Cały projekt wykonany z mozaiki ceramicznej o nazwie „Fraktal” jest autorskim pomysłem artysty Michała Żesławskiego, który prowadzi pracownię rzeźby i ceramiki w Centrum Aktywności Twórczej Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Po raz pierwszy pomysł ten został zrealizowany trzy lata temu w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Tym razem został przeniesiony do Słupska.
Artysta zainspirował się testem plam atramentowych Rorschacha, który jest jednym z najbardziej znanych testów psychologicznych na świecie. Natomiast prace na ceramicznych płytkach wykonali dokładnie rok temu mieszkańcy Słupska podczas pierwszego Słupskiego Marszu Równości. Wówczas to każdy mógł zostawić swój ślad jako symbol równości i wspólnoty. Cały projekt ma wymiar metaforyczny.
- Zadaniem mieszkańców było rozprowadzenie na jednej płytce specjalnie przygotowanej do tego celu farby i połączeniu z drugą, tak aby po ich rozłączeniu powstał symetryczny obraz, który następnie w celu utrwalenia na powierzchni szkliwa został wypalony w piecu do ceramiki – informują w słupskim Urzędzie Miejskim.
Każdy powstały w ten sposób obraz jest unikatowy i może być dowolnie interpretowany. Jednak według założeń projekt ma być też metaforą społeczeństwa, będąc zbiorem zarazem podobnych, ale zarazem różniących się elementów tworzących spójną całość.
Napisz komentarz
Komentarze