Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku poprowadzi przychodnię w Czarnej Wodzie

Ku końcowi zbliżają się prace remontowo-modernizacyjne w budynku przyszłego ośrodka zdrowia w Czarnej Wodzie. Co równie ważne władze miasta podpisały list intencyjny w sprawie zapewnienia kompleksowej ochrony zdrowia. Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku zapewni obsługę przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) na terenie Gminy Czarna Woda wraz z kadrą medyczną niezbędnej do obsługi placówki.
Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku poprowadzi przychodnię w Czarnej Wodzie

Autor: UM Czarna Woda

Powiatowe Centrum Zdrowia poprowadzi przychodnię w Czarnej Wodzie

Władze gminy podpisały list intencyjny z Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku. Strony - w podpisanym liście - zgodnie oświadczyły, iż w nawiązaniu do wcześniejszych ustaleń, zamierzają przystąpić do działań, których celem jest stała współpraca w zakresie prowadzenia przez Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) na terenie Gminy Czarna Woda wraz zapewnieniem kadry medycznej niezbędnej do obsługi placówki.

Jak podkreśla Arkadiusz Gliniecki, burmistrz Czarnej Wody, podpisanie listu to ważny krok do tego, aby wypracować najlepsze dla pacjentów, którzy będą korzystać z usług przychodni, warunki i rozwiązania w celu zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej.

CZYTAJ TEŻ: Niewidzialne bohaterki sali operacyjnej. Jest ich zaledwie 500 na Pomorzu

Zanim jednak do tego doszło gmina przez długi czas poszukiwała podmiotu świadczącego usługi w zakresie ochrony zdrowia, który zechciałby zadbać o zdrowie mieszkańców gminy Czarna Woda. - Prowadzono szeroko zakrojone rozmowy. Kontaktowano się, między innymi z: Kociewskim Centrum Zdrowia, ośrodkiem zdrowia w Czersku, Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku, czy starogardzką Medpharmą.

- Rozmawialiśmy także z kilkudziesięcioma lekarzami indywidualnie – wyjaśniał burmistrz Gliniecki. - Niestety, nic z tego nie wyszło. Jest na szczęście w Malborku Powiatowe Centrum Zdrowia z dynamicznym i odważnym prezesem Pawłem Chodyniakiem. Prowadzi głównie szpital, ale też pięć POZ-tów, czyli podstawowych ośrodków zdrowia.

Okazało się, że malborska spółka podjęła się tego zadania.

- To prawda. Zainteresowaliśmy się tematem, ale nie ukrywam, że burmistrz Czarnej Wody nas bardzo dopingował do aktywnego działania, bo tam samorząd podjął kroki remontowo-modernizacyjne. Trzeba było już na poważnie zająć się tematem. Jakby populacyjnie, to nam się wydaje, że Czarna Woda powinna mieć przychodnię. Tymczasem tam tej przychodni nie ma już od kilku lat -  mówi Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku.- Zobligowaliśmy, że tę przychodnię w Czarne Wodzie utworzymy. Oczywiście, wiadomo, że chcielibyśmy, aby ona dobrze funkcjonowała na bazie lokalnej, miejscowej kadry. Przez chwilę możemy oczywiście posiłkować się naszą dotychczasową bazą personelu. Zdajemy sobie sprawę, że z Malborka do Czarnej Wody jest na tyle daleko, że takie dojazdy na stałe się nie sprawdzą. Jedynie wsparcie diagnostycznie – zwłaszcza laboratorium – będzie nasz szpital zapewniał.

Paweł Chodyniak zaznaczył, że Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku już szykuje się do otwarcia przychodni w Czarnej Wodzie.

- Ten teren, z mojego punktu widzenia, jest obiecujący – mówi prezes PCZ. - Zdaję sobie sprawę, że to nie będzie łatwe do zrealizowania, ale my już mamy pewne doświadczenie w prowadzeniu terenowych. W powiecie nowodworskim i malborskim mamy 5 POZ-ów. W Czarnej Wodzie to będzie kolejna taka placówka terenowa. Z tych pięciu, ja już uruchamiałem cztery od podstaw. Mamy sporo pacjentów, ale bierzemy na siebie te obowiązki. Mamy świadomość, że będzie ciężko. Chcielibyśmy tak wystartować, że pacjenci byli zadowoleni z tego co oferujemy. Żebyśmy weszli z impetem. Żeby pacjenci mieli przychodnię na dobrym poziomie, z dostępem, z możliwością zrobienia badań. 

Problemem nie pieniądze, a brak lekarzy

Prezes Chodyniak zauważa że obecnie nie jest problem z limitami w kontraktach z NFZ, a z brakami kadry lekarskiej.

- My już dobrze płacimy doktorom – mówi Paweł Chodyniak. - Teraz to nawet tak zwana prywata nie jest konkurencyjna w stosunku, do tego co my proponujemy na NFZ. Jednak po prostu nie ma lekarzy. To jest główna przyczyna ograniczonego dostępu do zdrowia. Od dawna mówimy, jako medycy, że nie ma kadry, ale nasze państwo nic nie zrobiło w kierunku poprawy tego stanu.

Warto zaznaczyć, że także prace związane z modernizacją i remontem przychodni, są bardzo zaawansowane - zbliżają się ku końcowi. Potem odbiory sanepidu, czy strażaków w zakresie p.poż. Realny termin otwarcia przychodni w Czarnej Wodzie, to maj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama