Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Święto przyjaciół na czterech łapach. 1 lipca obchodzimy Dzień Psa

Kochane i kochające, wierne, gotowe poświęcić życie dla „swojego” człowieka, pracujące wraz ze strażakami, ratownikami, policjantami i żołnierzami – takie są psy. Od siedemnastu lat w Polsce obchodzimy Dzień Psa. Czego życzymy naszym pupilom? A może nam je pokażecie?
pies
To Wiesiek, ma 11 lat. Czeka na nowy dom, jak wielu podopiecznych w OTOZ Animals w Bojanie

Autor: OTOZ Animals Bojano

Ocenia się, że w Polsce żyje około  8 mln psów, z tego zaledwie nieco ponad 100 tys. to psy rasowe. Pozostałe to mniejsze i większe i zapewne nie mniej mądre i wierne kundelki. 

Psy nie lubią wakacji?

Nie wszystkie mają domy - z badania The State of Pet Homelessness Project wynika, że  na ulicach żyje ok. 75 tys., a w schroniskach ponad 92 tys. psów.

Dzień Psa został ustanowiony w 2007 r. – z inicjatywy polskiego czasopisma „Przyjaciel Pies”. Datę 1 lipca wybrano świadomie – tego dnia wielu rodaków rozpoczyna wakacje. Są wśród nich i tacy, którzy poświęcają psią przyjaźń dla kilku, kilkunastu dni spędzonych na egzotycznych plażach. Latem zapełniają się schroniska dla bezdomnych zwierząt, to w miesiącach letnich najczęściej docierają do nas wieści o pozostawionych w lesie lub przy szosie czworonogach.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski żołnierz uciął Ninie łapy. Lekarze wszczepili jej protezy

Dlaczego warto doceniać psy?

Od tysięcy lat psy pracują wspólnie z człowiekiem. Stróżują, pilnując domów, posiadłości. Jako psy pasterskie pilnują i zaganiają stada.  Wraz z ratownikami jeżdżą w miejsca, gdzie doszło do zawalenia się budynków i szukają ludzi pod gruzami. Wyciągają narciarzy spod lawin i topiących się w wodzie. Pomagają policjantom w zatrzymywaniu przestępców, szukają narkotyków i materiałów wybuchowych. Asystują osobom niepełnosprawnym i pomagają przy terapii.

Wiernie też towarzyszą swoim opiekunom, obniżając u nich poziom stresu i nakłaniając do aktywności fizycznej. Z dodatkowych korzyści - obecność psa obniża ryzyko alergii u dzieci, pobudzając układ odpornościowy i działając jak szczepionka.

CZYTAJ TAKŻE: Z lodowej kry uratował psa. Teraz zwierzę w Gdyni będzie miało swoją rzeźbę

I na koniec – nikt tak nie cieszy się z naszego powrotu do domu. I nikt tak szybko nam nie wybacza. Wiele takich przyjaciół czeka na adopcję. Nie pożałujecie, jeśli decyzję o przygarnięciu psa, podejmiecie świadomie, po analizie wszystkich „za” i „przeciw”.

SZUKASZ PSIAKA? ZOBACZ TUTAJ: 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama