Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Człuchowie powstanie wielorodzinny dom [nl] w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

Wszystko wskazuje na to, że wiosną 2023 roku w Człuchowie ruszą prace związane z budową pierwszego budynku wielorodzinnego w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Obiekt stanie przy alei Lawendowej i będzie miał 24 lub 26 mieszkań o średniej powierzchni 50 m2.
koncepcja elewacji lawendowa czluchow
Wszystko wskazuje na to, że wiosną 2023 roku w Człuchowie ruszą prace związane z budową pierwszego budynku wielorodzinnego. Obiekt stanie przy alei Lawendowej (fot. Urząd Człuchów)

W całej Polsce powstały już 24 Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. To one będą zabiegały o tanie kredyty i dofinansowania inwestycji. Program zakłada także możliwość współfinansowania budowy mieszkań przez przyszłych lokatorów lub gminy, które chciałyby określoną pulę lokali mieć na własność.

– Człuchów jest drugą gminą z województwa pomorskiego, która wniosła aport do spółki, i jest też gminą, dla której składamy wniosek o dofinansowanie inwestycji. Będzie też w pierwszej piątce gmin, w których rozpoczniemy budowę – mówi Monika Baran, p.o. prezes SIM KZN Pomorze.

– Zainteresowanie samorządów takim systemem jest duże, bo duże jest też zapotrzebowanie na mieszkania czynszowe dostępne dla osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu po to, aby sfinansować zakup mieszkania na wolnym rynku – mówi Jakub Pyżanowski, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

PRZECZYTAJ TEŻ: Samorządy chcą budować mieszkania. Niektórzy mogliby zaczynać od zaraz

Potwierdza to burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło.

– Zależy nam bardzo, aby jak najszybciej ta inwestycja się rozpoczęła. Jest duża nadzieja, że już w przyszłym roku rozpocznie się budowa. Wewnątrz obiektu znajdą się 24-26 mieszkań. Jest już gotowa koncepcja budynku. Będzie to budynek trzypiętrowy – mówi Ryszard Szybajło.

Właścicielami i zarządcami mieszkań będą spółki. Lokatorzy, którzy wniosą własny wkład finansowy, staną się współudziałowcami. Po kilku latach będą oni mogli wykupić swoje lokum na własność.

Oprócz Człuchowa, podobne inwestycje będą realizowane niebawem również w:

  • Suchym Dębie,
  • Czersku,
  • Gniewie,
  • Dzierzgoniu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama