Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Dzień Bez Długów w Gdańsku. Co będzie się działo?

Z okazji Dnia Bez Długów, w Gdańsku będzie można dowiedzieć się, gdzie szukać wsparcia , jeżeli borykamy się z problemami finansowymi. W poniedziałek, 18 listopada kursować będzie specjalny bezpłatny tramwaj. W środku będzie można spotkać osoby udzielające pomocy zadłużonym. Wsparcie tego dnia będzie oferować również specjalny punkt w Gdańskim Centrum Świadczeń, a także – jak przez cały rok – Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych we Wrzeszczu.
Gdański Dzień Bez Długów, broszura informacyjna
Gdański Pogram Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych zakłada działania dotyczące edukacji ekonomicznej

Autor: Grzegorz Mehring | www.gdansk.pl

Dzień Bez Długów, świętowany 17 listopada w całej Polsce od 2009 roku, to okazja, by wesprzeć osoby zmagające się z problemami finansowymi, które chcą poprawić swoją sytuację. Gdańsk bierze udział w tej inicjatywie poprzez realizowany od 2017 roku Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Pomocy dla Osób Zadłużonych.

Dzień Bez Długów ponownie w Gdańsku

– Zadłużenie mieszkańców wobec miasta spadło w ubiegłym roku. W roku 2022 wyniosło prawie 567 milionów złotych, a w kolejnym roku było to prawie 551 milionów złotych. Zwykle widzimy, że długi wzrastają, a w naszym przypadku nie tylko nie wzrosły, ale spadły. Dzieje się tak dlatego, że analizujemy ten temat i zastanawiamy się, w jaki sposób pracować z mieszkańcami, aby ich zadłużenie nie rosło – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Jest mnóstwo osób, które mają zadłużenie nie tylko wobec gminy, ale także wobec innych wierzycieli, takich jak banki, i wymagają znacznie głębszego wsparcia. Od 2016 roku prowadzimy Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, który oferuje zarówno wsparcie prawne, ale także psychologiczne, edukacyjne, informacyjne, a czasem także mieszkaniowe.

Monika Chabior / zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Na czym polega?

Gdański Pogram Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych zakłada działania dotyczące edukacji ekonomicznej. Obejmuje naukę przepisów oraz wypracowanie odpowiedzialnego podejścia do korzystania z ogólnie dostępnych usług finansowych. Dodatkowo inicjatywa ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego oraz wsparcia psychologicznego i prawnego. Poprzez prowadzenie indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia inicjatywa może skutecznie poprawić sytuację ekonomiczną gdańszczanek i gdańszczan.

Dzięki Gdańskiemu Programowi Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych wydawane są cyklicznie publikacje z serii „Pocieszek” obejmującej porady, wskazówki i wzory pism pomocne w różnego rodzaju trudnych sytuacjach życiowych.

W ramach projektu organizowane są także wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatne porady prawne, finansowe czy mieszkaniowe. W czerwcu jest to Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego, w listopadzie – Dzień Bez Długów. Ponieważ w tym roku wypada on w niedzielę, 17 listopada tradycyjne gdańskie wydarzenia odbędą się dzień później, w poniedziałek, 18 listopada.

Tramwaj na pomoc zadłużonym

Jak co roku na tory wyjedzie specjalny bezpłatny tramwaj. Będzie on w poniedziałek, 18 listopada, kursował w godz. 10.00-13.00 na trasie Strzyża-Siedlce. W środku będzie można spotkać osoby zaangażowane w realizację programu BEiWOZ, reprezentujące m.in.:

  • Gdańskie Nieruchomości,
  • Gdańskie Centrum Świadczeń,
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku,
  • Urząd Miejski w Gdańsku,
  • Komendę Miejską Policję w Gdańsku,
  • Pomorską Izbę Adwokacką,
  • Wojewódzki Urząd Pracy,
  • Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.

Eksperci wytłumaczą, na jakie wsparcie można liczyć w tych miejscach. Podpowiedzą, gdzie zgłosić się, jeśli potrzebna jest dłuższa rozmowa czy pomoc w konkretnej sprawie, przekażą materiały informacyjne.

Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Jak działa?

– Centrum jest miejscem, w którym osoby zadłużone i osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistycznego – mówi Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. – Udzielamy porad prawnych, porad doradcy ekonomicznego do spraw bankowych i pożyczek, a także porad psychologicznych. W 2025 roku powracamy do organizowania grup wsparcia dla osób zadłużonych. Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego udziela także pomocy osobom narażonym na pokrzywdzenie lub nadużycie ekonomiczne. W tym celu prowadzimy m.in. mieszkanie wspomagane dla osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu na skutek przestępstw.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama