynku Urzędu Marszałkowskiego w rocznicę wybuchu wojny. Jego projekty funkcjonują w szkolnych podręcznikach, ilustrując streetart jako dziedzinę sztuki.
  • Miejsce VII. Dorota Kolak, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Nagrodzona za profesjonalizm i bycie aktorską marką Pomorza. Swoim talentem, odwagą i rolami filmowymi udowadnia, że w kinie jest miejsce dla dojrzałych aktorek. To aktorka wszechstronna, która żadnej roli się nie boi. jej największą miłością jest Teatr Wybrzeże, z którym jest związana od 1982 roku. Kino upomniało się o nią dosyć późno. Ale jak już pojawiła się przed kamerą, to z sukcesem. Dwukrotnie zdobyła nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni: w 2009 za udział w filmie „Jestem twój” i w 2016 roku za kreację w filmie „Zjednoczone stany miłości”.
  • Miejsce VI. Prof. dr n.med. Wojciech Kloc i dr n. med. Wojciech Wasilewski, neurochirurdzy ze Szpitala Copernicus w Gdańsku. Nagrodzeni za ratowanie dzieci z Klątwą Ondyny i stworzenie w Gdańsku pierwszego w Polsce ośrodka dla dzieci, cierpiących na tę bardzo rzadką chorobę. Jako pierwszy w Polsce i piąty zespół w Europie wszczepiają stymulatory nerwu przeponowego, ratując życie dzieciom z zaburzeniami oddechowymi. Prof. Wojciech Kloc jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie neurochirurgii i ordynatorem Oddziału Neurochirurgii Szpitala Copernicus w Gdańsku. Stosuje się tu nowatorskie metody leczenia m.in. guzów, choroby Parkinsona, padaczki, bólu, a teraz Klątwy Ondyny. Zaś dr Wojciech Wasilewski nazywany przez pacjentów „lekarzem cudotwórcą”. W 2021 r. głośno było o przeprowadzonej przez dr. Wasilewskiego operacji połączenia głowy z kręgosłupem u trzylatki. Obaj są zwolennikami humanitarnej medycyny.
  • Miejsce V. Wojciech Zmorzyński, gdynianin, kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku i kurator wystawy. Nagrodzony za atrakcyjną koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz”, która przyciągnęła tłumy ludzi. Od ponad dwudziestu lat realizuje wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zajmuje się sztuką po 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa artystów Wybrzeża. Jest autorem albumowych monografii Mariana Mokwy, Henryka Baranowskiego, Antoniego Suchanka. W 2022 roku zrealizował wystawę „Fangor. Poza obraz", za którą otrzymał nagrodę O'Lśnienie 2023 w kategorii sztuki wizualne przyznaną przez Miasto Kraków i Onet.
  • Miejsce IV. Maciej Kraszewski, pisarz, scenarzysta i reżyser. Nagrodzony za książkę „Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim” i scenariusz do filmu „Johnny", który stał się sukcesem artystycznym i komercyjnym w Polsce przyciągając do kin prawie milion widzów. Człowiek orkiestra i człowiek z Sopotu. Współtwórca wielu seriali, programów telewizyjnych i audycji radiowych, żeby wymienić tylko: Daleko od noszy, Europa da się lubić czy autorski minishow 60 sekund na minutę. Ma poczucie humoru. Do tego uwielbia gotowanie i hałasowanie na różnych instrumentach muzycznych.
  • Miejsce III. Maciej Siembieda, dziennikarz, reportażysta i autor powieści sensacyjnych. Nagrodzony za „Kołysankę" i „Katharsis”, najciekawsze beletrystyczne książki ubiegłego roku, których tematyka związana jest z Gdynią. Jest jednym z najpopularniejszych twórców powieści sensacyjnych w Polsce. Jego znakiem rozpoznawczym jest budowanie opowieści na podstawie zdarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości. Autor pięciu książek, których bohaterem jest ekspert od śledztw historycznych – Jakub Kania (444, Miejsce i imię, Wotum, Kukły, Kołysanka), z których dwie otrzymały nominację do nagrody Wielkiego Kalibru. W dorobku ma thriller historyczny Gambit, nominowany do tytułu Książki Roku 2019 portalu lubimyczytac.pl oraz polsko-grecką sagę sensacyjną Katharsis- również mianowane do tego samego tytułu za rok 2022. W 2022 roku zostały sprzedane prawa do ekranizacji sześciu z siedmiu powieści Macieja Siembiedy.
  • Miejsce II. Izabela Łucka, dr n. med., psychiatra dziecięcy, konsultantka wojewódzka, ordynatorka oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym na gdańskim Srebrzysku. Nagrodzona za konsekwentną walkę o poprawę sytuacji w psychiatrii dziecięcej. Laureatka od wielu lat walczy o poprawę sytuacji psychiatrii dziecięcej i formułowanie konkretnych postulatów pod adresem władz. Choć nie raz boleśnie doświadczyła zderzenia deklaracji decydentów z rzeczywistością, powtarza, że nadzieja umiera ostatnia. Powtarza, że najbardziej żal młodych ludzi, których nie stać prywatną opiekę. Prawdziwa wojowniczka.
  • Miejsce I. Pomorzanka Roku 2022. Katarzyna Szyngiera, reżyserka teatralna. Zwyciężczyni konkursu „Pomorzanka Roku 2022”. Nagrodzona za reżyserię musicalu „1989” koprodukowanego przez Teatr im. Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski. Za stworzenie pouczającego i porywającego musicalu historycznego o upadku komunizmu w Polsce. To pierwszy polski musical rapowany, ukazujący losy Solidarności w sposób atrakcyjny także dla młodych ludzi. Laureatka jest absolwentką krakowskiej PWST i Szkoły Wajdy. Zajmuje się teatrem dokumentalnym i politycznym. Teraz marzy o spektaklu, którego bohaterkami będą Kaszubki.

– Wszyscy mówią, że ten spektakl niesie nadzieję na zmianę, że daje ogromną energię. Mam nadzieję, że ta energia pójdzie dalej i rzeczywiście będziemy mogli w tej, kolejnej zmianie uczestniczyć – powiedziała odbierając niezwykłe wyróżnienie Katarzyna Szyngiera i zwróciła uwagę, że to dzięki partnerom gali: samorządowi wojewódzkiemu i władzom Gdańska spektakl mógł zostać ukończony, bowiem w trakcie jego realizacji odwołany ze stanowiska został dyrektor krakowskiego teatru współrealizującego „1989”, a w sytuacji cofnięcia budżetu musical uratowało właśnie wsparcie z Pomorza.  Jestem Pomorzanką, więc bardzo się z tego cieszę, że ten spektakl miał premierę tutaj, że mogłam też debiutować na pomorskiej scenie, bo to mój pierwszy spektakl jaki tutaj miał swoją premierę – zaznaczyła.

Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka będącego gospodarzem gali Sopotu, zwracając się do laureatów stwierdziła tymczasem: – W swoich dziedzinach sięgacie po mistrzostwo, za co bardzo wam dziękuję w imieniu mieszkańców, ponieważ dzięki temu mamy wspaniałe przedstawienia, świetne wystawy, doskonałe książki; jesteśmy wspaniale „zaopiekowani” i po prostu możemy doświadczać wspaniałych i cudownych, niesamowitych rzeczy – zaznaczyła. Przypomniała jednak, że pomoc Ukrainie wciąż trwa i jest bardzo potrzebna. Nawiązując do pojawiającego się niemal we wszystkich wypowiedziach, także laureatów plebiscytu, deklaracji politycznych oraz niezgody z polityką obecnego polskiego rządu stwierdziła:  To jest wielki zaszczyt, że państwo mają odwagę mówić o różnych rzeczach. Ta odwaga jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Bądźmy odważni nie tylko jesienią.

Skład Kapituły Konkursu:

  • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
  • Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza
  • Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
  • Krzysztof Kulczycki, współzałożyciel Stoczni Crist SA
  • Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, kierownik Zakładu Antropologii Społecznej UG, prezes Instytutu Kaszubskiego
  • Piotr Dominiak, ekonomista, były prorektor Politechniki Gdańskiej
  • Roman Nowosielski, adwokat, założyciel Kancelarii Nowosielski i Partnerzy
  • Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Jacek Jassem, onkolog i nauczyciel akademicki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku
  • Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa
  • Zenon Ziaja, przedsiębiorca, z wykształcenia farmaceuta, założyciel spółki Ziaja
  • Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu Szpitali Pomorskich sp. z o.o.
  • Małgorzata Winiarek-Gajewska, właścicielka NDI
  • Prof. Ewa Lewicka, kardiolog Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Małgorzata Borzych, dyrektor Biura Reklamy Zawsze Pomorze
  • Krzysztof Ignatowicz, wiceprezes Fundacji „A1 Press – Dziennikarze dla Pomorza”
  • Mariusz Szmidka, redaktor naczelny Zawsze Pomorze

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka