Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jadąc na Mierzeję Wiślaną, przygotujcie się na długie korki!

W letnim sezonie wakacyjnym lawinowo wzrasta liczba samochodów podążających na Mierzeję Wiślaną. Od dwóch lat prowadzony jest remont drogi wojewódzkiej 501, głównej i jedynej szosy prowadzącej wzdłuż mierzei. Do tego doszły prace remontowe na drodze wojewódzkiej 502 między Nowym Dworem Gd. a Stegną. W rezultacie każdy, kto od rana do późnego popołudnia wybiera się nad morze, musi być przygotowany na oczekiwanie w długich korkach.
korki, Mierzeja Wiślana 2024
Zator na drodze wojewódzkiej 502 w Żelichowie, a raczej tylko jego część. Korek jest znacznie dłuższy

Autor: Piotr Piesik | Zawsze Pomorze

Latem na Mierzeję Wiślaną kierują się setki samochodów osobowych. Do tego dziesiątki autokarów i samochodów ciężarowych, przecież dla tej rzeszy wczasowiczów trzeba dostarczyć zaopatrzenie. Te wszystkie pojazdy mogą dojechać do Stegny, Sztutowa, Kątów Rybackich czy Krynicy Morskiej tylko dwiema drogami na kierunku północ-południe: drogą powiatową do Mikoszewa, na którą możemy zjechać z ekspresowej S7 w Kiezmarku; oraz wojewódzką 502 z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny. Znacznie więcej podróżujących wybiera tę drugą opcję.

Modernizacja nawierzchni między Żelichowem a Tujskiem

Niestety właśnie na tej szosie prowadzona jest modernizacja nawierzchni na odcinku 1,6 km między Żelichowem a Tujskiem. Usuwana jest stara, zniszczona jezdnia i układana nowa masa bitumiczna, ze wzmocnieniem specjalną siatką. Remont odbywa się metodą cząstkową, z wyłączeniem jednego pasa ruchu. Oznacza to, że wahadłowo otwierane są na przemian kierunki ruchu. Skoro to „wahadło” ma długość aż 1600 m, z obu stron ustawiają się długie kolejki samochodów. Korek od strony Nowego Dworu Gdańskiego zaczyna się już na rogatkach miasta!

Mieliśmy okazję czekać w takim korku – komentarze kierowców i pasażerów nie nadają się do publikacji. Planiści, którzy zadecydowali o podjęciu remontu właśnie w środku lata, odsądzani od przysłowiowej czci i wiary. To wszystko mimo prowadzenia ręcznego kierowania ruchem, co pozwala na lepsze dostosowanie „wahadła” do ilości pojazdów jadących z jednej albo drugiej strony. Taka sytuacja potrwa niestety do sierpnia. Co ciekawe, drogowcy kończą pracę po południu i wtedy przejazd staje się bezproblemowy.

Ruch wahadłowy na drodze 501 w Sztutowie i Kątach Rybackich

Kiedy już ten zator ominiemy, na drodze 501 w Sztutowie i Kątach Rybackich czekają nas kolejne odcinki z ruchem wahadłowym. To wszystko powoduje, że o ile poza sezonem podróż do Nowego Dworu Gdańskiego do Krynicy Morskiej trwa około 45 minut, teraz trzeba na to poświęcić co najmniej półtorej godziny. Możliwości objazdów czy dróg alternatywnych niestety nie ma. Warto więc przygotować się na to, planując podróż – kiedy chcemy np. odwieźć kogoś na pociąg w Malborku, Tczewie czy Gdańsku.

korki, Mierzeja Wiślana 2024
Korek na Mierzei Wiślanej (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama