Do udziału w wydarzeniu zapraszają Zarząd Stowarzyszenia Czerwonej Róży wraz z gospodarzem konkursu Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podobnie, jak w ubiegłym roku, główną nagrodą w kategorii indywidualnej jest samochód osobowy, oczywiście czerwony, a dla najlepszego studenckiego koła naukowego – grant w wysokości 15 000 zł.
Najlepszy student odjedzie z ASP samochodem
21 maja o godz. 10.00 w przestrzeniach Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (audytorium Zbrojowni) nastąpi prezentacja zakwalifikowanych kandydatów. Trzy dni później, także w Zbrojowni, tylko, że w piwnicach, o godz. 18.00, podczas uroczystej gali finałowej wręczone zostaną nagrody dla laureatów konkursowych zmagań. To wówczas poznamy, kto zostanie okrzyknięty najlepszym studentem regionu i odjedzie z ASP samochodem osobowym, który jest główną nagrodą konkursu Czerwonej Róży oraz które studenckie koło naukowe wywalczy w tym roku grant w wysokości 15 000 zł.
CZYTAJ TEŻ: Znamy laureatkę konkursu o laur Czerwonej Róży! To absolwentka Akademii Sztuk Pięknych
Konkurs Czerwonej Róży. Najważniejsze fakty
Konkurs Czerwonej Róży organizowany jest od 1962 roku i ma bogatą tradycję. Co roku wręczana jest najlepszym studentom i kołom naukowym na Pomorzu, które wyróżniają się swoją działalnością. Warto odnotować, że podczas wyłaniania zwycięzców pod uwagę brana jest średnia ocen, publikacje, osiągnięcia sportowe artystyczne czy społeczne.
Czerwona Róża od lat uważana jest za symbol piękna, doskonałości i miłości. Właśnie pod takim hasłem kryją się także bogate tradycje pomorskiego środowiska akademickiego. Niezwykle prestiżowa statuetka „Czerwonej Róży” trafia do rąk wybitnych, najbardziej wyróżniających się studentów.
Wspominając historię tego przedsięwzięcia nie sposób przywołać kilka faktów. Chyba każdy z nas, a przynajmmniej większość, słyszał o legendarnym studenckim Klubie Studentów Wybrzeża Żak, który od 1957 roku przyciągał ludzi swoją twórczą mieszanką. Studenckie teatry, kabarety, Dyskusyjny Klub Filmowy, klub jazzowy – prawdziwa wylęgarnia talentów. W sentymentalnych opowieściach pokolenia naszych rodziców często pojawiają się obrazki artystycznego życia skupionego w murach ówczesnego Żaka. To właśnie tam narodziło się Stowarzyszenie Czerwonej Róży, które do dziś kultywuje najlepsze wartości pomorskiego środowiska akademickiego. Nagrodę Czerwonej Róży na początku wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom i politologom. Dziś laureaci pierwszych edycji konkursu są znanymi lekarzami, inżynierami, artystami, biznesmenami i politykami.
Co prawda w swojej historii miał przerwę. Jednak w 1999 roku udało się go reaktywować. Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym zgłoszeniu w każdej kategorii. By wygrać, trzeba mieć talent, być zdolnym i pracowitym. W konkursie liczą się wysoka średnia ocen, ale także aktywność pozanaukowa, osiągnięcia w dziedzinach społecznej, sportowej i artystycznej. Te wymagania towarzyszą wszystkim uczestnikom kolejnych edycji tego wydarzenia.
Napisz komentarz
Komentarze