Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„To skomplikowane”. Mural brytyjskiego artysty ponownie w Gdańsku

„To skomplikowane” – mural brytyjskiego artysty STIK’a po licznych perturbacjach wrócił do Gdańska. Można go teraz oglądać w nowej formule w Stoczni Cesarskiej. – Ten mural reprezentuje powiązania w społeczności, a fakt, że został usunięty i zwrócony wbrew wszelkim przeciwnościom, czyni go jeszcze bardziej znaczącym – mówi STIK.
(Fot. Karol Makurat)

Tytuł pracy „To skomplikowane” jest adekwatny do jej burzliwej historii. Dzieło powstało w 2011 r. w Gdańsku podczas warsztatów w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. To na nich STIK wraz z grupą młodzieży na stali z morskich kontenerów namalowali grupę trzymających się za ręce postaci. Praca ta była symbolem zróżnicowanej, ale tworzącej jedność społeczności.

„To skomplikowane” można było oglądać na Dolnym Mieście. Jednak trzy lata później praca STIK’a i młodzieży zniknęła, a ślad po niej zaginął. Dzieło odnaleziono kilka lat później, niestety, pocięte na kawałki. Przez lata jego fragmenty sprzedawano w galeriach sztuki w całej Europie.

Mural „To skomplikowane” wrócił do Gdańska. Gdzie oglądać dzieło brytyjskiego artysty?

Wysiłki, by z powrotem połączyć w całość pocięte dzieło STIK’a i gdańskiej młodzieży, nie ustawały. Prowadzona w tym celu kampania trwała pięć lat. Młodzi ludzie, STIK i środowiska artystyczne dokładali wszelkich starań, by „To skompikowane” znów stało się jednym muralem. Misja zakończyła się sukcesem. Połączone dzieło we wtorek, 9 listopada 2021 r. znów stanęło w Gdańsku. Można je oglądać w Stoczni Cesarskiej, gdzie teraz jest jego nowe miejsce.

– Bardzo cieszymy się, że sprawa pracy STIK'a znalazła szczęśliwy finał. Mural wcześniej dawał radość mieszkańcom Dolnego Miasta. Byliśmy dumni, że został zrealizowany w ramach organizowanych przez nas warsztatów dla lokalnej młodzieży. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby mógł być znowu wyeksponowany w Gdańsku. Droga, którą przebył, i przystań, którą odnalazł, jest niezwykle symboliczna – mówi Anna Szynwelska, kierownik Działu Sztuki w Przestrzeni Publicznej CSW Łaźnia.

To, że bohaterowie muralu znowu mogą trzymać się za ręce – że drastycznie rozdzielona rodzina na powrót zostaje połączona (i to akurat na terenie stoczni – w miejscu, które jest sercem „Solidarności”), daje nam wszystkim nadzieję i przykład, że wspólnymi siłami można zdziałać rzeczy z pozoru niemożliwe – dodaje Anna Szynwelska.

Jak STIK trafił do Stoczni Cesarskiej?

Kontakt pomiędzy brytyjskim artystą a Stocznią Cesarską Development nawiązał Mariusz Waras. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów muralistów, który w hali 49A stworzył przestrzeń wystawienniczą Kolektywu Pogoda. Instalację STIK'a można zobaczyć przy ul. Popiełuszki.

– Ten mural reprezentuje powiązania w społeczności, a fakt, że został usunięty i zwrócony wbrew wszelkim przeciwnościom, czyni go jeszcze bardziej znaczącym – mówi STIK. – Chciałbym podziękować młodym gdańszczanom, którzy współpracowali przy powstaniu pracy: Sali, Adrianowi, Sarah, Mateuszowi, Ewelinie, ale przede wszystkim Miss Take, która przez 4 lata niestrudzenie walczyła o jej powrót. Chciałbym również podziękować: Łaźni, The British Council, The Art Loss Register, Institute of Art Law, Mariuszowi Warasowi, Boodle-Hatfield i Stoczni Cesarskiej za udostępnienie miejsca dla zmontowanego dzieła sztuki – dodaje.

Mural ma teraz zmienioną formułę. Jak informuje Stocznia Cesarska Development, „sekcje zostały ułożone w okrąg, aby pokazać, że dzięki jedności i solidarności, wartościom na zawsze związanym z tym legendarnym terenem, wszystko jest możliwe”.

– Stocznię Gdańską tworzyli ludzie i to oni stworzyli ruch o wielkiej symbolice, który dał Europie zmianę – obecnie wszyscy jesteśmy jej beneficjentami – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu w Stoczni Cesarskiej Development. – Zależy nam, aby powstająca dzielnica łączyła i była otwarta dla wszystkich ludzi. To dzieło idealnie obrazuje, że skomplikowane nie oznacza niemożliwe. Współpracując ze sobą, jesteśmy w stanie osiągnąć o wiele więcej. To właśnie jest duch i dziedzictwo Solidarności – podsumowuje.

Zaangażowanie Stoczni Cesarskiej Development na rzecz przywrócenia instalacji „To skomplikowane” na tereny stoczniowe to kolejny projekt na rzecz rozwoju kultury w Gdańsku, tworzący artystyczną społeczność w tej części miasta. W 2021 r. spółka za działalność związaną z rozpowszechnianiem kultury i wsparciem artystów została nagrodzona tytułem Mecenasa Kultury Gdańska.

STIK. Co wiemy o brytyjskim artyście?

STIK to brytyjski malarz i rzeźbiarz. Jest znany z emocjonalnego stylu patyczkowego i oddania istotnym sprawom społecznym. Malował jedne z największych dzieł sztuki publicznej w Europie, Azji i Ameryce. Działalność artystyczną rozpoczął w 2000 roku, równocześnie tworząc kilka artystycznych organizacji charytatywnych. Dzieła STIK'a znajdują się obecnie w wielu muzeach i kolekcjach na całym świecie.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama