Dzieci ze zgłoszonych do kampanii szkół i przedszkoli, które od 5 do 30 maja, dojadą do nich na rowerach, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach – za każdy aktywny dojazd otrzymują naklejki do indywidualnych dzienniczków i klasowych plakatów. Najbardziej zaangażowani uczniowie, klasy oraz całe placówki mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.
Wśród nich znalazły się: zestawy kosmetyczne, akcesoria rowerowe, vouchery o wartości 1000 zł do księgarni Zielona Sowa, a także nagrody finansowe. Koordynatorzy najlepszych placówek otrzymają zaproszenie na wizytę studyjną do ekologicznej instalacji termicznej Spittelau w Wiedniu, ufundowaną przez Port Czystej Energii.
Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, teatru, warsztatów czy parku linowego. Dodatkowo najbardziej aktywne szkoły i przedszkola mogą liczyć na wsparcie infrastrukturalne – m.in. nowe stojaki rowerowe od miasta.
CZYTAJ TEŻ: Światowy szczyt rowerowy po raz pierwszy w Polsce! Weź udział w Velo-city 2025
Rekord, jak co roku
W samym Gdańsku udział w tegorocznej edycji zgłosiła rekordowa liczba 227 placówek – 131 przedszkoli i 96 szkół podstawowych. To najlepszy wynik w historii kampanii. Dla porównania, w roku 2024 liczba zgłoszonych placówek wyniosła 220, a w 2023 – 206.
– Pomysł narodził się właśnie tutaj, w Gdańsku, i pokazuje, jak lokalna inicjatywa może zyskać ogólnopolski wymiar. Cieszymy się, że coraz więcej miast dostrzega, jak ważna jest aktywność fizyczna wśród dzieci i młodzieży oraz wspieranie projektów, które angażują ich w mądry i atrakcyjny sposób – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa.
Od skromnych początków w Gdańsku, Rowerowy Maj przekształcił się w największą kampanię tego typu w Polsce. Tylko w ubiegłym roku udział wzięło ponad 259 tysięcy uczestników, którzy wykonali blisko 9 milionów aktywnych podróży do szkół i przedszkoli. W 2025 roku po raz pierwszy do akcji dołączyły m.in. Lidzbark Warmiński, Sztum i Kosakowo, a kampania już na stałe zagościła w największych miastach Polski – w tym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie.
Nauka samodzielności i współpracy
Organizatorzy przekonują, że Rowerowy Maj uczy dzieci samodzielności, odpowiedzialności i zasad bezpiecznego poruszania się po mieście. Wzmacnia więzi rówieśnicze, promuje postawę fair play i zachęca do wspólnego działania.
Więcej informacji na stronie kampanii Rowerowy Maj
Napisz komentarz
Komentarze