Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdzie w Słupsku kupić bilet na autobus? Biletomaty mogłyby rozwiązać problem

Czy mieszkańcy Słupska lub przebywający tu goście będą mogli kupować bilety na komunikację miejską w tzw. biletomatach i płacić za nie np. gotówką? Dziś, mając w portfelu nawet 100 zł, mogą mieć z tym problem, jeśli wcześniej nie kupią ich np. w sklepiku.
autobusy słupsk
W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie dwóch stacjonarnych automatów biletowych na dworcu autobusowym przy ulicy Towarowej, które będą pracować w systemie „Fala”

Autor: PKS Słupsk

Uwagę na problem z kupnem biletu zwrócił radny Kacper Moroz. Jak podkreśla, w wielu samorządach bilety uprawniające do korzystania z komunikacji miejskiej można kupić na przystankach w tzw. biletomatach i to zarówno płacąc kartą, jak i gotówką.

Czy w Słupsku będą biletomaty?

- Niestety, w Słupsku dostęp do biletów jest dość mocno utrudniony. Można je nabyć u kierowcy, ale tylko w wypadku, gdy pasażer ma odliczoną gotówkę, w tzw. „falomatach”, gdzie płatność jest tylko bezgotówkowa oraz w niektórych sklepach, które prowadzą sprzedaż biletów komunikacyjnych – pisze w swojej interpelacji radny Kacper Moroz.

CZYTAJ TEŻ: Słupsk: Droższe śmieci i wyższe ceny biletów za komunikację miejską

I dodaje: - Proszę sobie jednak wyobrazić sytuację, w której pasażer nie ma ze sobą karty płatniczej czy telefonu, a ma jedynie banknot o wartości 20 lub 50 złotych. W tej sytuacji ma on następujące możliwości: może szukać sklepu, w którym kupi bilet, co jest bardzo trudne, bo nie są one właściwie w żaden sposób oznakowane, może iść pieszo, zamówić taksówkę, albo jechać "na gapę” ryzykując mandat. Kiedyś było trochę łatwiej, bowiem obok wielu przystanków autobusowych funkcjonowały kioski, w których była prowadzona sprzedaż biletów.

Co prawda w Słupsku są „falomaty” działające w ramach systemu „Fala", ale jak zauważa radny Moroz, mieszkańcy skarżą się czasami na problemy z użyciem kart debetowych, a brak kupna biletu w autobusie może skończyć się mandatem.

- Sam byłem w podobnej sytuacji. Kontrolerzy ustąpili dopiero w momencie, w którym pokazałem im wyciąg ze swojego banku, co było wręcz absurdalną sytuacją. Dlatego instalacja biletomatów byłaby wielkim udogodnieniem nie tylko dla słupszczan, ale również dla turystów. Na pewno spełniłoby się wielkie marzenie pani prezydent, o którym mówiła w czasie kampanii wyborczej, tj. żeby więcej słupszczan korzystało z komunikacji miejskiej – uważa radny Moroz. 

Dlatego pyta on, czy jest szansa, by w Słupsku powstały biletomaty, w których pasażerowie mogliby płacić za bilety zarówno gotówką, jak i w formie bezgotówkowej, a także zastanawia się, ile biletów kupili pasażerowie za pośrednictwem systemu "Fala” w autobusach od momentu jego powstania i czy tzw. "falomaty" są zainstalowane w każdym autobusie?

ZOBACZ TEŻ: Słupsk: Będzie przegląd oznakowania przy przejściach dla pieszych

Prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka przyznaje, że w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie dwóch stacjonarnych automatów biletowych na dworcu autobusowym przy ulicy Towarowej, które będą pracować w systemie „Fala”. Umożliwią one bezgotówkowy zakup biletów również w formie papierowej.

- W chwili obecnej nie jest przewidziany zakup i montaż kolejnych biletomatów obejmujących płatności zarówno w formie gotówkowej i bezgotówkowej. Funkcję biletomatów będą pełniły przede wszystkim urządzenia systemu „Fala” tzw. falomaty. Na przestrzeni kilku ostatnich lat wielokrotnie rozważana była kwestia zakupu i instalacji biletomatów w kilku strategicznych punktach miasta. Sytuację w istotny sposób zmieniły perspektywy rozwojowe systemu „Fala” wdrażanego przez spółkę Innobaltica oraz zmiany w zakresie technologii telematycznych i informatycznych. Przeobrażenia w zakresie technologii informatycznych, popularyzacja płatności bezgotówkowych w istotny sposób determinują stopniowe odchodzenie od wykorzystania klasycznych rozwiązań płatniczych, w tym pobierania opłat za przejazdy komunikacją miejską – odpowiada prezydent Słupska, dodając, że w chwili obecnej biletomaty dopuszczające możliwość płatności gotówkowych są urządzeniami trudnymi w codziennej eksploatacji, z uwagi na konieczność dokładnego serwisowania komponentów służących do pobierania gotówki, jak również konieczności niemal codziennego jej opróżniania i konwojowania. 

Bilety słupskiej komunikacji miejskiej rozprowadzane są za pośrednictwem Ruchu, sieci Eurocash oraz podmiotów indywidualnych prowadzących niewielkie sklepy osiedlowe. Dodatkowym kanałem dystrybucji jest sprzedaż biletów (wyłącznie ulgowych 24-godzinnych oraz ulgowych karnetów czteroprzejazdowych) prowadzona przez kierowców MZK. Do tej pory w Słupsku w systemie „Fala” zakupiono 21564 biletów jednorazowych. Bilety te sprzedawane są, póki co, właśnie w pojazdach.

 Warto dodać, że od początku tego roku w słupskiej komunikacji miejskiej zostało przeprowadzonych 23627 kontroli biletowych, w ramach których zostało
nałożonych 1319 mandatów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama