Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Globaltica 2024. Znamy już prawie komplet wykonawców

Organizatorzy Festiwalu Kultur Świata Globaltica ujawnili już niemal kompletny line-up tegorocznej edycji tej imprezy. Dwaj kolejni artyści, których usłyszymy na scenie w parku w Kolibkach to Jupiter & Okwess z Konga oraz brytyjsko-włoski duet Justin Adams i Mauro Durante.
Globaltica 2024, Festiwal Globaltica
Festiwal Globaltica 2024 odbędzie się w parku w gdyńskich Kolibkach

Autor: Marcelo Quinones | mat. prasowe

Przewodzony przez charyzmatycznego lidera Jupitera Bokondji zespół Jupiter & Okwess nieustannie przekracza granice – zarówno muzyczne, jak i kulturowe. Ich unikalne brzmienie, pełne energii i pasji, oraz zaangażowanie w ważne kwestie społeczne sprawiają, że są jednym z najbardziej ekscytujących i inspirujących zespołów współczesnej sceny muzyki świata.

(fot. materiały prasowe)

Twórczość grupy to nie tylko wspaniała muzyka inspirowana rytmami, językami i zwyczajami około czterystu grup etnicznych regionu – transowa, pełna eksperymentów i hołdu Afrobeatowi i rock'n'rollowi, ale także silne przesłanie. Teksty piosenek często poruszają tematy społeczne i polityczne, odnoszące się do sytuacji w Kongu oraz do uniwersalnych problemów współczesnego świata. Jupiter ma na koncie współpracę z tak cenionymi artystami jak Damon Albarn (Blur, Gorillaz), Warren Ellis (Nick Cave & The Bad Seeds) czy 3D (Massive Attack). Zespół zyskał międzynarodową sławę, występując na prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie, takich jak Glastonbury, Roskilde czy WOMAD. Grupa do tej pory wydała trzy krążki, a każdy z nich spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami krytyków i słuchaczy. Ich koncerty to profesjonalne, pełne energii i werwy spektakle przepełnione doskonałą muzyką.

Justin Adams i Mauro Durante po raz pierwszy spotkali się na włoskim festiwalu Notte della Taranta w 2011 roku, jednak o regularnej współpracy zdecydowali blisko 10 lat później. Ten niesamowity projekt łączy dwa odmienne światy muzyczne, tworząc jedyne w swoim rodzaju brzmienie, które przenosi słuchaczy w niezapomnianą podróż przez różnorodne kultury i tradycje.

(fot. Mandy Adams | mat. prasowe)

Po jednej stronie tego projektu mamy Justina Adamsa – legendarnego brytyjskiego gitarzystę i producenta, znanego z eksperymentowania z różnymi gatunkami muzycznymi, od bluesa po rock i world music – jego współpraca z takimi artystami jak Robert Plant czy Tinariwen przyniosła mu uznanie jako jednego z najbardziej innowacyjnych muzyków na współczesnej scenie muzycznej. Po drugiej stronie stoi Mauro Durante – włoski skrzypek, perkusjonista i genialny kompozytor, jeden z liderów wielokrotnie nagradzanego Canzoniere Grecanico Salentino – grupy uważanej za autorów renesansu pizzica; współpracownik Ludovico Einaudiego i globtroter z powołania. Duet w 2021 roku wydał album „Still Moving", który został gorąco przyjęty przez krytyków i od razu zdobył prestiżową nagrodę Songlines Music Award, co zaowocowało długą trasą koncertową po całym świecie.

Co gdzie kiedy na Globaltice?

Tegoroczna Globaltica to aż trzy dni koncertowe: piątek 19 lipca, sobota 20 lipca i – zamiast koncertu inauguracyjnego w czwartek, koncert zamknięcia na małej scenie w Kolibkach w niedzielę 21 lipca. Nie znamy jeszcze dwójki wykonawców – jednego piątkowego i jednego niedzielnego. Poza tym program wygląda następująco.

Piątek (19 lipca) 

  • Gabba (Norwegia) 
  • Söndörgő (Węgry) 
  • Orchestra Baobab (Senegal)

Sobota (20 lipca)

  • WoWaKin (Polska). 
  • Buzz' Ayaz Cypr 
  • Pixvae (Kolumbia, Francja)
  • Jupiter & Okwess (Kongo) 

Niedziela (21 lipca)

  • Justin Adams i Mauro Durante (Wielka Brytania/Włochy)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama