Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jeszcze w tym roku na UG specjalizacja z psychoterapii dzieci

Psychoterapia dzieci i młodzieży - taka specjalizacja powstanie na Uniwersytecie Gdańskim. Rekrutacja na studia podyplomowe, umożliwiające realizację specjalizacji w tej dziedzinie zostanie uruchomiona jeszcze w 2024 roku.
Uniwersytet Gdański
Psychoterapia dzieci i młodzieży - taka specjalizacja powstanie jesienią 2024 r. na Uniwersytecie Gdańskim

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Instytut Psychologii UG z akredytacją  do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie Psychoterapia dzieci i młodzieży

Specjalizacja z psychoterapii dzieci i młodzieży funkcjonuje od kilku lat i można ją realizować w jednym z pięciu nurtów: psychoanalitycznym i psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, systemowym, humanistyczno-doświadczeniowym lub integracyjnym. Instytut Psychologii UG uzyskał prawo do prowadzenia specjalizacji w nurcie poznawczo-behawioralnym

Psychologowie kliniczni i terapeuci ubiegający się o tytuł specjalisty muszą odbyć czteroletnie szkolenie specjalizacyjne w jednostce akredytowanej przez CMKP oraz zdać egzamin państwowy (PESoz - Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie ochrony zdrowia). 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego na Pomorzu jest najwięcej prób samobójczych dzieci?

Dziewięć placówek w całej Polsce

Akredytacja Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, uzyskana przez  Instytut Psychologii UG, jest powiązana z nowo utworzonym kierunkiem studiów podyplomowych Psychoterapia dzieci i młodzieży w nurcie poznawczo-behawioralnym, kierowanym przez prof. dr hab. Małgorzatę Lipowską.

Na ten moment w Polsce jest tylko 9 placówek, którym przyznano akredytację na prowadzenie specjalności w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży. Dużym wyzwaniem było opracowanie programu specjalizacji dostosowanego do wymagań Ministerstwa Zdrowia. Jednym z warunków było zapewnienie kandydatom możliwości odbywania staży klinicznych
prof. dr hab. Małgorzata Lipowska

Wymagane staże będzie można realizować w placówkach współpracujących z Instytutem Psychologii, m,in. :

  • w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza, 
  • w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie 
  • lub w Gdańskim Centrum Zdrowia.

Instytut Psychologii UG jest w tej chwili w woj. pomorskim jedynym ośrodkiem akredytowanym do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Ma również akredytację CMPK do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej - jako  jeden z dwóch (obok Zakładu Psychologii Klinicznej GUMed) ośrodków w województwie oraz szesnastu w Polsce.

Rekrutacja jesienią 2024 r.

Rekrutacja na studia podyplomowe, umożliwiające realizację specjalizacji w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, zostanie uruchomiona jeszcze w 2024 r. Uwaga! Będą mogły wziąć w niej udział wyłącznie osoby z tytułem zawodowym magistra lub równorzędnym, uzyskany na kierunku studiów w zakresie: Psychologii, Pedagogiki, Resocjalizacji, Pielęgniarstwa lub na kierunku Lekarskim. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama