Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

W Sopocie powstało nowe mieszkanie chronione. Co to takiego i komu będzie służyć?

Pięcioro młodych ludzi, wychowanków pieczy zastępczej, odebrało klucze do nowego mieszkania chronionego, w którym będą mogli przygotowywać się do samodzielnego życia. Mieszkanie znajduje się w niedawno oddanym do użytku budynku komunalnym przy al. Niepodległości 650.
Fot. Fotobank.PL/UMS

Lokal przeznaczony jest dla pięciu wychowanków, którzy opuścili instytucjonalną bądź rodzinną pieczę zastępczą i postanowili się usamodzielnić. Mieszkanie jest na parterze, ma niezależne wejście. Dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, jak również do ewentualnego przyjęcia matki z dzieckiem.

– To bardzo ważny moment w życiu młodych ludzi, którzy tu zamieszkają – mówił 18 listopada, podczas prezentacji mieszkania Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Może być im trudniej odnaleźć się w samodzielnym życiu, więc chcemy im w tym jak najlepiej pomóc. Mają teraz miejsce, gdzie otrzymają potrzebne im wsparcie i mogą uczyć się samodzielnego, odpowiedzialnego życia.

Mieszkanie składa się z pięciu pokoi, oddzielnych dla każdego wychowanka, pokoju socjalnego dla specjalistów, którzy wspierają ich w procesie usamodzielnia oraz części wspólnych: dużego pokoju dziennego z aneksem kuchennym, WC, łazienki, pomieszczenia pomocniczego. Są nowe meble oraz sprzęty RTV i AGD, a także przedmioty codziennego użytku, np. naczynia. W mieszkaniu przygotowane jest również miejsce na interwencyjne przyjęcie osoby, która znalazła się w sytuacji kryzysowej.

Usamodzielnienie wychowanków pieczy zastępczej

– Otwarcie mieszkania wpisuje się w obchody Dnia Pracownika Socjalnego, który przypada 21 listopada – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – To święto wszystkich osób działających w pomocy społecznej, zaangażowanych w pracę na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Skuteczna pomoc możliwa jest dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób oraz otwartości na drugiego człowieka. Chcemy naszymi działaniami poprawić sytuację i w miarę możliwości pomóc w usamodzielnieniu się osobom korzystającym z pomocy społecznej. Jedną z form wsparcia, przygotowującą pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia, jest właśnie mieszkanie chronione.

Fot. Fotobank.PL/UMS

Formalnie proces usamodzielniania rozpoczyna się w 17. roku życia wychowanka, kiedy wybiera on opiekuna usamodzielnienia. Opiekun wspiera i towarzyszy przez cały czas usamodzielniania. Co najmniej miesiąc przed osiągnięciem pełnoletniości wychowanek, wspólnie z opiekunem i pracownikiem socjalnym, przygotowują Indywidualny Program Usamodzielnienia.

– Proces usamodzielnienia młodego człowieka opuszczającego pieczę zastępczą może trwać kilka lat, formalnie do ukończenia 25. roku życia. To czas podejmowania decyzji dotyczących swojej przyszłości, przygotowania do podjęcia samodzielnego życia – mówi Dominik Osiak, specjalista pracy socjalnej MOPS, który pracuje z usamodzielniającymi się wychowankami.

– Młodzi ludzie, którzy nie mieli właściwych wzorców w swoim domu rodzinnym, czasem mają problem, by „stanąć na własnych nogach” w dorosłym życiu. Brakuje im pewności siebie i wiary we własne możliwości, dlatego tak ważne jest wsparcie i pomoc w przezwyciężeniu trudności, z jakimi mogą się zetknąć. Potrzebują osób, którym mogą zaufać, z którymi mogą porozmawiać.

W procesie usamodzielnienia młodym ludziom towarzyszą specjaliści z Działu Pieczy Zastępczej MOPS Sopot, m.in. pracownik socjalny, pedagog, psycholog, konsultant prawny. Zapewniają pomoc zarówno w sferze emocjonalnej, jak i wsparcie w załatwianiu spraw formalnych i urzędowych.

Fot. Fotobank.PL/UMS

 

Mieszkania szansą na wyjście z kryzysu

Sopot poszerza bazę lokalową mieszkalnictwa wspomaganego. Pierwsze tego typu mieszkanie powstało w 2001 r. i pełniło dwie funkcje: mieszkania chronionego dla usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz interwencyjnego miejsca noclegowego dla osób i rodzin doświadczających przemocy – w ramach interwencji kryzysowej. Obecnie mieszkanie to przeznaczone jest dla osób dotkniętych problemem przemocy. Oprócz wsparcia psychologicznego i prawnego, bardzo ważne jest odizolowanie osób krzywdzonych od agresorów. Bardzo ważne, by w sytuacjach zagrożenia, rodzic z dziećmi mógł znaleźć się w bezpiecznym miejscu.

Dotychczas w interwencyjnym miejscu noclegowym schronienie znalazło 70 osób, w tym 25 dzieci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama