Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Są pieniądze na ratowanie gdańskich zabytków. W tym roku to prawie 3,3 mln zł

Prawie 3,3 mln zł trafi do właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów w Gdańsku. Na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska trafią 22 uchwały dotyczące udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, które mają zostać przeprowadzone w 2024 roku.
Kościół Bożego Ciała w Gdańsku
Kościół Bożego Ciała w Gdańsku

Autor: Dominik Paszliński I gdansk.pl

Ponad 3 mln zł na remonty zabytków w Gdańsku

- Na liście są przede wszystkim kościoły różnych wyznań, jako obiekty najbardziej zabytkowe - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - Wysokość tegorocznych dotacji to kwota niemal 3,3 mln zł. Natomiast suma wszystkich interwencji, które miasto Gdańsk dotychczas podjęło, jeśli chodzi o wparcie obiektów zabytkowych, zbliża się do kwoty 50 milionów złotych. Dla nas to jest niezwykle istotna część myślenia o tożsamości miasta. Dlatego też w uchwalonych w styczniu tego roku programach rozwoju w ramach strategii Gdańska pojawia się nowe przedsięwzięcie pod tytułem Dziedzictwo Historyczne.

CZYTAJ TEŻ: Około 300 mln zł Gdańsk przeznaczy na remonty 102 budynków komunalnych

Radni będą głosowali m.in. nad udzieleniem dotacji dla takich zabytków, jak: kościół św. Mikołaja, św. Barbary czy Baszta Narożna przy ul. Ogarnej.

- Opieka nad zabytkiem to ogromne wyzwanie – mówi Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska. - Mamy tego świadomość, dlatego staramy się wspierać beneficjentów. Część dotacji to wieloletnie plany ratowania obiektów wspieranych przez miasto. W tej kadencji również bardzo stawiamy na transparentność. Można zapoznać się z dotacją powykonawczą obiektów, które zostały wsparte dotacją z miasta. Zachęcam do tego, można tam przeczytać nie tylko o kwotach wsparcia i wkładzie własnym beneficjentów, ale również o tym, jakie techniki konserwatorskie zastosowano oraz jaka jest specyfika i bogactwo budynków. To nie tylko pieniądze, ale także włożone serce i niesamowita wartość dodana, jaką jest pielęgnacja tożsamości naszego miasta - dodaje.

Ambona zewnętrzna w kościele Bożego Ciała (fot. Dominik Paszliński | gdansk.pl)

Pod głosowanie poddane zostaną 22 dotacje dla 18 beneficjentów.

W tym roku środki dotacji mogą zastać przyznane m.in. na wykonanie izolacji przeciwwilgociowej poziomej kościoła Bożego Ciała oraz na prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych, a także na prace konserwatorskie ambony zewnętrznej, kruchty oraz przybudówki kościoła, w zakresie konstrukcji, schodów wewnętrznych, pokrycia dachowego i orynnowania. Kwota dofinasowania dla tego obiektu to blisko 370 tys. zł.

- W Gdańsku podobno były trzy takie ambony – mówi Janusz Tarnacki, Miejski Konserwator Zabytków. - Ta konkretna została zbudowana w 1707 r. i była wykorzystywana do kazań dla chorych zakaźnie ze szpitala zlokalizowanego nieopodal kościoła, w zespole Bożego Ciała. Jest to bardzo ciekawy obiekt, ale i trudny do utrzymania, bo wykonany z drewna. Na ten moment ambona wygląda dość skromnie, jest pozbawiona rzeźb apostołów oraz pelikana, który karmił młode własną krwią. Mam nadzieję, że docelowy wizerunek ambony będzie uzupełniony również o te elementy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama