61 samorządów z apelem do Prezydenta RP
Przed Urzędem Gminy w Żukowie odbył się dziś briefing poświęcony ustawie metropolitalnej. W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób, głównie samorządowców. Celem spotkania był apel do Prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy.
- Dzisiaj z Żukowa zwracamy się do pana prezydenta z prośbą o podpisanie ustawy metropolitalnej. Wierzymy, że będzie to decyzja, która otworzy nowy rozdział w historii Pomorza, że pozwoli skuteczniej odpowiadać na wyzwania, przed którymi stoją nasi mieszkańcy. Pomorze jest gotowe. Czekamy na ostatni krok, na pozytywną decyzję - mówiła Mariola Zmudzińska, burmistrz gminy Żukowo.

- List od 61 samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot skierowany do prezydenta Karola Nawrockiego podkreśla, jak bardzo na korzyść ta ustawa może zmienić życie i codzienne funkcjonowanie ponad 1,5 mln mieszkańców - podkreślił Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.
- Chciałbym bardzo zaapelować do pana prezydenta o podpisanie tej ustawy. Daje ona szanse na rozwój pomorskich miast, powiatów i gmin - powiedział Bogdan Łapa, starosta kartuski.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorskie uczelnie za ustawą metropolitalną. Wspólny apel do prezydenta
Ustawa metropolitalna ponad podziałami
Zebrani samorządowcy podkreślali również, że ustawa metropolitalna i zabieganie o nią to sprawa ponad podziałami.
- Sprawa metropolii nie ma charakteru politycznego, bo popierają ją samorządowcy z różnych opcji politycznych, jak również osoby bezpartyjne. My dzisiaj mówimy wszyscy jednym głosem, potrzebujemy metropolii dla naszych mieszkańców - apelowała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Samorządowcy wskazywali także na duże znaczenie ustawy metropolitalnej w kontekście transportu.
- Ustawa metropolitalna będzie szansą na to, aby powstał jeden bilet, jedna taryfa, zsynchronizowane rozkłady jazdy, stworzenie nowych połączeń, które wyjdą poza rdzeń Pomorza - mówiła Eunika Niemc, wójt Kosakowa.

- Ustawa metropolitalna pozwoli stworzyć jeden spójny system komunikacji publicznej, jeden bilet metropolitalny. Da nam gwarancje nowego taboru oraz większej liczby linii dowozowych. Dla mieszkańców oznacza to prostsze, szybsze i wygodniejsze podróżowanie - argumentowała Mariola Zmudzińska, burmistrz gminy Żukowo.
ZOBACZ TAKŻE: Pomorscy samorządowcy apelują do Prezydenta o podpisanie ustawy metropolitalnej
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, wiceprezydent Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński czy wójt Szemuda Ryszard Kalkowski.
Samorządowcy zgodnie podsumowali spotkanie wnioskiem - Pomorze jest gotowe na zmiany.


Napisz komentarz
Komentarze