Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Zapobiegli ustawce kiboli. W ruch poszły gaz i armatka wodna

Dwóm ustawkom pseudokibiców zapobiegli w świąteczny weekend policjanci z pomorskich komend. Do pierwszej miało dojść w Kolbudach, do drugiej w Lęborku. Do obu tych zdarzeń doszło w Wielką Sobotę. W Lęborku policjanci musieli użyć armatki wodnej i gazu łzawiącego.
Zapobiegli ustawce kiboli. W ruch poszły gaz i armatka wodna

Autor: KPP Lębork

Gorąco po meczu w Kolbudach. Kilku kiboli zatrzymanych

W sobotę, 30 marca policjanci, w tym mundurowi z powiatu gdańskiego zabezpieczali mecz piłkarski w Kolbudach pomiędzy miejscową drużyną a klubem z Wejherowa. Policjanci zebrali informacje, z których wynikało, że zwaśnieni pseudokibice wymienionych drużyn mogą chcieć dążyć do siłowego zwarcia. Dzięki dobremu przygotowaniu i zaplanowaniu działań, zdecydowanej postawie przy dowodzeniu i natychmiastowej reakcji na występujące zagrożenia stróże prawa zapobiegli konfrontacji pseudokibiców.

CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Ustawka pseudokibiców na meczu Jaguar - AS Kolbudy. Mogło dojść do konfrontacji!

Po zakończeniu spotkania drużyna przyjezdna i jej kibice opuścili teren powiatu gdańskiego nadzorowani przez mundurowych. W tym czasie policjanci legitymowali część osób, które przebywały na stadionie. Kilku agresywnych pseudokibiców naruszyło nietykalność osobistą mundurowych, którzy prowadzili wspomniane czynności. Stróże prawa zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 19 ,23 i 27 lat i przewieźli ich do policyjnego aresztu.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty – trzech z nich odpowie za naruszenie nietykalności funkcjonariuszy, a 19-latek dodatkowo za znieważenie mundurowego. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny 

Ustawka kiboli w Lęborku. W ruch poszły armatka wodna i gaz w łzawiący

O wiele bardziej dynamiczny przebieg miałą policyjna interwenja w Lęborku. W sobotę 30 marca policjanci z województwa pomorskiego zabezpieczali mecz, zakwalifikowany jako spotkanie podwyższonego ryzyka ze względu na możliwą siłową konfrontację pseudokibiców lęborskiej i słupskiej drużyny. Mundurowych z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku wspierali funkcjonariusze z innych jednostek, w tym funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji, Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców i Wydziału Konwojowo – Ochronnego KWP w Gdańsku. 

Do działań wykorzystano również psy służbowe i armatkę wodną. Na mecz przybyło łącznie około 400 pseudokibiców lęborskiej i słupskiej drużyny oraz innych „sympatyzujących” z poszczególnymi grupami. Mundurowi zabezpieczali teren wokół stadionu i kontrolowali trasę przemieszczania się pseudokibiców. W trakcie meczu lęborscy pseudokibice próbowali sforsować ogrodzenie stadionu, żeby doprowadzić do konfrontacji z przyjezdnymi, którzy z kolei usiłowali przedostać się przez policyjny kordon. Policjanci, zmuszeni przez agresywne zachowanie pseudokibiców, żeby przywrócić zakłócony porządek, użyli m.in. armatki wodnej i gazu łzawiącego. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji mundurowych sytuacja została szybko opanowana. Policjanci wylegitymowali łącznie 139 osób, dwóch zatrzymanych prewencyjnie pseudokibiców słupskiej i lęborskiej drużyny w wieku 38 i 21 lat ukarali mandatami w wysokości 500 zł za zakłócanie porządku publicznego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Policjanci powstrzymali „ustawkę” pseudokibiców

Podczas meczu odpalone zostały petardy i świece dymne. Policjanci monitorowali i rejestrowali zachowania pseudokibiców na stadionie i poza nim. Nagrania są analizowane w celu ustalenia sprawców i pociągnięcia ich do odpowiedzialności.Zabezpieczenie meczu było planowane dużo wcześniej i zaangażowanych w nie było wielu policjantów. Dzięki ich skutecznej pracy i sprawnej koordynacji działań nie doszło do eskalacji agresywnych zachowań pseudokibiców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka