Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dział ds. Błędów Medycznych znika z prokuratury

Dział do Spraw Błędów Medycznych, funkcjonujący w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku od 2016 roku, został zlikwidowany, a jego pracownicy i prowadzone przez nich postępowania trafiły do innych wydziałów. Ma to poprawić działanie jednostki i lepiej wykorzystać potencjał śledczych.
Lekarski stetoskop

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Likwidacja działu do spraw błędów medycznych w Prokuraturze Regionalnej

Prokurator Regionalny w Gdańsku, prok. Paweł Pik podpisał zarządzenie, które zmieniło strukturę organizacyjną kierowanej przez niego od połowy lutego 2024 roku jednostki.

Zobacz: Prokuratura Regionalna w Gdańsku ma nowego szefa

Jak poinformowano, najistotniejszym skutkiem decyzji jest likwidacja Samodzielnego Działu do Spraw Błędów Medycznych, funkcjonującego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku od 2016 roku. Śledczy, którzy pracowali w zamkniętym właśnie dziale mieli za zadanie prowadzenie i nadzorowanie spraw dotyczących podejrzenia popełnienia przez personel służby zdrowia „błędów medycznych, których skutkiem była śmierć człowieka”. 

- Prokuratorzy, asystenci i pracownicy administracyjni zatrudnieni dotychczas w tym dziale zasilą inne wydziały Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, a prowadzone śledztwa zostaną przekazane do wydziałów Prokuratury Regionalnej w Gdańsku
 prok. Mariusz Marciniak, p.o. rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Gdańsku 

I dodaje: - Korekta ma na celu usprawnienie skuteczności działania prokuratury regionalnej i lepsze wykorzystanie potencjału prokuratorów, asystentów i pracowników administracyjnych. 

Statystyki przekazane przez jednostkę wskazują, że w 2023 roku prokuratorzy zlikwidowanego właśnie działu zakończyli 85 śledztw. Z tego 3 zostały zakończone aktami oskarżenia, jedna sprawa przekazana została do sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego, 44 sprawy umorzono, a w dwóch sprawach odmówiono wszczęcia śledztwa. Dodatkowo 35 postępowań zawieszono w oczekiwaniu na specjalistyczne opinie sądowo–lekarskie, a w 2 przypadkach odmówiono wszczęcia postępowania karnego, ponieważ już wstępna ocena zawiadomień wykazała brak uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa. 

Likwidacja wyspecjalizowanego, medycznego działu oznacza, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku składa się z czterech wydziałów merytorycznych. 

Wydziały merytoryczne w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku:

  • Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej, z wyodrębnionym Działem Problemowo – Śledczym,
  • Wydział do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej, z wyodrębnionym Działem do Spraw Cyberprzestępczości, 
  • Wydział Organizacyjny, 
  • Wydział Sądowy.
Czytaj też: Gdynia: Przed sąd z kilogramy narkotyków znalezione po pożarze

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama