Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szeroka koalicja w Gdyni pod znakiem zapytania. Rozmowy przerwane

Koalicja Obywatelska, Ruchy Miejskie i Lewica poinformowały, że rozmowy o koalicji z Gdyńskim Dialogiem zostały przerwane. - Wyrażamy rozczarowanie tą informacją, ale nie jesteśmy zaskoczeni – komentują w Gdyńskim Dialogu.
Gdyński Dialog, Aleksandra Kosiorek, Gdynia
Rozmowy o porozumieniu Gdyńskiego Dialogu z Koalicją Obywatelską, Lewicą i Ruchami Miejskimi zostały przerwane

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nie ma koalicyjnego porozumienia w Gdyni. W nowej Radzie Miasta Gdyński Dialog ma siedem mandatów, a komitet KO, Lewica i Ruchy Miejski ma razem trzynaście mandatów. Obie strony od wyborów próbują „dogadać się” w sprawie szerokiej koalicji. Jednak w trakcie rozmów nie udało się dojść do porozumienia ani do podpisania listu intencyjnego o chęci zawarcia formalnej koalicji.

Co z koalicją KO i Gdyńskiego Dialogu? Rozmowy przerwane

- Określiliśmy w trakcie negocjacji, jakie cele strategiczne widzimy do postawienia przed prezydentem i jego zastępcami i wskazaliśmy kandydatury na zastępców pani prezydent, którzy mieliby realizować tę część programu potencjalnej koalicji, którą uznajemy za priorytetową dla naszych wyborców. Ponieważ nasze postulaty i pomysł na ich realizację nie znalazły zrozumienia ze strony środowiska pani prezydent i nie zostały przez nią poparte, a także nie mieliśmy sygnałów w kwestii chęci kontynuowania rozmów koalicyjnych uznajemy, że rozmowy zostały przerwane. Jeśli będzie taka wola pani prezydent, powrócimy do rozmów – informują wspólnie przedstawiciele klubu KO, Ruchy Miejskie, Lewica, podkreślając, iż nie wiedzą nawet, jakie cele strategiczne prezydent Gdyni stawia przed wskazanymi przez siebie wiceprezydentami. 

Gdyński Dialog uważa, że komunikowanie się w tych kwestiach przez media, to nie jest najlepszy sposób. Zdaniem Klubu Radnych Gdyński Dialog podczas rozmów koalicyjnych prezydent Aleksandra Kosiorek podtrzymywała swoją gotowość powierzenia stanowiska jednego z wiceprezydentów osobie wskazanej przez KO, deklarując zapewnienie wszelkich narzędzi i środków, by ta osoba mogła skutecznie zająć się dwoma ważnymi dla KO obszarami tematycznymi.

CZYTAJ TEŻ: Czy Aleksandra Kosiorek może liczyć na solidarność prezydentek Gdańska i Sopotu, a one na współpracę Gdyni?

- W toku rozmów proponowaliśmy też kilka innych wariantów skutecznego zadbania przez osoby wskazane przez KO o kluczowe dla tego środowiska obszary, ale propozycje te zostały odrzucone. Odrzucone też zostały niemal w całości nasze sugestie odnośnie ważnych programowo komisji. W zasadzie zostaliśmy poinformowani o stanowisku KO w tej kwestii, czyli podobnie jak w przypadku naszych wniosków dotyczących zapewnienia pluralizmu w prezydium rady – informuje Dawid Biernacik, przewodniczący Klubu Radnych Gdyńskiego Dialogu dodając, że prezydent Gdyni wystosowała stałe zaproszenie dla Tadeusza Szemiota, jako przewodniczącego Rady Miasta do uczestnictwa w posiedzeniach Kolegium Prezydenta, by miał szansę i możliwość bieżącego obserwowania prac i procesu podejmowania decyzji.

Klub Radnych Gdyńskiego Dialogu wyraził w oświadczeniu swoje rozczarowanie obrotem spraw, ale jak podkreślają, nie są tym zaskoczeni, gdyż jak przyznają, dotychczasowe komunikaty i pewna bierność negocjacyjna wskazywały na taki scenariusz. 

- Mieliśmy nadzieje, że na końcu górę weźmie świadomość oczekiwań mieszkańców Gdyni. Robimy zatem swoje i wierzymy, że na końcu przy podejmowaniu decyzji na sali obrad kluczowe będą kwestie programowe, a nie partyjna polityka czy dyspozycje z centrali – informuje Dawid Biernacik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
śledź 19.05.2024 17:11
"Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzy za łeb go trzyma!"

ghjxdfghgfhgfsh 19.05.2024 17:09
"Jo zaś że przeciwny byłech To żem wziąch się i ośmielił Wyklepołech ostrą piłę I stodołę my przerżneli Jo żem swoją część poskładoł Tak się zakończyły boje Bo nieważne czyje co je Ważne to je co je moje " " Chłop żywemu nie przepuści Chłop żywemu nie przepuści Jak się żywe napatoczy Nie pożyje se a juści "

Maryla 15.05.2024 21:21
Apeluje by Gdyński Dialog nie ulegał szantażowi partyjniaków

Olek 15.05.2024 16:43
Panie Szemiot źle i nieuczciwie Pan gra

Olek 15.05.2024 16:41
KO i Lewica chcą rządzić Panią Prezydent. Jest to nieuczciwe z ich stron i kolejny raz widać, że rządy partyjne w Samorządach są po prostu fatalne. KO i szef KO ma wysokie mniemanie o sobie. Zadziera nosa. Ma w d... Gdynię. Chce tylko władzy, jak najwięcej władzy. Panie Szemiot przegrał Pan wybory na Prezydenta. I przegra Pan następne wybory, bo gdynianie zapamiętają rozwalanie pracy Pani Prezydent. Jest Pan uwikłany we wszystkie układy jak Szczurek. A gdynianom chodziło o to, żeby te powiązania przerwać. Jeżeli będzie nadal utrudniał Pan pracę Pani Prezydent to straci na tym Pan i PO. Będzie to Pana ostatnia kadencja. Nie straszę. Chcę tylko uzmysłowić Panu, że Gdynia zasługuje na uczciwe postępowanie przedstawicieli KO. Nie powinien Pan zaczynać od prób ogrania Pani Prezydent. Bajzel, który chce Pan wywołać zaszkodzi wszystkim a najbardziej Panu i PO

Reklama
Reklama
Reklama