Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zerowy VAT nie załatwia sprawy – przekonują „tabliczki prawdy” młodzieżówki PO

Zgodnie z przepisami przygotowanymi przez rząd, wskazują na spowodowaną wprowadzeniem 0-procentowego podatku VAT na żywność obniżkę cen, ale równocześnie przypominają o wyższych kosztach działalności gospodarczej dla właścicieli sklepów (wynikających m.in. z podwyżek cen prądu i gazu). Tak działają „tabliczki prawdy” promowane w Gdańsku przez posłów Platformy Obywatelskiej, a wymyślone przez młodzieżówkę tej partii - stowarzyszenie Młodzi Demokraci.
(fot. Karol Makurat)

Projekt dotyczy wymaganego prawem, uchwalonego w styczniu 2022 r., głosami rządzącej krajem Zjednoczonej Prawicy, nakazu umieszczania przez sprzedawców przy kasach informacji na temat obniżenia cen w związku z wprowadzeniem - jako odpowiedzi na wysoką inflację - zerowych stawek podatku VAT na żywność. Taką stawką objęto również paliwa, autogaz, ciepło, prąd, gaz ziemny, nawozy i niektóre środki rolnicze. Wzór tabliczek zobaczyć można w galerii poniżej.

- Wszyscy powinni mówić prawdę, w szczególności premier polskiego rządu. Wiemy, że obecny premier polskiego rządu bardzo często z prawdą się mija albo niektórych prawdziwych informacji nie przekazuje – przekonywała poseł Agnieszka Pomaska (Platforma Obywatelska), która przypomniała o rządowych zapowiedziach kontroli tego, czy wprowadzony od 1 lutego 2022 r. zerowy podatek VAT na niektóre produkty, faktycznie obniżył ich ceny. - Żałujemy, że premier nie uruchomił mechanizmu, który sprawdziłby jak bardzo wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. To dotyczy zwłaszcza małych przedsiębiorców – zastrzegła.

Jak wskazywała, tylko w 2021 r. w kraju ubyło 35 tysięcy działalności gospodarczych. Jak przekonywała przyczyną zamykania biznesów były rosnące koszty, a w nowym roku także regulacje wprowadzane przez rządowy „Polski Ład”.

- Nie tylko konsumenci są ofiarami drożyzny i Polskiego Ładu – zaznaczył z kolei poseł Tadeusz Aziewicz (PO). - Ofiarami są także przedsiębiorcy i to szczególnie ci mali, drobni, których bardzo mocno uderzyła drożyzna. Nie każdy ma takie możliwości jak prezes [koncernu PKN Orlen, Daniel] Obajtek, który zapowiadając obniżenie cen na stacjach Orlenu nie wspomniał o tym, że ponad 1,5 miliarda zysku Orlenu pochodzi z handlu emisjami – uprawnieniami do emisji CO2 – dodał.

Przypomniał wspólną konferencję prasowe prezesa państwowego koncernu paliwowego z polskim premierem Mateuszem Morawieckim oraz zasygnalizował, że ten drugi nie zgadza się na unijne regulacje w sprawie CO2, podczas gdy ten pierwszy - olbrzymie pieniądze zarobił na spekulacjach emisjami.

Damian Chmielewski, przewodniczący regionu pomorskiego stowarzyszenia Młodzi Demokraci podkreślił, że zainicjowany przez tę młodzieżówkę PO pomysł nie jest skierowany przeciw obniżce VAT i wręcz cieszy się z tego, że rząd posłuchał w tej sprawie Donalda Tuska.

- Szkoda, że tak późno. Co ważne, obniżka VAT-u to nie wszystko. Przez nieudolne działania rządu mamy obecnie najwyższą od 21 lat inflację – powiedział.

Głos zabrała również pani Żaneta, właścicielka sklepu przy gdańskich Długich Ogrodach.

- Na co dzień spotykam się ze zwykłymi obywatelami, którzy zarabiają tą najniższą średnią krajową i przychodzą, płaczą mówiąc o rachunkach za prąd, jakie dostają – w granicach 1000 złotych, rachunkach za ogrzewanie, które mają na gaz – 1500 złotych i nie stać ich na opłaty, a obniżka VAT-u zero, nic im w życiu codziennym nie pomogła – przekonywała.

Tabliczki mają być do odebrania bezpłatnie w biurach poselskich obojga parlamentarzystów, którzy wystąpili na konferencji.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama