Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Metropolia z planem 120 znaczących inwestycji. OMGGS otrzyma 178 milionów euro

Urząd Marszałkowski w Gdańsku ponownie scedował zagospodarowanie części środków unijnych z puli Funduszy Europejskich dla Pomorza na stowarzyszenie OMGGS. Organizacja zrzeszająca pomorskie samorządy otrzyma na realizację inwestycji metropolitalnych 178 mln euro dofinansowania. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 27 lutego, w dawnym Gimnazjum Polskim przy ul. Augustyńskiego w Gdańsku.
Metropolia z planem 120 znaczących inwestycji. OMGGS otrzyma 178 milionów euro

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Podpisanie porozumienia oznacza, że Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot stał się instytucją koordynującą realizację części regionalnych projektów unijnych. Będą one realizowane w 46 gminach i powiatach, w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To zadania i projekty, które rozwiązują problemy nie tylko jednego miasta czy gminy, ale części lub całej metropolii.  Będą one finansowane z regionalnego programu unijnego, czyli z Funduszy Europejskich dla Pomorza (FEP). Umowę podpisano we wtorek, 27 lutego w sali Polskie Niebo, dawnego Gimnazjum Polskiego w przedwojennym Gdańsku. W uroczystości wzięli m.in. udział marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Wiesław Byczkowski, prezes zarządu OMGGS, Michał Glaser, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS Wojciech Szczurek. prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz oraz pełniąca funkcję prezydentki Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.

CZYTAJ TEŻ: Ustawa metropolitalna. Gdynia zaapelowała do posłów o wznowienie prac

- Jako województwo wielokrotnie udowodniliśmy umiejętności w wykorzystywaniu środków z Unii Europejskiej i to, że potrafimy współpracować. Partnerstwo bowiem ma kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu, a ZIT można potraktować jako fundament metropolii - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ponad 120 projektów metropolitalnych

W nowej perspektywie unijnej, na metropolitalne inwestycje zostanie przeznaczonych ponad 780 mln zł. Dzięki tym środkom gminy i powiaty zrzeszone w OMGGS zrealizują 126 projektów. Będą to m.in.: 

  • budowy i przebudowy węzłów integracyjnych,
  • wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży,
  • termomodernizacje prawie 100 szkół, przedszkoli i budynków komunalnych,
  • powiększenie powierzchni zielonej,
  • domy dziennego pobytu, świetlice i kluby dla seniorów,
  • wsparcie dla imigrantów.

- Patrzę z dużą nadzieją na nową perspektywę unijną - mówił Roman Kużel, burmistrz Władysławowa. - Już teraz widzimy znaczącą poprawę w wielu sferach. Szczególnie zwracam uwagę na inwestycje związane z termomodernizacją i transportem, które znacząco wpłynęły na jakość życia w naszym mieście, ale jednocześnie mają też przełożenie na ekologię.

- Środki zapewnione w ZIT gruntownie zmieniły perspektywę naszych miast i gmin. Wszyscy widzimy jak zmienia się nasz krajobraz - powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To dodatkowa motywacja do tego, aby kontynuować tę formę współdziałania. Jestem przekonany, że OMGGS jako Instytucja Pośrednicząca będzie sprawdzał się tak dobrze, jak dotychczas. Dzięki tym środkom metropolia stała się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Ekologia i komunikacja wciąż będą stanowiły dużą część inwestycji, ponieważ to jedne z najważniejszych założeń działania obszaru metropolitalnego.

Dodatkowo w nowej perspektywie unijnej OMGGS zrealizuje pakiet sześciu projektów transportowych w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat i Środowisko 2021-2027 z dofinansowaniem w wysokości 450 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama