Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Jest decyzja w sprawie Nowej Politechnicznej w Gdańsku

Zaproponowany przez miasto przebieg linii tramwajowej łączącej Piecki-Migowo z Wrzeszczem uzyskał pozytywną decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Oznacza to, że dla tzw. Nowej Politechnicznej, z przebiegiem w ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, urząd miasta będzie mógł ubiegać się o kolejne, niezbędne decyzje umożliwiające realizację inwestycji.
Fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

GDOŚ zakończył trwający ponad 2 lata proces rozpatrywania odwołania mieszkańców na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku w sprawie możliwości budowy tzw. Nowej Politechnicznej, czyli linii tramwajowej łączącej Morenę z Wrzeszczem. Inwestycję, w zaproponowanym przez miasto przebiegu, zaskarżyli mieszkańcy, którzy boją się zwiększenia ruchu oraz hałasu, ale także stopniowego niszczenia kamienic znajdujących w gęstej zabudowie. Decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oznacza zgodę na włącznie linii tramwajowej w ul. Grunwaldzką przez wąską ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

- GDOŚ uszczegółowił decyzję pierwszej instancji w zakresie warunków realizacji inwestycji. Częściowo została utrzymana w mocy, a częściowo uchylona. Natomiast, jest ona pozytywna, co oznacza, że wnioskodawca może na jej podstawie występować o kolejne decyzje inwestycyjne – mówi Piotr Otrębski, ekspert do spraw mediów i PR Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. - Jednocześnie wprowadzono szereg warunków dla newralgicznego odcinka inwestycji.

Mieszkańcy zarzucają nierzetelne ekspertyzy

Trasa tramwajowa Gdańsk Południe - Wrzeszcz (nazywana także Nową Politechniczną) to nowa linia, która docelowo ma połączyć górny i dolny taras Gdańska. W jej pasie ma powstać dwutorowa linia tramwajowa, która rozpoczynać się będzie od skrzyżowania Jaśkowa Dolina z ul. Rakoczego dalej ulicami Jaśkowa Dolina i Wileńską. Następnie tramwaj ma poruszać się 350-metrowym tunelem wzdłuż  ul. Wileńskiej, w okolicy ul. Migowskiej i Morenowej. W rejonie zbiornika retencyjnego przy ul. Wileńskiej ma powstać przejście podziemne dla pieszych. Według założeń koncepcyjnych, tramwaj ma biec dalej obok ul. Sobieskiego i nieistniejącą jeszcze ul. Nową Politechniczną. W al. Grunwaldzką tramwaj ma włączyć się z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Z tym stanowczo nie zgadzają się mieszkańcy ulicy, którzy od kilku lat protestują przeciwko wybranemu wariantowi przebiegu trasy. Jeszcze na kilka dni przed zapowiedzianą decyzją GDOŚ, przedstawili materiały, które w ich ocenie stają na drodze do realizacji zadania.

- W trakcie analizy dokumentów w GDOŚ, trafiliśmy na opracowanie, które zleciło miasto, a z którego wynika, że naszym budynkom grozi katastrofa budowlana – mówiła Małgorzata Fechner-Puternicka, prezes stowarzyszenia, podczas konferencji zorganizowanej 23 lutego br. przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

Mieszkańcy mówili o nierzetelnych opracowaniach, a nawet możliwości manipulacji. Przy tej okazji powoływali się na analizy opracowania przeprowadzone przez dr inż. Leszka Kwapisza, specjalistę z instytutu maszyn przepływowych PAN. Jako dowód podali przygotowane przez ekspertów opracowania graficzne, zestawiające natężenia drgań w wariancie bez palowania oraz z zastosowaniem dodatkowych wzmocnień ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego.  

- Kluczowe okazały się szczegóły – skale oznaczeń na obu rysunkach i animacjach, pomimo tego, że posługują się identycznym zestawieniem kolorów, to różnią się o cały rząd wielkości. Te same kolory co innego oznaczają przy jednym planie, a co innego przy drugim. Różnica jest 10-krotna – przekonuje Michał Błaut, aktywista miejski, mieszkaniec ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. – W naszej opinii doszło do manipulacji. Gdyby ujednolicić skale dla obu symulacji, to wyglądałyby one zupełnie inaczej. Bez względu na ocenę intencji autorów opracowania, zaprezentowane przez nich dane wskazują, że realizacja trasy w wariancie bez palowania jest niebezpieczna dla przylegającej zabudowy. Z kolei zastosowanie palowania nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale wręcz go pogłębia. 

Mieszkańcy wysłali pismo do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i liczyli na decyzję, która zatrzyma inwestycję. Tak się jednak nie stało.

Urząd Miasta nie ustosunkował się do naszych pytań, w sprawie tego czy zarzuty mieszkańców są zgodne ze stanem faktycznym oraz czy DRGM sprawdzał rzetelność opracowanych ekspertyz. Na pytania nie odpowiedziała także spółka Ingeo, która przygotowała dokumentacje na zlecenie miasta. Przypomnijmy, że Ingeo Sp. z o.o. to firma, która wraz z Biurem Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. w 2019 r. wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej Nowej Politechnicznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka