Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kpt. Jerzy Jaszczuk i rejs Szkoły pod Żaglami z wyjątkową żeglarską nagrodą

Kapitan Jerzy Jaszczuk z główną nagrodą, a kapitan Grzegorz Baranowski oraz Polski Związek Żeglarski z nagrodami specjalnymi - w Gdyni wręczono nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza
Kpt. Jerzy Jaszczuk i rejs Szkoły pod Żaglami z wyjątkową żeglarską nagrodą
Zdobywcy nagrody głównej i nagród specjalnych im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Od lewej: kpt. Grzegorz Baranowski, kpt. Jerzy Jaszczuk, Tomasz Chamera - prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i Janusz Taber - sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego

Autor: Magdalena Czernek/gdynia.pl

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza honoruje wyjątkowe żeglarskie dokonania i osiągnięcia w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży oraz kształtowania świadomości morskiej. Jest przyznawana co roku za osiągnięcia z roku poprzedniego, a jej laureatem może być jedna osoba lub grupa osób. Kapituła przyznaje czasem również nagrody specjalne za osiągnięcia wykraczające poza ramy roku danej edycji. Nagrodę wręczono po raz pierwszy w 2012 r.

PRZECZYTAJ TEŻ Niebieska Szkoła i kpt. Krzysztof Baranowski nagrodzeni w Gdyni

W tym roku oficjalne wręczenie żeglarskich laurów odbyło się 24 maja w Muzeum Miasta Gdyni. Nagroda główna trafiła do kpt. Jerzego Jaszczuka. Kapituła przyznała również dwie nagrody specjalne. Wyróżniono kpt. Grzegorza Baranowskiego oraz Polski Związek Żeglarski

Kpt. Jerzy Jaszczuk z nagrodą główną im. Leszka Wiktorowicza

Kpt. Jerzy Jaszczuk, laureat nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza (fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl

Kapitan Jerzy Jaszczuk został uhonorowany za poprowadzenie rejsu „Szkoła pod Żaglami – rejs socjoterapeutyczny” – pięciotygodniowego rejsu po Bałtyku na pokładzie żaglowca STS Generał Zaruski. Uczestnikami przedsięwzięcia byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Łomianek. Mogli przez pięć tygodni nie tylko uczyć się żeglarstwa, ale także umiejętności miękkich potrzebnych do rozwoju, takich jak praca w grupie. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy zmagają się z zaburzeniami rozwojowymi, trudnościami w uczeniu się i zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym.

Znałem kapitana Leszka Wiktorowicza i bardzo mi zależy, by on – patrząc na nas z góry – był z tego werdyktu zadowolony. Był niezwykłym żeglarzem i człowiekiem. Miał fantazję, ale nie był ryzykantem – on po prostu panował nad statkiem, który go słuchał, podobnie jak załoga. Na tym polegał jego zawodowy kunszt. Wiemy, ile dobrego stało się z uczestnikami rejsu, za który odbieram tę nagrodę. Mamy wspaniałych ludzi morza, mamy idee i pomysły. Brakuje tylko działań na rzecz wychowania morskiego młodzieży na poziomie państwa.
kapitan Jerzy Jaszczuk 

O sobie mówi, że marzył o popłynięciu gdzieś daleko, a gdy te marzenia udało się zrealizować, oddał się pedagogice. Od wielu lat jego ideą jest pływanie z młodzieżą i jej wychowanie. 

- Wiele lat pracy na pokładzie żaglowców powoduje, że podejmuje coraz trudniejsze wyzwania. Rejs, za który kapitan odbiera dziś nagrodę, był takim właśnie wyzwaniem – mówił Marek Padjas, Grotmaszt Bractwa Kaphornowców i członek kapituły nagrody, wręczając nagrodę. 

Kpt. Grzegorz Baranowski z nagrodą specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Kpt. Grzegorz Baranowski, laureat nagrody specjalnej (fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl)

Kapitan Grzegorz Baranowski został uhonorowany nagrodą specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024 za poprowadzenie czterech edycji programów szkoleniowych w ramach programu „I love Poland”. Pod jego opieką zostało wyszkolonych 44 młodych żeglarzy i żeglarek. Potwierdzeniem zdobytych umiejętności pod skrzydłami kapitana były czołowe miejsca zajmowane przez nich na jachcie s/y  I Love Poland w regatach, m.in. Rolex Middle Sea Race oraz RORC Transatlantic Race.

Ta nagroda to dla mnie olbrzymi i niespodziewany zaszczyt. Mam wielką nadzieję, że szkolona przeze mnie młodzież będzie nadal pływać. To zadanie było bardzo wdzięczne, ale i bardzo trudne. Chciałbym, żeby takich przedsięwzięć było więcej. Sukcesy, które osiągnęliśmy, to były wyniki polskich załóg pod polską banderą.
kapitan Grzegorz Baranowski 

Polski Związek Żeglarski z nagrodą specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 

Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, po odebraniu nagrody specjalnej (fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl)

Polski Związek Żeglarski został uhonorowany nagrodą specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024 w stulecie swojego istnienia za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację i rozwój żeglarstwa w Polsce. Dzięki niemu od samego początku odrodzenia polskiej państwowości w igrzyskach olimpijskich mogli uczestniczyć polscy sportowcy. Związek szkoli młodzież oraz pozyskuje imprezy rangi europejskiej i światowej.

- Jestem urodzonym gdynianinem, wciąż tu mieszkam, więc to dla mnie wielki zaszczyt, że właśnie w tym mieście mogę odebrać Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, ono jest nie tylko dla PZŻ, ale po prostu – dla wszystkich żeglarzy – powiedział, Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, odbierając nagrodę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama