Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Strzelinie powstała ogromna farma fotowoltaiczna

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii tej Grupy. Dysponuje mocą 45 MWp, która może zasilić zieloną energią 24 000 gospodarstw domowych. Inwestycja usytuowana na Pomorzu to piąta elektrownia słoneczna w portfelu Grupy.
Kliknij aby odtworzyć

Największa farma fotowoltaiczna Polenergii mieści się w Strzelinie koło Słupska. Jej szacowana roczna produkcja to około 48 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24 000 gospodarstw domowych.

Ogromna farma fotowoltaiczna powstała w Strzelinie

Na terenie inwestycji ustawiono ponad 73 000 nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych o średnim napięciu, a także jedną stację transformatorową wysokiego napięcia. Poszczególne stacje podpięto do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej kablami średniego i wysokiego napięcia o długości prawie 10 kilometrów. Uruchomienie FF Strzelino oznacza, że moc zielonej energii z odnawialnych źródeł osiągnie poziom 574 MW

– Strzelino to największy projekt fotowoltaiczny w portfolio Polenergii. Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. Elektrownia w Strzelinie to kolejny element ekspansji naszej Grupy na lądzie. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW. Przed Polską stoją ogromne wyzwania związane z dekarbonizacją. Polenergia odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w realizacji tego celu – mówi Jerzy Zań, prezes zarządu spółki Polenergia.

FF Strzelino

Farmy wiatrowe w Wielkopolsce i na Bałtyku

W ciągu ostatniego roku moc wytwórcza Polenergii wzrosła o 22%. W drugiej połowie 2023 roku grupa uruchomiła zlokalizowaną w Wielkopolsce Farmę Wiatrową „Piekło” dysponującą mocą 13,2 MW, a także położoną na Podlasiu Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW.

Niedawno Polenergia podpisała również kontrakty na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych: Szprotawa I i Szprotawa II. Elektrownie słoneczne o łącznej mocy 67 MWp znajdą się wkrótce w województwie lubuskim.

Łączna moc lądowych projektów Polenergii w rozwoju to ok. 1350 MW w projektach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Grupa we współpracy z norweską firmą Equinor rozwija też projekty trzech farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW.

Polski gigant energetyczny

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się ze zintegrowanych spółek zajmujących się wytwarzaniem energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł, sprzedażą energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych oraz budową sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama