Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pojazd skanujący kontroluje dziennie nawet 4 tys. aut stojących w gdańskich strefach parkowania

Od początku listopada w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku funkcjonuje mobilna kontrola prowadzona z użyciem pojazdu skanującego. Nowe auto może dziennie zweryfikować poprawność wniesienia opłaty nawet przez 4 tys. kierowców.
Mobilna kontrola opłat za postój w SPP i ŚSPP prowadzona będzie z wykorzystaniem pojazdu skanującego 

Autor: fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Od początku listopada do kontrolowania opłat w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania wykorzystywany jest pojazd skanujący. To nowe narzędzie, które uzupełnia pracę pieszych kontrolerów. Dzięki kamerom i czujnikom umieszczonym na pojeździe można sprawdzić większą liczbę samochodów w krótszym czasie. Wydajność auta to nawet do 4 tys. skontrolowanych samochodów dziennie. Dla porównania, jeden pieszy kontroler jest w stanie w tym samym czasie sprawdzić ok. 350 pojazdów.

Mobilna kontrola w Gdańsku - na czym polega ?

- Podczas dwóch, krótko po sobie występujących przejazdach, wyposażony w specjalny skaner pojazd skanuje numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów i wykonuje ich zdjęcia - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Dane te trafiają do systemu zawierającego informacje o pojazdach z ważną opłatą za postój. Po zweryfikowaniu zebranych danych, kierowcom którzy nie zapłacili za parkowanie bądź nie posiadają ważnego abonamentu lub karty opłaty zryczałtowanej, wystawione zostanie zawiadomienie o opłacie dodatkowej.

Uruchomienie mobilnej kontroli nie zmienia zasad parkowania pojazdów w SPP i ŚSPP w Gdańsku. Sposób wnoszenia opłaty, wysokość stawek, granice sektorów i czas poboru opłat pozostają bez zmian. Jedyna różnica to sposób dostarczenia zawiadomienia o opłacie dodatkowej.

- Tradycyjne zawiadomienia są wkładane za wycieraczkę tylko przez pieszych kontrolerów. W przypadku mobilnej kontroli jest ono wysłane do kierowcy pocztą - dodaje rzeczniczka GZDiZ. - Przez 14 dni, od momentu wystawienia przez pieszego kontrolera zawiadomienia i włożenia go za wycieraczkę lub od doręczenia w przypadku kontroli mobilnej, wysokość opłaty dodatkowej wynosi 130 zł. Po tym czasie jej wysokość wzrasta do 200 zł.

W pojeździe skanującym zainstalowany został specjalny panel do obsługi systemu mobilnej kontroli (fot. Karol Stańczak/GZDiZ)

Wprowadzenie mobilnej kontroli nie oznacza przy tym rezygnacji z tradycyjnej kontroli pieszej. Kontrolerzy są codziennie obecni na ulicach Gdańska, przede wszystkim w tych miejscach, gdzie wykorzystanie pojazdu skanującego jest utrudnione, np. ze względu na duże natężenie ruchu. Co ważne, system kontroli wyklucza dublowanie opłat dodatkowych za postój w tym samym miejscu – po wystawieniu opłaty za pomocą pojazdu nie ma możliwości wystawienia opłaty przez pieszego kontrolera i odwrotnie.

Kiedy odwołanie od opłaty dodatkowej będzie rozpatrzone pozytywnie?

  • Gdy opłata została wystawiona pomimo tego, że kierowca zapłacił za postój. W odwołaniu należy udokumentować fakt wniesienia opłaty, załączając np. bilet z parkometru, potwierdzenie z aplikacji mobilnej, potwierdzenie wykonania płatności kartą itp.
  • Jeśli opłata dodatkowa została wystawiona za postój pojazdu ustawowo zwolnionego, np. samochodu elektrycznego.

GZDiZ informuje również, że w przypadku uzasadnionym ważnym interesem zobowiązanego bądź interesem publicznym, kierowca może złożyć wniosek o umorzenie opłaty dodatkowej, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty. W takich przypadkach rozstrzygnięcia wydawane są w drodze decyzji administracyjnej na podstawie analizy dokumentów złożonych przez wnioskodawcę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka