Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Kociewiacy plachandrują na doroczny zlot do Arboretum w Wirtach

Jeszcze tylko 10 dni dzieli nas od 5. zlotu Kociewiaków oraz miłośników tego regionu, a także od Jarmarku Kociewskiego, jaki będzie się odbywał w Wirtach. Na ten jarmark w tym roku plachandrujemy do Arboretum – miejsca niezwykle klimatycznego.
Kociewiacy plachandrują na doroczny zlot do Arboretum w  Wirtach
Wśród posiadaczy tytułu Ambasador Kociewia jest prof. Maria Pająkowska-Kensik

Autor: Jacek Cherek

Organizatorzy 5. zlotu Kociewiaków oraz miłośników tego regionu zapraszają 14 września do Arboretum Wirty, gdzie równocześnie odbywać się będzie Jarmark Kociewski i jubileuszowe 5. Walne Kociewskie Plachandry! Jak co roku, właśnie podczas zlotu Kociewiaków i miłośników Kociewia poznamy Ambasadorów Kociewia i Perełki Kociewia. 

TAK BYŁO W 2023 ROKU

Ambasadorami Kociewia mogą zostać:

  • osoby, reprezentujące różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i charytatywnej (wyróżnienie w kategorii indywidualnej),
  • instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, 
  • zespoły artystyczne, 
  • grupy nieformalne (wyróżnienie w kategorii zbiorowej). 

Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu Ambasadora Kociewia jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia oraz szeroko pojęta promocja tego regionu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kociewiacy skrzykują się na doroczny zlot 5. Walne Kociewskie Plachandry w Wirtach

Z kolei tytułem Perełki Kociewia uhonorowani mogą zostać jedynie młodzi ludzie - nie starsi niż 35 lat. Ważne, aby ta osoba posiadała szczególny dorobek na rzecz Kociewia w różnych dziedzinach życia społecznego (kultura, sztuka, sport, przedsiębiorczość, nauka, inna działalność). 

Tytułem Ambasadora Kociewia uhonorowany został, m.in. Wojciech Cejrowski (fot. Anna Wąs)

Możliwości zgłaszania kandydatów do tych zaszczytnych wyróżnień już nie ma. Lista została zamknięta. Tym samym znana jest już lista nominowanych do tych wyróżnień. Kto je otrzyma, ostatecznie zdecyduje Kapituła. 

Nominowani do tytułu Ambasadorów Kociewia 2024:

Ambasador Kociewia - kategoria indywidualna:

  • Dorota Landowska – wybitna aktorka występująca na scenie Teatru Powszechnego oraz Teatru Narodowego w Warszawie.
  • Bogumiła Fiałkowska – Kociewianka od pokoleń, nauczycielka od 35 lat zespół folklorystyczny „Lubichowskie Kociewiaki”.
  • Andrzej Uzdowski – Prezes i założyciel Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kałębie”. Propagator sportu bojerowego i windsurfingu.

Ambasador Kociewia - kategoria zbiorowa:

  • Aktywni Kociewiacy – stowarzyszenie, organizacja wyróżniająca się na mapie społeczno-kulturalnej powiatu starogardzkiego.
  • UKS Kałębie – klub, organizator wielu imprez windsurfingowych i bojerowych
  • Kociewska Kapela Fefernuski – najmłodszy zespół folklorystyczny w regionie który działa w powiecie Starogardzkim. Popularyzator kultury kociewskiej.

Ambasador Kociewia – kategoria biznesu mikro, małe przedsiębiorstwa

  • Bank Spółdzielczy w Skórczu – instytucja wspierająca rozwój regionu, która oferuje narzędzia finansowe i narzędzia wsparcia dla lokalnej przedsiębiorczości i rolników
  • DAK- BUD – hurtownia materiałów budowlanych, nowoczesna firma która tworzy piękno architektoniczne Kociewia.

Ambasador Kociewia – kategoria biznesu duże przedsiębiorstwa

  • Premium Distillers – producent, dystrybutor napojów spirytusowych alkoholi w Polsce.

Do tytułu Perełki Kociewia 2024 pretendują:

  • Justyna Ligęza – młoda artystka, malarka ukazująca piękno rodzinnej ziemi – Kociewia.
  • Agata Leszczyńska – członkini kapeli Fefernuski, posługująca się gwarą kociewską, tańcząca kociewskie tańce ludowe.
  • Iga Tobolewska – młoda artystka zajmująca się oryginalnym rękodziełem kociewskim.

Kto z nominowanych z Wirt wróci z tytułem Ambasadora bądź Perełki Kociewia, okaże się podczas Walnych Kociewskich Plachandrów. Tymczasem warto już zacząć rozglądać się za osobami, stowarzyszeniami czy też firmami, które na co dzień promują ten piękny region, dbają o jego tradycje, rozwój i kulturę. Pamiętajmy, wniosek złożyć może każdy. 

Każdemu zlotowi Kociewiaków towarzyszą rozmaite atrakcje – są twórcy ludowi, są gospodynie z przepysznym jeściem, producenci regionalnych produktów (serowarzy, pszczelarze, piekarze...), są też, oczywiście, występy estradowe nie tylko na ludową nutę, konkursy i wystawy. Na godz. 17 zaplanowana jest inscenizacja historyczna "A lato było piękne tego roku", a o 19.00 Grupa Teatralna CKiS "Ławica" wystawi spektakl pt "Za wolno". Zazwyczaj spotkanie rozpoczynała (jeśli warunki pozwalały) msza święta i barwny korowód. Podobnie ma być i w tym roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama