Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Henriette Reker pierwszą laureatką Nagrody im. Pawła Adamowicza

Burmistrz Kolonii Henriette Reker została pierwszą laureatką Nagrody im. Pawła Adamowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności oraz równości. Ustanowione zostało przez Europejski Komitet Regionów, we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i Miastem Gdańsk, ku czci Pawła Adamowicza, zamordowanego 13 stycznia 2019 roku.
(Fot. © Jens Koch)

Henriette Reker jest pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza Kolonii. Nagrodę im. Pawła Adamowicza przyznano jej w uznaniu doskonałości i odwagi w pracy na rzecz promocji wolności, solidarności oraz równości w jej mieście. W 2015 roku Henriette Reker została zaatakowana nożem przez prawicowego ekstremistę, który sprzeciwiał się jej zaangażowaniu w pomoc imigrantom, oraz staraniom na rzecz ich integracji. Ciężko ranna w szyję, przez kilka dni utrzymywana była w stanie śpiączki, na szczęście, powróciła do zdrowia. Sprawca został skazany na 14 lat więzienia. Henriette Reker obecnie wypełnia już drugą kadencję na swoim stanowisku.

Za oficjalnym portalem miasta Gdańska cytujemy wypowiedzi przedstawicieli współorganizatorów Nagrody im. Pawła Adamowicza.

– Prezydent Paweł Adamowicz dał przykład, jak politycy każdego szczebla muszą podtrzymywać nasze wspólne europejskie wartości. Jego spuścizna to punkt odniesienia dla burmistrzów i regionalnych liderów, zaangażowanych w walkę przeciwko nietolerancji. Nagroda jest hołdem dla zaangażowania Pawła Adamowicza w życie jego lokalnej wspólnoty, pozwala na wyłonienie oraz nagrodzenie orędowników demokracji i obrońców wspólnych nam wartości – powiedział Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, gubernator Centralnej Macedonii.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska:

– Nagroda imienia Pawła Adamowicza to wyraz hołdu i uznania dla osobowości odważnych oraz sprawiedliwych w przeciwdziałaniu nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, terrorowi i ksenofobii. To nagroda dla tych, którzy promują równe szanse, włączenie społeczne i podstawowe prawa człowieka w swoich społecznościach. Dla tych, których inspiruje spuścizna Pawła Adamowicza, i niosą ją dalej. Henriette Reker, burmistrz Kolonii to taka odważna i sprawiedliwa osoba. Dziś została wybrana pierwszą laureatką nagrody noszącej imię Pawła Adamowicza. Mamy nadzieję, że będzie pielęgnować uniwersalne wartości, za które Paweł Adamowicz oddał swoje życie.

Christopher Gribble, przewodniczący rady Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) mówi:

– ICORN włącza miasta z całego świata w zapewnienie bezpiecznego schronienia dla prześladowanych pisarzy i artystów, we współpracę na rzecz wspierania wolności ekspresji, obrony wartości demokratycznych i promocji międzynarodowej solidarności. Prezydent Paweł Adamowicz walczył o wolność oraz solidarność przez całe swoje życie zawodowe i przyłączył swoje miasto do ICORN w 2017 roku. Jesteśmy zaszczyceni współpracą z Miastem Gdańsk i Europejskim Komitetem Regionów, ustanawiając nagrodę jego imienia, oraz możliwością pogratulowania burmistrz Kolonii Henriette Reker, laureatce pierwszej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza.

Henriette Reker odbierze nagrodę 27 stycznia. Tego dnia zaplanowane jest plenarne posiedzenie Komitetu Regionów.

Henriette Reker

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama