Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Koval Fest w Gdańsku. Kowale i ich zaczarowany świat ognia i metalu

Dopiero drugi dzień Koval Festu w Gdańsku pozwolił w pełni doświadczyć piękna sztuki kowalskiej. W piątek, 28 czerwca pogoda pokrzyżowała plany kowali, jednak już sobota pokazała w pełnej krasie cudeńka wykuwane w żarze palenisk.
Koval Fest, Gdańsk 2024
Na festiwalu w tym roku panowała tematyka „Postapokalipsy”

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Na festiwalu Koval Fest w tym roku panowała tematyka „Postapokalipsy”. Organizatorzy stworzyli w Mlecznym Piotrze w Gdańsku ośrodek fantastycznego świata w rzeczywistej przestrzeni, przekazując ducha postapokaliptycznego życia. 

Koval Fest po raz kolejny w Gdańsku

Kowalstwo to połączenie siły, umiejętności i kreatywności. Uczestnicy festiwalu mieli okazję wypróbować różne techniki obróbki metalu, które przetrwały wieki. Ci bardziej dociekliwi mogli dowiedzieć się, skąd nowocześni kowale pozyskują metal, a także odwiedzić kopalnię węgla, która nie emituje dymu, oraz doświadczyć, jak kuć metal i odlewać brąz.

Koval Fest, Gdańsk 2024

Tajniki wykuwania stali damasceńskiej 

Chyba każdy słyszał o stali damasceńskiej. O białej broni, którą w średniowieczu wykuwano właśnie z niej. Jak podają badacze historii, białą broń ze stali damasceńskiej produkowano w latach ok. 900-1600 w krajach muzułmańskich, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Powody zaniku jej produkcji w XVII wieku nie są do końca znane. 

Wiedza o stali damasceńskiej dotarła do Europy w czasie wypraw krzyżowych. To wówczas wśród rycerzy europejskich szybko rozpowszechniły się legendy o szablach z tej stali, którymi można było przecinać świece bez ich przewrócenia oraz szczerbić kamienie i miecze europejskie. Co prawda, większość z tych legend była przejaskrawiona, niemniej jednak stal damasceńska istotnie przewyższała jakością swoje ówczesne odpowiedniki europejskie.

Tajniki wykuwania stali damasceńskiej można było poznać podczas Koval Festu. Była też okazja do własnoręcznego wykucia szczęśliwej monety. Wśród uczestników wydarzenia był m.in. Adam Stachowicz, wieloletni dyrektor Międzynarodowego Pokazu Kucia Artystycznego w Gniewie.

Koval Fest w Gdańsku. Co to za festiwal?

Festiwal sztuki kowalskiej Koval Fest to międzynarodowe wydarzenie, które gromadzi najlepszych artystów, aby zanurzyli jego gości w niesamowity świat kowalstwa. To promocja dawnej sztuki obróbki metalu jako dziedzictwa kulturowego świata oraz stworzenie platformy do rozwoju kowalstwa na terenie Gdańska, promocji artystów pracujących z metalu w Polsce oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie metalurgii na szczeblu międzynarodowym.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama